Pinczer średni jest zdecydowanie najmniej popularny ze wszystkich niemieckich pinczerów. Szkoda, bo zwierzak tej rasy ma ogromny potencjał, jest świetnym partnerem do sportu i doskonałym psem rodzinnym. Prawie nie choruje i rzadko sprawia problemy wychowawcze. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Pies pinczer – opis 

Pinczer średni ma posturę atletyczną i nieco kwadratową w kształcie. Mimo to sprawia wrażenie psa lekkiego oraz eleganckiego. Wzrost zarówno suk, jak i psów waha się od 45 do 50 cm, zaś waga pinczerów średnich wynosi zwykle od 13 do 18 kg.

Pinczer średni – budowa

Czaszka u pinczerów średnich jest mocna, wydłużona, z lekko zaznaczonym stopem. Nos powinien być dobrze wykształcony i zawsze czarny. Psy mają tzw. zgryz nożycowy. Oczy pinczerów są owalne, w ciemnym kolorze, zaś ich uszy wysoko osadzone, załamane do przodu i przyjmujące kształt litery V. 

Według opisów pinczerów średnich ich grzbiet jest krótki i silny, a ich klatka piersiowa nieco szeroka, owalna w przekroju. Ogon powinien być pozostawiony w stanie naturalnym. Włos ma być krótki, przylegający i błyszczący. Umaszczenie może być jednobarwne, przyjmując wówczas kolor rudy, lub czarno-rude, czyli podpalane. Podpalanie powinno być mocno odznaczające się, usytuowane na kończynach, nad oczami, w dolnej części szyi, pod nasadą ogona oraz na piersi. Niemniej, najbardziej popularny jest pinczer średni rudy.

Zobacz też:
Cardigan welsh corgi – wesoły psiak o krótkich łapkach i ogromnym temperamencie

Pinczer średni – charakter

Charakter pinczerów średnich odpowiada osobom aktywnym. Należą do czworonogów energicznych, lubiących aktywną zabawę i czas spędzony wspólnie z opiekunem. Zdecydowanie nie są to kanapowce – liczą się dla nich przede wszystkim ruch i urozmaicone treningi, które stymulują je fizycznie oraz intelektualnie. Kiedy zabraknie im okazji do wybiegania się oraz ćwiczeń umysłowych, może pojawić się u nich frustracja i niezadowolenie. Zaspokojenie tych potrzeb spowoduje natomiast, że pinczer średni będzie spokojny i chętny do spędzenia reszty dnia na odpoczynku. 

Pinczer średni – szkolenie

Niespożytą energię oraz niezwykłą inteligencję pinczerów średnich można wykorzystać podczas nauki nowych komend i sztuczek. Należy jednak pamiętać o wprowadzaniu do treningów pewnych urozmaiceń, bowiem monotonia sprawi, że psy zniechęcą się i nie będą już z takim entuzjazmem podchodzić do wykonywania poleceń. 

Pinczer średni – niezależność

Chociaż pinczery średnie uwielbiają spędzać czas w towarzystwie opiekuna, nie brak im pewnej dozy niezależności. Parę godzin bez obecności właściciela nie stanowi dla nich większego problemu, szczególnie jeżeli przyzwyczai się je do tego od szczeniaka. Podczas nieobecności opiekuna psy zwykle angażują się w pilnowanie domu. 

Pinczerom powierzano niegdyś funkcję psów stróżujących i do dziś można zaobserwować u nich instynkt terytorialny. Widać go m.in. w zetknięciu z obcą osobą. Pinczery są bardzo odważne, jednak w stosunku do nieznanych sobie ludzi zachowują bezpieczny dystans. 

Pinczery średnie – zdrowie 

Pinczery średnie należą do rasy odpornej i długowiecznej – psy dożywają średnio od 12 do 15 lat. Z pewnością ucieszy to opiekunów, którzy pragną jak najdłużej cieszyć się towarzystwem swoich ukochanych psów. Oprócz tego pinczery średnie należą do zdrowych psów. Czworonogi nie są podatne na żadne genetyczne schorzenia. Nie oznacza to oczywiście, że można zaniedbać regularne kontrole u weterynarza. Nawet tak zdrowym psom, jak pinczer średni, mogą przydarzać się różne schorzenia, które będą wymagały interwencji specjalisty. 

Zobacz też:
Seter angielski – dowiedz się wszystkiego o tej szlachetnej myśliwskiej rasie

Pinczer średni – pielęgnacja 

Pielęgnacja sierści psów rasy pinczer średni nie należy do skomplikowanych ani szczególnie czasochłonnych. Kąpiele powinny odbywać się niezbyt często i tylko w uzasadnionych przypadkach. Zaleca się wyczesywanie psa raz w tygodniu, a podczas okresu linienia częstotliwość tej czynności można zwiększyć. Bardzo ważnym elementem dbania o czworonoga jest regularna kontrola stanu pazurów, uszu oraz oczu.

Pinczer średni – dieta

Pinczery średnie z pewnością nie należą do łasuchów. Nie są wybredne, jednak nie traktują jedzenia jako nagrody. Z jednej strony pozwala to na uniknięcie ich nadmiernego tycia. Z drugiej niektórym opiekunom może być nieco ciężko dobrać karmę, która będzie smakowała ich pupilom. Warto stosować metodę prób i błędów, aby przekonać się, co najbardziej odpowiada pinczerom. 

