Zwłaszcza szczenię to prawdziwy odkurzacz. Pies gryzie i zjada naprawdę dziwne przedmioty. Cierpią na tym jego jelita i cały przewód pokarmowy. Dlaczego pies zjadł plastik? Jak postępować w takiej sytuacji? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Dlaczego pies zjadł plastik?

Psy nie potrafią do końca odróżnić tego, co wolno im jeść i połykać, od tego, czego kategorycznie zjadać nie powinny. Z tego względu właściciel zawsze musi pilnować swojego podopiecznego. Często podczas żucia zabawki (lub przedmiotu uznanego za zabawkę) niektóre psy odgryzają jej kawałki. Plastikowe opakowania i folie, zwłaszcza pachnące jedzeniem, też mogą zostać zjedzone. Szczenięta, przede wszystkim w okresie ząbkowania, chętnie gryzą różne niejadalne przedmioty. O sytuację, w której pies zjadł plastik, zatem nietrudno.

Mój pies zjadł plastik – czy jest szansa, że wydali kawałek plastiku?

Jeżeli mimo twoich starań doszło do sytuacji, w której pies zjadł plastik, zachowaj spokój. Jest szansa, że w ciągu 48 godzin od zjedzenia wydali obcy przedmiot. Zwłaszcza gdy były to małe kawałki w niedużej ilości. Obserwuj jego kał na spacerach. Będziesz miał odpowiedź, czy układ pokarmowy psa sobie z tym problemem poradził. Kawałki zjedzonego przedmiotu (lub cały) widać w stolcu. Niektórzy polecają wywołać wymioty, gdy pies zjadł plastik, ale lepiej nie robić tego na własną rękę. W razie wątpliwości warto zadzwonić do lekarza weterynarii.

Czy iść do weterynarza, gdy pies połknął przedmiot z plastiku?

Ciało obce, jakim jest plastikowy przedmiot, w żołądku lub jelitach niesie za sobą czasem poważne skutki. Może utknąć w żołądku, doprowadzić do niedrożności jelit albo – w przypadku kawałków o ostrych krawędziach – perforacji, czyli uszkodzenia ścianek narządów. Spożycia plastiku nie wolno bagatelizować! Nigdy nie ma pewności, co zadzieje się wewnątrz psa, więc dobrze na wszelki wypadek zabrać go na wizytę u weterynarza. Tylko lekarz weterynarii może ocenić, czy istnieje ryzyko zagrożenia życia psa, zlecając stosowne badania. Zwykle jest to prześwietlenie lub badanie USG.

Pies zjadł plastik i wymiotuje – niepokojące objawy świadczące o obcym przedmiocie w układzie pokarmowym

Psa, któremu zdarzyło się połknąć plastikowy przedmiot lub jego fragmenty, zawsze warto pokazać lekarzowi weterynarii. Nawet gdy nie widać, by coś mu dolegało. Gdy pies zjadł plastik i wymiotuje, z wizytą nie wolno zwlekać! Inne ważne objawy to:

  • zmniejszony apetyt lub jego brak;
  • apatia;
  • zmiany zachowania, agresja powodowana bólem brzucha;
  • wymioty, w tym po jedzeniu i piciu;
  • kłopot z wypróżnianiem.

Jeśli twój pies wykazuje te symptomy, zadzwoń do weterynarza i umów szybko termin wizyty! Odkładanie w czasie konsultacji spowoduje tylko większe szkody dla psa!

Pies zjadł plastik – ile kosztuje operacja?

Czasem udaje się wyciągnąć z żołądka ciało obce za pomocą endoskopu przez pysk. Konieczna może być jednak interwencja chirurgiczna. Nierzadko trzeba przeprowadzić operację na jamie brzusznej. Koszt jest zależny od stopnia skomplikowania zabiegu. Operacje wykonywane na cito kosztują więcej. W porze nocnej koszt może być jeszcze wyższy. Wiele zależy także od stanu oraz wielkości psiaka. Mniej leków i środków anestezjologicznych zużyje york niż dog. Pamiętaj, że ratujesz zdrowie i życie psa! Jeśli pies zjadł plastik i doszło do blokady przewodu pokarmowego, sytuacja jest naprawdę groźna! Nie warto trzymać się za kieszeń!

Czy pies może się bawić plastikowymi butelkami po wodzie?

Wiele psów lubi bawić się plastikowymi butelkami. Przedmioty te mają taki kształt, że wygodnie psu trzymać je w pysku. W teorii można psu pozwolić aportować je pod kontrolą. Opiekun nie może pozwalać psiakowi żuć ani gryźć butelki. Przy odrobinie nieuwagi może dojść do odgryzienia kawałka butelki, który zwierzak może połknąć. Uszkodzenie jelita przez plastikowy kawałek o ostrej krawędzi, wymioty – czy warto? Dużo lepiej kupić psu jadalny gryzak, np. ser himalajski. Pies może go długo i bezpiecznie żuć. Do aportowania znacznie lepiej nada się piłka lub dummy.

Łakomy lub zwyczajnie głodny pies zje plastikową torbę pachnącą jedzeniem, folię od parówki wyciągniętą ze śmietnika czy małą zabawkę. Jeśli podejrzewasz, że twój pies połknął plastik, skonsultuj się z weterynarzem w celu uzyskania profesjonalnej porady. Lepiej się upewnić, że nic mu nie grozi, niż stracić przyjaciela!

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.