Przyjemny charakter i łatwość w utrzymaniu pozytywnych relacji z innymi odbijają się na bliskiej więzi między psem a ludźmi. Bardzo dobrze znosi obecność również innych czworonogów. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim momencie życia trzeba się z nimi zaprzyjaźnić. Co musisz wiedzieć o podengo portugalskim przed zakupem?

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: miniaturowy od 20 do 30 cm; średni od 40 do 55 cm; duży od 55 do 70 cm;
masa ciała: miniaturowy od 4 do 5 kg; średni od 16 do 20 kg; duży od 20 do 30 kg
Szatasierść: krótka i gładka lub szorstka i dłuższa, bez podszerstka;
maść: żółta, płowa, czarna; biała ze znaczeniami w wymienionych kolorach; jednobarwne ze znaczeniami
Długość życiaok. 13 lat
Charakteraktywny, mądry, krzepki, skromny

Podengo portugalski i jego wygląd

Interesujący jest fakt, że rasa podengo portugalskiego nie jest jednolita. Może występować w wariancie z krótką sierścią, ale też z szorstkim i nieco dłuższym włosem. Pozbawiony jest natomiast podszerstka. Poza tym, pod względem wielkości wyróżnia się trzy jego odmiany:

  •  pequeno – w bezpośrednim tłumaczeniu „mały”, to najmniejszy pies tej rasy. Zwykle mierzy do 30 cm wysokości i waży 4–5 kg;
  •  medio – „średni”, jest zdecydowanie większy, bo w kłębie osiąga wysokość 40–55 cm, a waga osiąga wartość do 20 kg; 
  • grande – „duży”, zdecydowanie wyróżnia się spośród pozostałych, ponieważ mierzy maksymalnie 70 cm i waży ok. 30 kg.

Podengo portugalski ma kilka wariantów umaszczenia. Zwykle jego sierść ma barwę żółto-białą z wyraźnymi plamkami. Akceptowane są również takie kolory, jak: biały z żółtymi znaczeniami lub płowy o przeróżnych zakresach barw. Głowa psa jest sucha, z profilu niemal płaska, bez wyraźnie zaznaczonego stopu. Posiada on niezbyt zaznaczone oczy, nieco skośne, za to bardzo wyraźne i szpiczaste uszy w kształcie trójkąta. Podengo jest psem o wyjątkowo proporcjonalnej budowie, co dodatkowo przyciąga uwagę.

Portugalski podengo – charakter psa

Jak przystało na psa rasy pierwotnej, podengo portugalski jest wyjątkowo bystry, zwinny i ruchliwy. Jego widoczny instynkt łowcy widoczny jest w niezwykle zaostrzonej ciekawości wszystkiego. Bardzo dobrze czuje się w sporej rodzinie, ale najlepiej jest odnajduje się w sforze. Znosi samotność z trudem, jednak odpowiednio wyszkolony, nie będzie przejawiał destrukcyjnych skłonności. Jest wyjątkowo związany ze swoim właścicielem i okazuje mu posłuszeństwo. Czasem jednak może dać o sobie znać bardzo silny instynkt myśliwego, więc nie powinien dziwić jego nagły wypad za zającem czy inną zwierzyną dziko żyjącą.

Rasa ta bardzo dobrze nadaje się do stróżowania, zwłaszcza warianty medio i grande. Oczywiste jest, że będą odstraszały intruzów swoimi rozmiarami. Szczekają głównie wtedy, gdy na horyzoncie pojawi się ktoś obcy. Pozostają nieufne wobec nieznajomych, jednak nie powinny przejawiać agresji. Podengo portugalski zwykle rzadko szczeka, co jest szczególnie istotne dla osób ceniących sobie ciszę.

Zdrowie i choroby podengo portugalskiego

Godne odnotowania jest, że pies ten nie cierpi z powodu żadnych chorób wrodzonych. Ze względu na zaliczenie do ras pierwotnych charakteryzuje się sporą wytrzymałością i odpornością na jednostki chorobowe. Nie stroni od ciężkiej pracy, nawet w niesprzyjających warunkach. Mimo braku podszerstka jest odporny na chłód, ale nie przeszkadza mu również upał żyje zwykle 13 lat.

