Jeśli twój pies znaczy teren w domu, oznacza to, że albo nie jest w odpowiedni sposób nauczony czystości, albo istnieje głębsza przyczyna takiego zachowania, np. behawioralna lub zdrowotna. Nie bagatelizuj problemu, bo tylko będzie się pogłębiał. Nie karć też psa, gdy znajdziesz w domu „niespodziankę” w postaci moczu czy odchodów. Jakie są przyczyny takiego zachowania? Co zrobić, aby je wyeliminować? Sprawdź koniecznie już teraz!

Pies znaczy teren w domu – jakie są przyczyny?

Przede wszystkim musisz spróbować odróżnić, czy pies znaczy teren w domu, czy też po prostu potrzebuje wypróżnienia się, bo nie mógł już dłużej czekać. Jakie są najczęstsze przyczyny przykrej niespodzianki w postaci plamy moczu w domu? Oto kilka z nich:

  • zaległości w kwestii nauki czystości – pupil sam z siebie nie nauczy się tego, że nie może załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych w domu, musisz mu w tym pomóc. Najczęściej jest tak, że czworonogi nie wypróżniają się w gnieździe i jego najbliższej okolicy. W domu owym gniazdem jest psie legowisko, ale już kanapa, dywan czy miejsce pod stołem mogą wydawać się psu bardzo dobrą przestrzenią do wykonania wiadomej czynności. Problem z zachowaniem czystości miewają nie tylko szczeniaki, ale też psy dorosłe, np. schroniskowe, które nie były uczone pożądanych zachowań;
  • zbyt długie przerwy pomiędzy spacerami – dotyczy to przede wszystkim szczeniąt, z którymi trzeba wychodzić zdecydowanie najczęściej. Pamiętaj jednak o tym, że nawet zdrowy, dorosły pies, który wie o tym, że wypróżnianie dozwolone jest wyłącznie na zewnątrz, może w końcu nie wytrzymać, jeśli przez wiele godzin nie zostanie wyprowadzony;
  • choroba – jeśli pies znaczy teren w domu od niedawna, choć do tej pory zachowywał się prawidłowo, jedną z możliwych przyczyn są m.in. choroby układu moczowego. Jeśli dodatkowo obserwujesz inne niepokojące objawy, koniecznie udaj się z psem do lekarza weterynarii i w razie konieczności podejmij niezbędne leczenie;
  • stres, lęk separacyjny – oddawanie moczu wiąże się z pewnym rodzajem ulgi. Pies znaczy teren w domu, jeśli z różnych przyczyn żyje w ciągłym stresie, ponieważ wypróżnienie przynosi mu chwilową poprawę nastroju;
  • ekscytacja, radość – niektóre psy emocjonują się tak bardzo, np. na widok wracającego do domu właściciela czy wizytę gości, że „zapominają się” podczas powitania.

Karcenie psa w chwili, gdy „przyłapiesz go na gorącym uczynku” nie rozwiąże problemu, a może go jedynie pogłębić, o czym szerzej poniżej. Jeśli zauważasz, że pies znaczy teren w domu, spróbuj dotrzeć do jego przyczyny. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie, skonsultuj się z behawiorystą zwierzęcym.

Pies sika w domu – dlaczego nie warto go karać?

Karcenie tak naprawdę nie przynosi żadnego efektu wychowawczego, bo nie daje psu informacji o tym, czego właściciel od niego oczekuje. Poza tym, jeśli skarcisz psa za to, że oddał mocz w domu, może on skojarzyć, że jest źle traktowany za to, że… robi to przy tobie. Efekt będzie taki, że nadal będzie to robił, ale np. chowając się za kanapę. Co więcej, w skrajnych przypadkach, może dojść do tego, że kiedy wyjdziesz z psem, nie załatwi swoich potrzeb fizjologicznych na zewnątrz, będąc na smyczy, bo będzie się bał skarcenia. Kiedy natomiast wróci do domu, zrobi to w ustronnym miejscu. 

Pies oddaje mocz w domu – co zrobić?

Jeśli masz szczeniaka, który jeszcze nie odbył treningu czystości, musisz uzbroić się w cierpliwość, wykazać się spokojem i empatią, bo wpadki zapewne was nie ominą. Koniecznie zapewnij psu możliwość częstego wyjścia na choćby krótki spacer. Wyjdź z nim obowiązkowo po posiłku, zabawie (jeśli się mocno „nakręci”, z pewnością się zesika), zaraz po drzemce. Nagradzaj malucha za to, że wypróżnia się na zewnątrz. Szybko skojarzy wówczas, że jest to zachowanie przez ciebie pożądane. Jeżeli już zdarzy się wypadek w domu, nie reaguj, nie karć psa, nie krzycz na niego, nie tłumacz, że nie może tego robić. Kiedy odejdzie z „miejsca zbrodni”, spokojnie posprzątaj.

Twój dorosły pies znaczy teren w domu, choć do tej pory nie miewał tego typu wpadek? Koniecznie przyjrzyj się bliżej jego zachowaniu. Możliwe, że przyczyna tkwi w jego psychice (np. stres, uraz, lęk separacyjny etc.) lub w chorobach różnego rodzaju, jak np. schorzenia układu moczowego. Gdy wykluczysz te ostatnie, a zachowanie nie minie lub wręcz będzie się nasilać, zgłoś się do behawiorysty.

Maty i podkłady – czy warto je stosować?

Maty i podkłady to często bardzo przydatne akcesoria. Szczególnie świetnie sprawdzają się np. w przypadku psów po operacjach, chorych, starszych, które nie mogą chodzić. Wielu psich opiekunów sięga po nie także wówczas, gdy w domu pojawia się szczeniak. Jeśli chcesz, możesz z nich korzystać, ale musisz mieć świadomość, że ich stosowanie może opóźnić naukę czystości. Dlaczego? Ponieważ, pomimo tego, że pies będzie wypróżniał się w jednym miejscu, wyłącznie na matę, nadal jednak będzie to robić w domu, a nie na zewnątrz.

Jeśli twój pies znaczy teren w domu, nie możesz tego zachowania zbagatelizować. Nie denerwuj się, ale spróbuj dotrzeć do przyczyny. Tak naprawdę tylko jej odnalezienie i zrozumienie może doprowadzić do rozwiązania problemu. Nigdy więc nie karć psa, zachowaj spokój i jeśli nie czujesz się na siłach, by podjąć samodzielne działanie, skontaktuj się ze specjalistą.