Piskorek jest wężowatą rybką, której długość ciała nie przekracza kilku centymetrów. Rybki te słyną z płochliwego usposobienia i wykorzystają do ukrycia się każde, nawet najbardziej niepozorne miejsce w akwarium. Wymagają dosyć specyficznych warunków w zbiorniku akwariowym, jednak odpowiednio zadbane przyniosą ci wiele radości. 

Ryba piskorek – występowanie

piskorek

Piskorek (zwany także cierniooczkiem) to ryba, która zajmuje bardzo rozległe tereny całej Azji. Lubi stojące wody, w których roi się od materii organicznej. Można spotkać je na bagnach, torfowiskach, rozlewiskach rzek i wszystkich tych miejscach, gdzie materia obficie psuje się i gnije. 

Piskorek – wygląd

Piskorek ma długie i wężowate ciało. Charakterystyczną cechą jest również jego pyszczek zakończony uroczymi wąsikami. 

Najbardziej znanym przedstawicielem tego gatunku jest piskorek paskowany, który wyróżnia się właśnie poprzecznymi pasami, które biegną przez całą długość jego ciała. Na rynku akwarystycznym coraz częściej można spotkać także piskorka srebrnego, którego ciało jest kremowobiałe, oraz piskorka jawajskiego o różowawym zabarwieniu. 

Akwarium dla piskorków

Piskorek czarny nie jest rybą ławicową. Mimo wszystko w naturalnym środowisku zazwyczaj spotyka się go w grupach. Właśnie dlatego dobrym pomysłem będzie zakup przynajmniej 5–6 sztuk. Odpowiedni rozmiar akwarium dla tylu piskorków to mniej więcej 54 litry. 

Te sympatyczne rybki żyją przede wszystkim przy dnie, więc jego struktura będzie bardzo ważnym elementem zbiornika. W tej roli najlepiej sprawdzi się miękki piasek z dodatkiem torfu. 

Zbiornik akwariowy, w którym mieszka piskorek, powinien być bogaty w gęstą roślinność. Zadbaj o to, aby znalazły się w nim kamienie, korzenie i innego rodzaju kryjówki, w których ryba może czuć się bezpiecznie. To tam będą chować się za dnia, ponieważ z natury prowadzi nocny tryb życia. Dobrym pomysłem będzie także umieszczenie w wodzie roślin pływających, które zapewnią dodatkowe przyciemnienie. 

Parametry wody dla piskorków

Małe rybki podobne do wężów wodnych będą czuły się najlepiej w kwaśnej i miękkiej wodzie. Koniecznie zadbaj o dobrą filtrację. Woda powinna być mocno natleniona. Rybki te lubią silne prądy. 

Kluczowe parametry to:

  • temperatura: 21–26 stopni Celsjusza;
  • pH: 3,5–7
  • twardość: 0–10 dGH
piskorek

W akwarium piskorków warto zastosować filtr odwróconej osmozy (RO). Zaleca się podmianki przynajmniej 30% wody raz w tygodniu.

Czy piskorek może mieszkać z innymi rybami?

Piskorek jest bardzo łagodnym stworzeniem, które rzadko kiedy wchodzi w konflikty z innymi rybami. Może mieszkać nawet z kiryskami – podobnie jak on bytują przy dnie. Oczywiście pozostała obsada akwarium powinna mieć podobne wymagania co do kwaśności wody i innych parametrów.

Co jedzą piskorki?

Piskorek jest wszystkożerny. Pamiętaj jednak, że żyje tuż przy dnie, dlatego trzeba podawać mu pokarm, który ma szansę tam opaść – na przykład w kapsułkach lub w granulacie. Piskorki bardzo lubią także żywy pokarm. Chętnie łapią rureczniki czy nawet drobne owady. 

Doświadczeni akwaryści zalecają, aby najpierw rozdrobnić pokarm dla piskorka. Te ciekawe rybki bardzo dokładnie czyszczą dni zbiornika z zalegających tam resztek. 

Piskorek – rozmnażanie

Rozmnażanie piskorków w warunkach hodowlanych jest naprawdę trudne. Ryby te rozmnażają się sezonowo. Ikrę zostawiają na spodzie pływających w wodzie roślin. 

Nawet bardzo doświadczeni akwaryści mają problem z rozmnażaniem piskorków w domowych akwariach.

Dostęp do tych ryb nie jest jednak szczególnie trudny i możesz bez problemu zakupić kilka w hodowli lub sklepie zoologicznym. Wypatruj także detalicznych giełd akwarystycznych. 

Czy piskorek jest łatwy w hodowli?

Piskorek jest rybą bardzo wrażliwą na parametry wody. Z tego powodu nie jest zalecany początkującym akwarystom. Utrzymanie go przy życiu i w dobrym zdrowiu wymaga wiedzy i pracy. Z tego powodu lepiej nie kupować tych ryb pod wpływem impulsu.

Piskorek wyróżnia się wyglądem, dlatego wiele osób chciałoby mieć go w swoim zbiorniku. Jeżeli masz takie myśli, najpierw upewnij się, czy w twoim akwarium panują odpowiednie warunki. To urocza, ale także bardzo wymagająca rybka. 

piskorek

Piskorek – podsumowanie 

Piskorek to ryba, która w naturalnych warunkach żyje w torfowych, nieco mulistych wodach. W akwariach bytuje przy piaszczystym dnie, które czyści z resztek pokarmu i innych materii organicznych. 

Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że piskorek w ogóle jest rybą. Bardziej przypomina malutkiego węża z wąsami. Pomimo nietypowego wyglądu nie powinien być kupowany przez osoby niedoświadczone. Jego wymagania są dosyć wysokie, a odporność na zmiany parametrów wody – niezwykle niska.

Fot. główne: Rmollik via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.