Czym jest pompka akwariowa? To urządzenie, które ma za zadanie wtłoczyć do akwarium powietrze. Odpowiednie stężenie tlenu w wodzie wpływa na zachowanie warunków optymalnych dla ryb i roślin. Pompka powietrza do akwarium pozwala na lepsze przenikanie tlenu do wody oraz usuwanie ze zbiornika szkodliwych gazów. Składa się zazwyczaj z kamienia napowietrzającego i silikonowego węża. Sprawdź, jaka pompka do akwarium będzie dobrym wyborem w przypadku twojego zbiornika i jak dobrać ten element wyposażenia.

Rodzaje pompek powietrza do akwarium

Pompy powietrza do akwarium występują w wielu wersjach. Wybór danego modelu zależy od warunków, jakie panują w twoim akwarium oraz sumy, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na urządzenie. Na rynku można natknąć się na kilka rodzajów napowietrzaczy. 

akwarium

Jednym z kryteriów podziału tych akcesoriów jest liczba wylotów pompy do akwarium. Można tutaj wyróżnić:

  • pompy do akwarium z większą ilością wylotów – modele o dużej mocy, które mogą zasilać wiele zbiorników. Najczęściej wykorzystują je hodowcy; dla domowego akwarium mogą okazać się zbyt duże i głośne;
  • pompy do akwarium z jednym, grubym wylotem – podobne do wymienionych powyżej; różnica polega na tym, że mają tylko jeden wylot, do którego montuje się zestaw zaworów doprowadzających powietrze;
  • pompki z dwiema membranami i dwoma wylotami – moc i wydajność jest podobna do pompek z jednym wylotem; niestety, podobnie jak one, są dość głośne; 
  • pompka powietrza do akwarium z jednym wylotem – jest to rodzaj mini pompki do akwarium, popularny do napowietrzania akwarium szczególnie wśród właścicieli niewielkich zbiorników. Nie zajmuje dużo miejsca, co stanowi zaletę. Można wśród nich znaleźć modele bardzo ciche, które nie zakłócają spokoju domownikom.
pompka do akwarium 3

Pompy akwariowe można kategoryzować także pod względem sposobu, w jaki wtłaczają do zbiornika powietrze. Najczęściej wymieniane sprzęty to: 

  • pompka tłokowa – urządzenie cenione za skuteczność i cichą pracę. Składa się z koła zamachowego, tłoków i cylindra. Po podłączeniu pompki do prądu koło zaczyna pracować, wprawiając w ruch tłoki. Powietrze przedostaje się do rurek, a te doprowadzają je do akwarium. Tłokowa pompka do akwarium należy do akcesoriów z wyższej półki cenowej;
  • brzęczyk – znacznie popularniejsza wersja pompki akwariowej, częściowo ze względu na swoją niższą cenę. Nadaje się do każdego rodzaju zbiornika, zarówno mniejszego, jak i nieco większego. Urządzenie wyposażone jest w bębenek z membraną i zawór. Powietrze przedostaje się z bębenka do zaworu, a następnie, przez rurkę, trafia do akwarium. Niestety, w odróżnieniu od pomp tłokowych, brzęczyki są dosyć głośne – jak mówi zresztą ich nazwa.

Pompy do akwarium może różnić także filtr, jaki jest w nich wbudowany. Wyróżniamy poniższe rodzaje pomp: 

  • pompę z filtrem wewnętrznym – wężyk doprowadza powietrze znad tafli wody, następnie przechodzi ono przez komorę filtra i wydostaje razem ze strumieniem;
  • pompę z filtrem zewnętrznym – zwana także deszczownicą. Dzieli się na pompy z efektem falowania, które zmniejszają przepływ wody, i takie, które kierują strumień wody w dół akwarium, przez co krople padają znad powierzchni wody. 

Jak zamontować pompkę? 

