Pończoszniki (Thamnophis sirtalis) są wężami chętnie wybieranymi przez początkujących terrarystów. Wpływa na to nie tylko ich nieduży rozmiar, ale także stosunkowo łagodny charakter. Nie bez znaczenia jest także fakt, że pończosznik występuje w wielu podgatunkach, a przez to w bardzo wielu wariantach kolorystycznych.

Wąż pończosznik – występowanie i biotop

Pończosznik pochodzi z Ameryki Północnej i występuje na dosyć szerokim obszarze – od południowej Kanady do północnego Meksyku. Dla tego gatunku charakterystyczne jest żerowanie w pobliżu wody. Węże te bytują w okolicach rzek, na bagnach oraz w podmokłych lasach. Często spotykane są w pobliżu ludzkich siedzib – w parkach, a nawet przydomowych ogródkach.

Pończosznik w terrarium

Pończoszniki to stosunkowo nieduże węże, które nie mają tendencji do wspinania się. Dla dorosłej pary warto przygotować terrarium o szerokości przynajmniej 100 cm. Wysokość nie jest tu szczególnie istotna. Niezwykle ważny jest natomiast dostęp do wody. Niektórzy terraryści decydują się na trzymanie pończoszników w akwaterrarium. Nie jest to konieczne, jednak węże powinny mieć dostęp do zbiornika, w którym będą mogły całkowicie się zanurzyć.

Zbiornik możesz obsadzić żywymi roślinami, jednak muszą tyć to być stosunkowo wytrzymałe gatunki. Pamiętaj o zapewnieniu zwierzętom dostępu do konarów i gałęzi, na których będą mogły się wylegiwać. Konieczne będą także kryjówki – na przykład stworzone z przewróconych doniczek. Terrarium powinno być dobrze wentylowane, a jednocześnie zabezpieczone przed potencjalną ucieczką pończosznika. Optymalne warunki to:

  • temperatura w zbiorniku na poziomie 20–30°C w ciągu dnia i 18°C w nocy;
  • wilgotność ok. 60%;
  • oświetlanie w cyklach 12-godzinnych.

Żywienie pończoszników

Gady tego gatunku spędzają większość czasu na terenach podmokłych. Z tego powodu podstawą ich diety są ryby i niewielkie płazy. Dieta pończosznika powinna być maksymalnie urozmaicona. Możesz podawać mu:

  • oseski myszy;
  • mrożone filety rybne;
  • dżdżownice;
  • mięso wołowe;
  • owady.

Dorosłe osobniki warto karmić 1–2 razy w tygodniu. Raz na jakiś czas możesz pozwolić wężom polować na żywe ryby. Nigdy natomiast nie podawaj żywych gryzoni. Zaleca się włączenie do diety witamin i minerałów przeznaczonych dla gadów.

Pończosznika można spotkać nie tylko w ogrodach zoologicznych, ale także w domowych terrariach. To dobry wybór dla początkujących akwarystów. Trzeba jednak pamiętać, aby zapewnić temu gadowi odpowiednie warunki (przede wszystkim dostęp do wody) oraz maksymalnie urozmaiconą dietę.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.