Obserwowanie poszczególnych etapów rozwoju malutkich kociąt jest naprawdę fascynujące. Jeżeli pierwszy raz masz z nimi do czynienia, na pewno zastanawiasz się, po ilu dniach koty otwierają oczy i jak sprawny jest ich wzrok na samym początku. Rozwój kociąt przebiega bardzo szybko, ale nie zawsze dokładnie w tym samym tempie. Wbrew pozorom moment otworzenia oczu jest bardzo istotny. Sprawdź, kiedy możesz się go spodziewać.

Pierwsze dni życia kocich niemowląt

Małe koty rodzą się ślepe i głuche. W pierwszych tygodniach życia są całkowicie zależne od swojej matki, która nie tylko zapewnia im pokarm, ale także ogrzewa i stymuluje ich układ wydalniczy. Kocie niemowlaki samodzielnie nie utrzymują stałej temperatury ciała, dlatego podczas nieobecności matki zbijają się w ciasną grupkę. Drogę do sutka odnajdują, lokalizując źródło ciepła i wyczuwając matczyne feromony.

Rozwój kota z ludzkiej perspektywy postępuje błyskawicznie

Przez pierwsze trzy tygodnie po urodzeniu maluchy nie mają szansy na samodzielne przetrwanie. Jeżeli nie ma przy nich matki, jedynym ratunkiem pozostaje stała i bardzo troskliwa opieka człowieka.

Po ilu dniach koty otwierają oczy?

Moment otwarcia oczu przez kocięta jest bardzo istotny szczególnie z perspektywy kotków bezdomnych. Zgodnie z polskim prawem ślepe mioty można legalnie poddawać eutanazji. Jeśli do schroniska trafią kocięta z zamkniętymi oczami i kanałami słuchowymi, to najpewniej zostaną uśpione, a ich matka (jeżeli żyje) poddana kastracji. To brutalna, ale niestety konieczna metoda walki z kocią bezdomnością.

Co wpływa na to, po ilu dniach kocięta otwierają oczy?

Zazwyczaj kocięta otwierają oczy w okolicach dziesiątej doby życia. Czasem dzieje się to wcześniej, czasem później. Wpływ na to ma wiele czynników między innymi:

  • długość ciąży – im dłużej trwała, tym wcześniej kotki zaczynają otwierać oczy;
  • rasa kota – widać wyraźną zależność między rasą i długością sierści a momentem otwierania oczu. Podczas gdy syjamskie kocięta zaczynają otwierać je już w drugiej–trzeciej dobie, perskie muszą czekać nawet do trzeciego tygodnia życia;
  • osobnicze uwarunkowania genetyczne;
  • warunki, w jakich przebywają małe kociakiw ciemniejszych pomieszczeniach oczy otwierają się szybciej.

Jak widzisz to, po ilu dniach koty otwierają oczy, jest kwestią bardzo indywidualną, która zależy od wielu różnych czynników. Jeśli maluch jeszcze nie otworzył oczu, a nie skończył jeszcze trzech tygodni, nie musisz się tym niepokoić.

Oczy małych kociąt – kiedy zmieniają kolor?

Oczy kociąt zawsze mają niebieski kolor. Jest to kwestia niezależna od rasy. Tęczówki mogą być jasnoszare lub intensywnie niebieskie. Od tej zasady nie ma wyjątków, a jest ona związana z ograniczoną początkowo produkcją melanocytów (komórek barwnika). Dopiero między czwartym a piątym tygodniem życia zaczynają one wykształcać się w prawidłowej ilości. W tym czasie oczy kotka zaczynają uzyskiwać docelową barwę.

Kiedy kociak zaczyna widzieć?

Fakt, że kotki otwierają oczy, nie oznacza bynajmniej, że od razu zaczynają dobrze widzieć. To proces, który przebiega stopniowo i może trwać kilka dni. Rzadko kiedy obie gałki oczne pojawiają się równomiernie w tym samym czasie.

Zmysł wzroku kształtuje się mniej więcej przez trzy pierwsze tygodnie życia kociaka

Na początku maluchy widzą jedynie światło i cień. Stopniowo zaczynają dostrzegać rozmyte kształty i kolory. Dopiero w trzecim tygodniu życiu koty zaczynają widzieć świat w sposób ostry i klarowny. Skupiają wtedy wzrok na konkretnych przedmiotach. To właśnie wtedy po raz pierwszy możesz dostrzec, że maluch ci się przygląda!

Jak troszczyć się o oczy małego kotka?

Na pierwszym etapie życia malutkie kotki mają bardzo delikatne i podatne na infekcje oczy. W większości przypadków nie wymagają one specjalistycznej pielęgnacji, jednak może się zdarzyć, że będziesz musiał pomóc w tym kociej mamie. Bardzo ważne jest to, aby codziennie sprawdzać stan oczu i uszu wszystkich maluszków. Możesz brać małe kotki na ręce, matka ich przez to nie odrzuci. Jeżeli dostrzeżesz zmianę wyglądu któregoś z oczu, łzawienie lub ropienie koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Nie należy przecierać oczu kociaków rumiankiem ani herbatą!

Jeżeli zachodzi taka potrzeba, możesz lekko przemyć je specjalnie przeznaczonym do tego płynem lub roztworem soli fizjologicznej.

Po ilu dniach koty otwierają oczy? Podsumowanie

Kocięta przychodzą na świat całkowicie zależne od matki, z którą powinny pozostać od 12. tygodnia życia. Na początku ich najważniejszym zmysłem jest węch, dopiero z czasem zaczynają słyszeć i widzieć. Rozwój kociąt przebiega stosunkowo szybko. Trzytygodniowe maluchy już widzą, zaczynają się bawić i mogą zacząć zapoznawać się z kuwetą.

Wiesz już, po ilu dniach koty otwierają oczy i jak przebiegają pierwsze tygodnie ich życia. Pamiętaj, że kocie noworodki są całkowicie bezbronne. Jeżeli nie mają matki, będą wymagały twojej stałej opieki.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.