Prawidłowy montaż pompki do akwarium jest kluczową kwestią. Nieprawidłowe umieszczenie urządzenia może skutkować m.in. jego zniszczeniem. Aby zabezpieczyć pompkę przed zalaniem wodą, można: 

  • umieścić ją powyżej tafli;
  • zamocować ją na przewodzie doprowadzającym powietrze przez zawór zabezpieczający.

Czy pompki do akwarium są konieczne? 

Jeszcze paręnaście lat temu akwaryści nie wyobrażali sobie braku pompki napowietrzającej w zbiorniku. Wydawało się, że dostarczenie jak największej ilości powietrza do wody akwariowej jest konieczne dla dobrostanu ryb i roślin. Wynikało to najczęściej z braku odpowiedniej wiedzy o warunkach hodowlanych poszczególnych gatunków flory i fauny. Czy zatem pompki akwariowe są potrzebne, czy może czynią więcej szkody niż pożytku?

Pompka napowietrzająca a rodzaj akwarium

Uważa się, że popularność pompek wynikała ze stawiania na pierwszym miejscu potrzeb ryb. Rośliny odchodziły na dalszy plan. Obecnie wiadomo, że zbyt intensywne napowietrzanie zbiornika może nie być dla nich korzystne. 

Odpowiedź na pytanie o to, czy w twoim akwarium konieczne jest wykorzystanie pompki, nie jest prosta. Wiele zależy bowiem od tego, jakim zbiornikiem, a raczej – jego zawartością – dysponujesz. Akwaria dzieli się na takie, w których hodowane są wyłącznie ryby, te, gdzie znajdują się tylko rośliny oraz mieszane. 

Akwaria mieszane

Zbiornik, w którym znajdują się zarówno rośliny, jak i rybki jest prawdopodobnie najpopularniejszy. W takich „mieszanych” akwariach obowiązkowo powinna znajdować się pompka napowietrzająca. Prócz niej, warto zainwestować także w pompy cyrkulacyjne lub filtr. Dzięki nim woda pozostanie czysta, a ponadto zostanie zapewniona odpowiednia wymiana gazowa. Obecność tych urządzeń będzie miała znaczenie także w nocy, kiedy ryby i rośliny korzystają głównie z tlenu wygenerowanego przez główną pompę w ciągu dnia.

Akwaria roślinne 

Stosowanie pompek napowietrzających w akwariach, w których znajdują się wyłącznie rośliny, nie jest niezbędne. Co więcej, w zbiornikach zawierających wymagającą w hodowli florę, mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Podobnie jest w akwariach, w których liczba roślin przeważa nad liczbą rybek.

Z drugiej strony, zbyt wysokie zakwaszenie wody, które jest wynikiem nadprodukcji dwutlenku węgla, nie jest korzystne dla prawidłowego rozwoju roślin. Warto zatem mieć do dyspozycji pompkę napowietrzającą i od czasu do czasu uruchamiać ją, aby wyparła z wody CO2.

Akwaria z rybkami

Akwarium, w którym trzymane są wyłącznie rybki, nie należy do częstych widoków. Zdarza się jednak, że akwarysta rezygnuje z hodowania roślin z uwagi na brak odpowiedniej wiedzy czy możliwości zapewnienia im odpowiednich warunków. 

akwarium

Minusem takich zbiorników jest brak naturalnego źródła tlenu. Do zadań akwarysty należy zapewnienie odpowiedniego napowietrzenia. Mocna pompa będzie zatem niezbędna. Oprócz tego warto zainwestować w filtr, który, poprzez wywołanie ruchu wody, pozwoli na wymianę gazową. Pompka do akwarium jest często niezbędnym elementem wyposażenia, który pozwala zachować zwierzęta i rośliny w dobrej kondycji. Warto wybierać ją adekwatnie do potrzeb danego zbiornika – nie powinna być zbyt duża ani za mało wydajna. W doborze tego urządzenia na pewno pomoże ci wykwalifikowana kadra specjalistów w sklepie akwarystycznym.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.