Transportery dla kotów są niezbędne, aby zwierzęta były bezpieczne w podróży. W odróżnieniu od psów koty łatwo mogą się spłoszyć, zwłaszcza w centrum miasta. Plecaki dla kota mogą być wygodne dla ciebie zwłaszcza w sytuacji, kiedy często podróżujesz publicznymi środkami transportu. Gdzie kupić taki plecak? Kota możesz w nim nosić, ale pamiętaj, że to rozwiązanie ma i wady, i zalety. Sprawdź, jaki plecak-transporter dla kota najlepiej wybrać. 

Plecaki dla kota – jak wyglądają?

Są to, mówiąc ogólnie, plecaki na koty. Zamiast jednej rączki (jak w transporterze) albo paska, który musisz przewiesić przez ramię, masz dwa pasy naramienne. Zakładasz je tak, jak tradycyjny plecak. Szelki są regulowane, dlatego dostosujesz je do swojego wzrostu czy rozpiętości ramion. Kota chowasz natomiast do środka, czyli do specjalnej komory wyposażonej w otwory wentylacyjne. Dzięki temu zwierzę jest bezpieczne, a tobie będzie wygodnie.

Jaki plecak na kota warto wybrać?

Podstawowym kryterium wyboru powinna być waga twojego pupila. Wszystkie plecaki dla kota mają ograniczenie dotyczące ciężaru zwierzęcia, które może być w nim przenoszone. Bezwzględnie go przestrzegaj, aby nie okazało się, że w trakcie użytkowania któryś z elementów po prostu nie wytrzyma obciążenia.

Plecaki dla kota – budowa ścianek

Drugą kwestią jest to, jak zabudowany jest plecak. Kot może w nim widzieć dobrze całe otoczenie albo wręcz przeciwnie – być odizolowany. Plecaki dzielą się na:

  • całkowicie odsłonięte – zwykle wykonane z przezroczystego tworzywa;
  • maksymalnie zabudowane – z okienkiem, przez które zwierzę może wyglądać;
  • z regulacją pola widzenia – zwykle mają specjalne, materiałowe kurtynki, które możesz zabezpieczyć z zewnątrz.

Jaka ścianka plecaka dla kota?

To, ile ma widzieć twój kot, dostosuj przede wszystkim od jego charakteru. Zwierzęta lękliwe, które niechętnie wychodzą z domu, na pewno będą ceniły sobie możliwość ukrycia się przed ciekawskim wzrokiem i nadmiarem bodźców. Istnieją jednak takie osobniki, którym ekspozycja nie przeszkadza.

Materiał wykonania plecaka na kota

Tutaj wśród plecaków dla kota do wyboru masz przede wszystkim dwie opcje:

  • plecaki dla kota wykonane z tworzywa;
  • plecak-transporter dla kota stworzony ze wzmocnionego materiału.

Jaki materiał plecaka kota wybrać?

Pierwsze z wymienionych przypominają pod względem materiału wykonania transporter. Plecak jest całkowicie sztywny i nie ugina się pod dotykiem. Drugi plecak na kota wygląda bardziej jak torba – jest miękki, z siateczkowymi wstawkami. Wybór także zależy od temperamentu twojego mruczka. Jeśli lubi gryźć i drapać, to druga propozycja raczej odpada. Hybrydowa opcja jest mniej trwała, choć na pewno bardziej przewiewna. Z kolei plecaki dla kota z tworzywa są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, ale jednocześnie w upalne dni może w nich panować wyższa temperatura.

Plecaki dla kota – wady i zalety rozwiązania

Podstawową zaletą, która wyróżnia plecaki dla kota, jest komfort ich noszenia. Nie obciążają nadmiernie jednego ramienia, co jest dużym udogodnieniem, jeśli jeździsz do lekarza weterynarii autobusem czy tramwajem, a podróż trwa dłużej niż kwadrans. To szczególnie komfortowe przy większym zwierzęciu.

Dla kota nie ma różnicy, jeśli chodzi o dostępną przestrzeń. Zarówno w transporterze, jak i plecaku ma miejsce, żeby usiąść albo się położyć. Wentylacja w obu typach produktów jest również zbliżona.

Jakie są wady plecaków dla kota?

Obok blasków są też jednak cienie. Przez to, że niesiesz plecak na plecach, nie masz wglądu w to, co robi zwierzę. Co więcej, nie jesteś w stanie kontrolować również tego, co robią inni ludzie. Mogą na przykład próbować zaczepiać kota, wkładać do niego palce przez otwory wentylacyjne w sztywnych transporterach albo wręcz próbować go karmić.

Jeśli wybierzesz jeden z plecaków dla kota, może być wygodny, o ile dopasujesz go do swojego pupila. Każdy z typów takich produktów ma swoje wady i zalety, które musisz rozpatrzyć przed decyzją o zakupie. Pamiętaj, że bezpieczeństwo twojego kota zawsze powinno stać na pierwszym miejscu.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.