Zapamiętaj!

  • Worki policzkowe to charakterystyczna cecha anatomiczna chomików.
  •  Są to dwa nieunerwione fałdy skórne w kształcie woreczków, znajdujące się wewnątrz jamy ustnej zwierzęcia.
  • Służą chomikom do przechowywania oraz transportowania pożywienia i materiałów potrzebnych do budowy gniazda.
  • Worki policzkowe chomików mogą jednak być podatne na choroby, takie jak wypadnięcie lub zapalenie. 

Czym są worki policzkowe u chomika?

Worek policzkowy u chomika to bardzo charakterystyczna cech, wyróżniająca te gryzonie wśród podobnych im zwierząt. Torby policzkowe tworzą dwie fałdy skórne w kształcie woreczków, które nie posiadają unerwienia. Wejście do nich znajduje się wewnątrz jamy ustnej chomika, po obu jego stronach. Worki policzkowe niebezpośrednio łączą się gardłem – w tylnej części oddziela je od niego cienka, elastyczna błona.

Gdzie znajdują się worki policzkowe u chomika?

Jak wspomniano, worki policzkowe znajdują się wewnątrz jamy ustnej chomika. Natomiast wejście do nich zlokalizowane jest tuż przy obu kącikach warg zwierzaka. Torby policzkowe u chomika mają zdolność rozciągania.

Funkcje worków policzkowych u chomika

Funkcje worków policzkowych u chomika obejmują gromadzenie pokarmu. Słabsze osobniki w ten sposób zabezpieczają się przed utratą pożywienia. Ma to znaczenie dla chomików dzikożyjących. Poza tym w torbach policzkowych chomiki gromadzą materiał, który jest im niezbędny do budowy gniazda. Następnie w ten sposób transportują go do wybranego przez siebie miejsca docelowego.

Kiedy chomiki czują się zagrożone, mogą nadymać policzki. Przez wypełnienie worków powietrzem starają się zrobić wrażenie na przeciwniku i wydawać się większymi, niż są w rzeczywistości.

Choroby worków policzkowych chomika

Worki policzkowe u chomików mogą być dla nich nieco problematyczne. Zwierzątka cierpią na kilka typowych chorób, do których należy wypadnięcie oraz zapalenie torby policzkowej. Wyjaśniamy, jak można sobie poradzić z tymi przypadłościami.

Wypadnięcie worka policzkowego

Wypadnięcie worka policzkowego u chomika to stan, w którym wystaje on z pyszczka gryzonia. Przyczyna samoistnego wypadania worka policzkowego nie jest znana, ale może być to  spowodowane nadmiarem zgromadzonego pokarmu, brakiem możliwości jego usunięcia lub przebytą chorobą. Typową przypadłością jest na przykład ropień na worku policzkowym. Wypaść może jedna lub obie torby policzkowe.

Objawy i leczenie wypadnięcia worka policzkowego

Worek policzkowy poza jamą ustną chomika to różowy twór, którego zwierzak może nie zauważyć. Zdarza się jednak, że nosi go w łapkach lub próbuje sobie odgryźć. Leczenie tego stanu prowadzone jest przez lekarza weterynarii. Specjalista musi zbadać zwierzątko, dopiero wtedy zaleci odpowiednie leczenie. W wielu przypadkach można uratować worek policzkowy, wszywając go z powrotem na swoje miejsce.

Zapalenie worka policzkowego

Zapalenie worka policzkowego u chomika to stan, w którym torba policzkowa ulega zakażeniu i stanowi problem zdrowotny dla zwierzęcia. Przyczyny choroby mogą być różne, ale jedną z nich jest podatność worków na zranienia, ponieważ są wyściełane suchym nabłonkiem, który nie wydziela śluzu.

Objawy i leczenie zapalenia worka policzkowego

Objawy zapalenia worka policzkowego mogą obejmować ropień lub obrzęk w obrębie worka, co w konsekwencji może prowadzić do jego wypadnięcia. Leczenie polega na konsultacji z lekarzem weterynarii, który zbada chomika i zaleci odpowiednią terapię. Może to obejmować stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybiczych, w zależności od przyczyny zakażenia. W przypadku grzybicy leczenie może być trudne i żmudne, a czasami nawet niemożliwe, dlatego lepiej jest zapobiegać tej chorobie niż ją leczyć.

Worki policzkowe u chomika służą przechowywaniu oraz transportowi pożywienia, a także materiałów potrzebnych do budowy gniazda gryzonia. Znajdują się wewnątrz jamy ustnej zwierzęcia. W chwili zagrożenia zwierzątko może nadymać policzki, co w jego mniemaniu czyni je większe i bardziej niebezpieczne w oczach agresora.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.