Pies to nie tylko przyjaciel i przytulanka, ale też pełnoprawny członek twojej rodziny. Musisz więc mieć na uwadze jego potrzeby, także podczas urlopu. Gdy wyjeżdżasz na wakacje, możesz oczywiście zostawić psa pod opieką znajomego albo psiego hotelu. Wszystko to wymaga jednak pewnych kompromisów i z pewnością nie jest dla psa przyjemne. Najlepszą opcją jest zabranie pupila na wczasy ze sobą. Nad morze z psem? Jak to zorganizować? Plaża dla psów to świetne miejsce do relaksu dla czworonogów i ich właścicieli. Sprawdź, gdzie w Polsce znajdują się takie miejsca.

Z psem nad morze – jak to zorganizować?

Woda, piasek, świeże powietrze, ogromna przestrzeń… Wycieczka nad morze to wspaniała okazja na odpoczynek dla twojego pupila, który na co dzień mieszka w bloku. Niestety, wiele osób twierdzi, że plaża z psem po prostu się nie łączy – czy słusznie? Zdecydowanie nie! Fakt, zwierzęta nie są mile widziane na każdej plaży. Jednak istnieją miejsca, w których ich obecność jest dozwolona. Nie zostawiaj psa samego podczas twojego urlopu. Rozłąka i cztery ściany nie sprzyjają jego dobremu samopoczuciu. Przed wyjazdem nad morze zapoznaj się z regulaminami miejscowości i sprawdź, gdzie znajduje się plaża dla psów.

W praktyce zasady często bywają uciążliwe i nieprzyjazne dla czworonogów. Przeważnie psie plaże otwarte są dla turystów i mieszkańców bez ograniczeń w okresie od września lub października do kwietnia. W sezonie często obowiązują ograniczenia godzinowe – na przykład z dostępem tylko wieczorem. 

Chcesz iść się pokąpać razem ze swoim psiakiem? Strzeżone kąpieliska bałtyckie niestety nie patrzą przychylnie na obecność psów. Na większości z nich obowiązuje ścisły zakaz wprowadzania zwierząt. Jeśli wybierasz się z psem nad morze, szukaj wyłącznie plaż dzikich z regulaminem pozwalającym na obecność zwierząt albo przeznaczonych dla nich. Za obecność z psem na kąpielisku strzeżonym grozi ci mandat.

Nad morze z psem… Zadbaj o zdrowie i komfort zwierzaka

Pamiętaj, że wypoczynek na słońcu nie jest dla psa tak samo przyjemny, jak dla ciebie. Czworonogi powinny zawsze mieć dostęp do czystej wody pitnej i cienia. Aby plaża dla psów była miejscem przyjaznym i bezpiecznym, pamiętaj o wszystkich potrzebach twojego pupila. Wielogodzinne przebywanie na słońcu może doprowadzić do udaru. Co więcej, niektóre zwierzaki źle reagują na kąpiel w słonej wodzie.

Psy nie mają gruczołów potowych. Oznacza to, że nie jest w stanie odprowadzać ciepła ze swojego ciała przez całą powierzchnię skóry. Możesz pozwalać psu często wchodzić do wody, aby się ochłodził – lecz nie pozwól na gwałtowne wskakiwanie do zimnego morza. Wprowadzaj zwierzaka powoli, aby uniknąć szoku termicznego.

Jeśli twój pies ma wrażliwe łapki, zainwestuj w specjalne buciki lub skarpetki. Nie służą one tylko ozdobie – chronią opuszki przed oparzeniem gorącym piaskiem. Dla psów, które słabo pływają, dostępne są kamizelki ratunkowe. Przed wyjazdem nad morze z psem długowłosym warto go przystrzyc. Słona woda i wiatr sprzyjają kołtunieniu i brudzeniu się sierści. Po kąpieli w morzu płucz psa słodką wodą, na przykład pod prysznicem. Codziennie go też czesz.

Lepsze niż długie kąpiele słoneczne mogą okazać się poranne lub wieczorne spacery. Jeżeli zabierasz psa na plażę w trakcie dnia, zapewnij mu zacienione schronienie. Plaża dla psów to jedno, a troska o komfort i zdrowie zwierzaka to odrębny, rozległy temat. Nie zapominaj o tym nawet na wakacjach.

Plaża z psem – jak rozpoznać, gdzie można wchodzić?

Jak wygląda kwestia w przypadku plaż dzikich i prywatnych? Jeżeli podczas spaceru natkniesz się na znak zakazu wprowadzania zwierząt lub konkretnie – psów – musisz zawrócić. Wygląd takich oznaczeń może być różny, ale zawarta na nich informacja zawsze jest zobowiązująca. Jeżeli brakuje jasnego oznaczenia „plaża dla psów”, ale nie ma też żadnego zakazu – sprawdź regulamin danego miejsca. Zwykle możesz z niego skorzystać.

Typowo psie plaże mogą być oznakowane w następujący sposób:

  • plaża przyjazna dla zwierząt;
  • plaża przyjazna dla psów;
  • strefa spacerów ze zwierzętami;
  • plaża dla właścicieli z psami.

Nie oznacza to oczywiście, że możesz robić tam, co chcesz. Takie miejsca zawsze mają regulamin, z którym musisz się zapoznać.