Pielęgnacja rasy podengo portugalskiego – zasady

Mniej zaangażowania w pielęgnację wymagają odmiany krótkowłose. W ich przypadku wystarczy szczotkowanie i czesanie raz w tygodniu. Dzięki temu pomożesz psu utrzymać jego sierść w dobrej formie. Więcej wysiłku będzie wymagał od ciebie podengo portugalski długowłosy. Ze względu na szorstkość sierści mogą się do niej czepiać fragmenty roślinności, szczególnie po wycieczkach do lasu czy na łąkę. Dlatego staraj się nie czekać ze szczotkowaniem do momentu pojawienia się trudnych do rozczesania kołtunów. Sprawdzaj również regularnie, czy pies nie zranił się po takich leśnych eskapadach.

Hodowla i cena podengo portugalskiego

Zaliczany do ras pierwotnych pies myśliwski z Portugalii, jest bliski wyginięciu. Są temu przeciwni miłośnicy podengo portugalskiego, którzystarają się zachować ją przy istnieniu. W Polsce psy tej rasy są nieliczne, chociaż nowe mioty występują regularnie. Zakup szczeniaka związany jest z zapisami na konkretny rok miotu. Zwykle za szczeniaka z rodowodem trzeba zapłacić przynajmniej 2500 zł. Podengo portugalski bardzo lubi towarzystwo i ruch, więc jego hodowla wymaga sporego doświadczenia i czasu na szkolenie, by okiełznać skłonności do samodzielnego działania.

Historia rasy podengo portugalskiego

Przyjmuje się, że czworonóg ten znany jest przynajmniej od XV wieku. Na ten czas datowane są wzmianki o najmniejszych osobnikach rasy podengo portugalskiego. Pequeno były często wykorzystywane do chwytania królików ze szczelin i nor, ale też do tępienia gryzoni domowych i owadów. Średnia odmiana z powodzeniem polowała na króliki, a osobniki grande pracowały przy dużej zwierzynie. Dzisiaj jest to pies głównie towarzyski, niestety coraz mniej popularny.

Dla kogo jest podengo portugalski?

Podengo portugalski chętnie przystosowuje się do różnych warunków. Stąd wniosek, że poradzi sobie zarówno w mieście, jak i na wsi. Oczywiście w przypadku mieszkania osiedlowego trzeba mu zapewnić codzienną dawkę ruchu i zabawy, by mógł uwolnić swoje pokłady energii.Można go przyzwyczaić do pozostawania samemu w domu, jednak nigdy nie zapomnaj o tym, że potrzebuje biegać i tropić. Jeśli więc nie bierze udziału w polowaniach, powinien być stymulowany zabawami przygotowywanymi przez opiekuna.

Poza tym możliwe jest kupno tej rasy psa jako pierwszego czworonoga w domu. Trzeba mu zapewnić pewne formy treningu i szkolenie, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Nie wymaga jednak ogromnego nakładu pracy, bo nie cechuje się nadmierną upartością. Podengo portugalski może w spokojnie żyć z dziećmi, ale tylko wtedy, gdy są one do niego odpowiednio nastawione. Bez szacunku i przestrzegania wytyczonych granic nie ma mowy o spokoju i równowadze. Uważać trzeba także na koty, które mogą przypominać podengo małą zwierzynę łowną.

Ciekawostki na temat rasy

Jak wyraża się przywiązanie i sympatia wobec właściciela? Gdy pojawisz się w domu, twój pies będzie z pewnością radośnie skakał. Chociaż jest psem portugalskim, nawet w swojej ojczyźnie nie występuje zbyt licznie. Podengo portugalski ma się najlepiej w odmianie średniej. Poza granicami Półwyspu Apenińskiego zwykle najpopularniejszy jest podengo miniaturowy. Również w Polsce istnieją hodowle tej rasy. Rozpoczęły się od pary psów, która poznała się w 1998 roku.

Przyszłość podengo

Rasie grozi wyginięcie mimo wspaniałych cech charakteru i szerokich możliwości użytkowych. Jeśli chcesz ratować pierwotne linie psów, podengo portugalski z pewnością jest dla ciebie odpowiednim wyborem.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 94 /03.11.1999/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/94.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, data publikacji obowiązującego wzorca: 25.09.1967.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)