Psy często zjadają różne rzeczy, w tym części garderoby. Najłatwiej połknąć skarpetki, co wcale nierzadko się zdarza! Zapach opiekuna sprawia, że zwierzę nosi i podgryza znalezione ubranie, nieraz zjadając fragmenty. Czy kiedy pies zjadł skarpetkę, grozi mu coś poważnego?

Czy pies może połknąć skarpetę?

Ciała obce w przewodzie pokarmowym u psa to żadna niespodzianka dla weterynarza. Zabawka, strzępy materiału, monety, kamienie, dziecięce smoczki, stringi… Skarpeta również może się zdarzyć. Psy są zdolne do pożarcia praktycznie wszystkiego. Trudno rozróżnić im, co jest na pewno jadalne, a co nie. Pies, który zjadł skarpetkę, nie ma więc pojęcia, że może mu ona zaszkodzić. Szczególnie narażone są szczeniaki. Z tego powodu musimy działać zawczasu – chować wszelkie szkodliwe przedmioty poza zasięgiem psiaka.

Pies zjadł skarpetkę – dlaczego?

Może być to skutek niewinnej zabawy. Ot, buszował w koszu na pranie, znalazł skarpetę, długo ją żuł i gryzł, odrywając fragmenty… Aż wreszcie pies zjadł skarpetkę. Części garderoby często są połykane przez psy. Nieraz psiak, który tęskni za właścicielem pod jego nieobecność, nosi w pysku i podgryza np. jego skarpetę. Ubrania zawsze bardzo mocno pachną właścicielem. Często właściciele sami rzucają pupilowi do zabawy stare ubrania, w tym skarpety. Powoduje to, że później pies ma problemy. Tak jak nie potrafi odróżnić, co jest jadalne, a co nie, czworonóg nie widzi także różnicy pomiędzy skarpetą do zabawy a skarpetą, którą jego pan nadal nosi.

Jak postępować, gdy pies zjadł skarpetkę?

W takiej sytuacji przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu spokoju. Nie ma co gniewać się na psa. Psi przewód pokarmowy często sobie radzi z obcym przedmiotem. O ile pies nie wykazuje niepokojących objawów mogących świadczyć o zaburzeniach pracy układu pokarmowego, wystarczy zaczekać. Po 48 godzinach pies powinien wydalić ciało obce. W teorii, gdy skarpeta dotrze do żołądka, póki go nie opuści, można spróbować wywołać wymioty. Istnieje jednak ryzyko, że pies zadławi się nią w trakcie wymiotowania. W dodatku czasem trudno ocenić, kiedy dokładnie pies zjadł skarpetkę. Wówczas pozostaje udać się do weterynarza.

Pies zjadł skarpetkę – objawy świadczące o ciele obcym w żołądku

Jeśli pies zjadł skarpetkę lub inny przedmiot, obserwuj, czy nie pojawiają się żadne niepokojące symptomy. Ciało obce w żołądku lub jelicie może powodować m.in.:

  • zmniejszenie lub brak apetytu;
  • apatię, niechęć do zabawy;
  • wymioty;
  • problemy z wypróżnianiem;
  • ogólne zmiany zachowania, w tym agresję (z powodu bólu).

Jeżeli zaobserwujesz takie objawy, szczególnie uporczywe wymioty i problemy z wypróżnianiem, konsultacja u specjalisty będzie konieczna. Należy jak najszybciej pokazać psa weterynarzowi. Nie próbuj sam leczyć zwierzaka. Bez odpowiedniej wiedzy możesz zastosować coś, co tylko zaszkodzi psu!

Pies zjadł skarpetkę – weterynarz pomoże ją usunąć

Tylko lekarz weterynarii może znaleźć przyczynę złego stanu psiaka i udzielić niezbędnej pomocy. Jeśli nie wiesz, kiedy pies zjadł skarpetkę (lub coś innego), a zwierzak wykazuje powyższe objawy, nie działaj sam.  Lekarz zaleci badania, prześwietlenie lub USG. Oceni, na ile wewnętrzny problem jest poważny. Ciało obce czasem trzeba usunąć chirurgicznie. Obecne w przewodzie pokarmowym powoduje jego podrażnienia. Może dojść do niedrożności jelit, zapalenia otrzewnej albo martwicy tkanek. Skutek może być śmiertelny. Od tego, jak szybko zareagujesz i zawieziesz psa do weterynarza, zależeć będzie, czy dojdzie do tragedii.

Pies zjada skarpetki – jak temu zapobiec?

Psu najczęściej zdarza się połknąć rzeczy, którymi zajął się z nudów. To możesz zrobić, aby uniknąć spożycia skarpetek i innych przedmiotów niejadalnych:

  • zapewnij psu dużo ruchu i pracy umysłowej (np. nosework);
  • zadbaj o apetyczne i bezpieczne gryzaki, które go zajmą na długo;
  • zwracaj uwagę na materiał i stan zużycia zabawek, aby nie mógł połknąć ich kawałków;
  • chowaj rzeczy poza zasięgiem psa.

Warto wspomnieć tu o kennelu. Klatka dla psa jest dobrym rozwiązaniem, gdy wcześniej zdarzało się, że pies zjadł skarpetkę lub inny przedmiot. Odpowiednio wprowadzona i urządzona, razem z zabawkami z mocnej gumy, pozwoli psu się wyciszyć i bezpiecznie przespać czas twojej nieobecności.

Każdemu psu może zdarzyć się połknięcie niejadalnego przedmiotu. Jeśli nie może go wydalić z powodu problemów z wypróżnianiem, trzeba jak najszybciej pokazać go lekarzowi weterynarii. Zabezpiecz potencjalnie „apetyczne” rzeczy i zadbaj o zabawki dla swojego psiaka. Lepiej jednak zapobiegać zagrożeniom, niż leczyć pupila – to najlepsza z możliwych opcji!

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.