Psie plaże

Pobyt z psem nad morzem może stać się wspaniałym wspomnieniem zarówno dla zwierzaka, jak i dla jego właściciela. Wycieczka nad morze z psem niestety nie jest tak prosta. Nie wystarczy zorganizować noclegu i udać się nad wodę. Specjalna plaża dla psów jest często jedynym miejscem, gdzie możesz tak zrobić. 

Plaża dla psów a zakazy

Samorządy w różnych miejscowościach mają różne przepisy odnośnie wprowadzania zwierząt na plaże. Jeżeli nie zastosujesz się do obowiązujących zasad, grozi ci mandat nawet do 500 zł. W niektórych przypadkach chodzi tu nie tylko o same miejsca dozwolone dla psów, lecz nawet godziny dostępności.

Zarówno psie plaże, jak i te zwykłe mają ścisły zakaz wchodzenia na wydmy. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale też zwierząt domowych. Dlatego, gdy zabierasz psa na plażę, musisz zadbać o jego posłuszeństwo. Bardzo ważna jest tu też czystość – zawsze sprzątaj po swoim psie! Na niektórych plażach obowiązują nakazy wyprowadzania psów wyłącznie w kagańcu lub na smyczy. Pamiętaj, że na wakacjach jesteś gościem i musisz stosować się do zasad panujących w danym miejscu.

Pobierowo – plaża dla psów

Na Pomorzu Zachodnim istnieje wiele miejsc, w które możesz udać się ze zwierzętami. Jednym z nich jest Pobierowo. Są tu aż dwie plaże dla psów – wschodnia i zachodnia. Znajdziesz na nie przy oznaczeniach numer 32 i 43. Są to miejsca w pobliżu ulic Ciechanowskiej i Granicznej. 

Według regulaminu gminy, gdy udajesz się nad morze z psem, zawsze powinien być on na smyczy. W przypadku dużych ras będzie potrzebny ci też kaganiec. Na terenie całej gminy jest więcej, bo aż 11 wejść na psie plaże. Pamiętaj, aby sprawdzić regulamin każdej z nich – mogą nieznacznie różnić się od siebie.

Plaża dla psów – Rowy

Interesuje cię Pomorze Środkowe? Rowy dysponują jedną plażą dla psów. Być może jest to mały wybór, ale z uroczym, rodzinnym klimatem. Wejście znajdziesz około 350 m w kierunku zachodnim od ulicy Wczasowej. Według regulaminu tej plaży, psy można wyprowadzać na smyczy i w kagańcu.

Rowy z plażą dla psów to niewielka, kameralna miejscowość wypoczynkowa. Jest to idealne miejsce dla ciebie, jeśli cenisz sobie ciszę i spokój podczas swojego urlopu. Nie znajdziesz tu otwartych do późna pubów i dyskotek. Ścieżki piesze i rowerowe, lasy, morze… Jest to cudowne miejsce na rodzinny wypoczynek z dziećmi i psem.

Grzybowo – plaża dla psów

W województwie zachodniopomorskim, w odległości 6 km od Kołobrzegu znajduje się przyjazne psom Grzybowo. Jest to nieduża wieś dostosowana do letniskowego wypoczynku turystów. Znajdziesz tam mnóstwo różnych hoteli, pensjonatów i domków – część z nich umożliwia podróżowanie ze zwierzętami. Grzybowo to plaża dla psów, ale też piękne, rozległe lasy. Jest to idealne miejsce na urlop nad morzem w towarzystwie psiaka.

Plaża dla psów – Władysławowo

Władysławowo również dysponuje plażą dla psów – i to niejedną! Na terenie całej gminy (czyli w miejscowościach Karwia, Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo i Chałupy) zwierzęta nie mogą wchodzić tylko na oficjalnie oznakowane, strzeżone kąpieliska. Dzikie plaże są dla nich dostępne bez ograniczeń. 

Psie plaże w większych nadmorskich miastach

Niestety w dużych miastach nadmorskich psia sytuacja jest nieco gorsza. Przykładowo, w Międzywodziu nie istnieje żadna plaża dla psów. W Wolińskim i Słowińskim Parku Narodowym również obowiązuje ścisły zakaz wprowadzania zwierząt. W Sopocie wejście na psie plaże jest niedozwolone dla zwierząt pomiędzy 1 maja a 30 września.

O dziwo, do tematu zwierząt przychylnie nastawiony jest Gdańsk. Od 2015 roku całkowicie zniesiono tam zakazy wprowadzania psów nad morze. Możesz zabierać swojego pupila wszędzie, oczywiście z wyjątkiem strzeżonych kąpielisk. Co więcej, znajduje się tam też specjalna plaża dla psów z ogrodzonym wybiegiem.
Pozostawienie psa w domu podczas urlopu nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Warto zabrać pupila ze sobą na wakacje, aby też doświadczył czegoś nowego i nie przeżywał bolesnej rozłąki z właścicielem. Wyjazd z psem nad morze jest jak najbardziej możliwy, o ile zadbasz o wszystkie szczegóły. Plaża dla psów znacznie ci to ułatwi – jest to miejsce, w którym zwierzak też może skorzystać z piasku, słońca i wody. Pamiętaj o bezpieczeństwie, komforcie i zdrowiu swojego pupila i obcych osób – i zawsze sprzątaj po zwierzaku.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)