Można także zapytać o poradę dietetyka zwierzęcego. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, kiedy decydujesz się na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu i chcesz mieć pewność, że dostarczasz w nich psu odpowiednią ilość składników odżywczych. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samemu przygotowywać psie pożywienie, zdecyduj się na suchą karmę.

Pinczery średnie – odporność na pogodę

Pinczery średnie dość dobrze radzą sobie w trakcie upałów, bowiem ich krótka sierść nie pozwala im na szybkie przegrzanie się. Mimo to psy potrzebują dostępu do chłodniejszego pomieszczenia oraz czystej wody, szczególnie w razie wysokich temperatur. Zima z kolei na pewno nie należą do ulubionej pory roku pinczerów. Ze względu na brak podszerstka rasa ta dość szybko marznie, dlatego podczas mrozów należy zapewniać psom ciepły kąt, a na czas spacerów – specjalną kurtkę lub kubraczek. 

Pinczer średni – hodowla 

Pinczery średnie nie należą do psów tak popularnych jak inne odmiany rasy. Z tego też powodu nie ma zbyt wielu ich hodowli. O polecanych hodowców, którzy dbają o zdrowie, prawidłową socjalizację oraz umiejętne krzyżowanie poszczególnych osobników, warto dowiadywać się u wielbicieli rasy pinczer średni. 

Zobacz też:
Szczepienia psa – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Pinczer średni – cena 

Średnia cena za psa rasy pinczer średni zależeć będzie od renomy hodowli, z której pochodzi dany osobnik. Dużą rolę odgrywa tutaj także wiek oraz płeć psa. Przeważnie cena za pinczery średnie wynosi ok. 2000 zł, jednakże w szczególnym przypadkach zdarzają się szczeniaki warte nawet 3000 zł. 

Pinczer średni – historia rasy 

Pinczer średni to dość stara rasa, której początki datuje się na VII wiek. Przypuszcza się, że jego przodkiem był pies myśliwski znany pod nazwą Bibarhunt, którego przeznaczeniem w okresie średniowiecza było polowanie na bobry, borsuki oraz drobne gryzonie. Istniały dwie odmiany owych psów, szorstkowłosa oraz krótkowłosa – ta druga częściej była trzymana w domostwach, dla towarzystwa. 

Wzorzec pinczera średniego opracowano dopiero pod koniec XIX wieku; również wówczas powstał na terenie Niemiec pierwszy klub pinczera. Obecnie rasa niestety nie należy do zbyt popularnych, można jednak natknąć się na jej zagorzałych wielbicieli, którzy starają się popularyzować pinczery średnie na całym świecie.

Pinczery średnie – dla kogo? 

Pinczery średnie mogą z powodzeniem być tzw. pierwszymi psami. Ważna jest przy tym znajomość wymogów rasy. Jednakże ze względu na łagodność oraz inteligencję psów, z ich wychowaniem powinny poradzić sobie także osoby, które nigdy wcześniej nie miały pod swoją opieką czworonoga. Oczywiście, nie oznacza to, że pinczer średni będzie psem odpowiednim dla każdego bez wyjątku.

Pinczer średni – dla aktywnych

Przede wszystkim z ich towarzystwa powinny zrezygnować osoby, którym nie po drodze z aktywnością fizyczną. Pinczery średnie wymagają znacznej ilości ruchu, warto zatem zastanowić się, czy będziemy w stanie im ją zapewnić. W przeciwnym wypadku pies może zacząć sprawiać problemy behawioralne. Nie ma natomiast znaczenia sytuacja mieszkaniowa opiekuna – pinczery dobrze czują się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. 

Zobacz też:
Jakie są najczęściej diagnozowane choroby psów? Jak je skutecznie leczyć?

Pinczer średni a rodzina i zwierzęta

Odpowiednio socjalizowane i wyszkolone pinczery średnie mogą żyć pod jednym dachem zarówno z psami, jak i mniejszymi zwierzętami. Mimo to nie należy spodziewać się po nich wielkiego przywiązania do innych stworzeń. W przypadku psów, pinczery pozostają nieufne i umiarkowanie zainteresowane przyjaźnią. Koty i inne, drobniejsze zwierzęta mogą natomiast stanowić dla nich ofiarę, bowiem pinczery przejawiają dość silny instynkt łowiecki.

Pinczery średnie dobrze dogadują się z dziećmi, pod warunkiem, że traktują je z łagodnością i wyczuciem. Psy dobrze sprawdzą się jako towarzysze osób starszych, o ile będą one w stanie zapewnić im właściwą ilość ruchu.

Pinczer średni – ciekawostki 

Brak zainteresowania pinczerami średnimi w okresie po II wojnie światowej doprowadził niemal do ich wyginięcia. Przetrwały one dzięki Wernerowi Jungowi, doradcy Klubu Pinczera i Sznaucera, który aż do lat 60. XX wieku dążył do uratowania rasy.

Pinczer średni to rzadko spotykany pies, który może być dobrym wyborem dla niedoświadczonych opiekunów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z jego charakteru oraz zaangażować się w szkolenie. Efektem tego będzie posłuszny, wierny pies.