Zapamiętaj!

 • Pieczarki są zazwyczaj bezpieczne dla psów. Mimo tego nie powinny być traktowane jako stały element diety, aby uniknąć potencjalnych problemów z trawieniem.
 • Nie wszystkie grzyby są bezpieczne dla psów. Dlatego ważne jest dokładne zidentyfikowanie gatunku, który pies zjadł np. na spacerze w lesie.
 • Jeśli pies zjadł pieczarki i wydaje się być w dobrej kondycji, monitoruj jego stan przez kilka dni. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów skonsultuj się z weterynarzem.
 • Psy mogą mieć problemy zdrowotne po spożyciu tłustych lub ostro przyprawionych pokarmów. Zwierzak, który zjadł pieczarki smażone w głębokim tłuszczu lub polane ostrym sosem, powinien być uważnie obserwowany.

Czy psy mogą jeść pieczarki?

Znajomość tego, co twój pies może i nie może jeść, jest kluczowa dla utrzymania go w zdrowiu i szczęściu. Może to być szczególnie trudne, gdy pies zjadł pieczarki – czy są one bezpieczne dla niego? Czy powinieneś zabrać go do weterynarza? Pieczarki są jednym z najpopularniejszych grzybów jadalnych, ale to niekoniecznie oznacza, że są one dobre dla psów. Takie stwierdzenie nie jest też potwierdzeniem szczególnej szkodliwości. Rozważmy to dokładniej.

Czy pieczarki są bezpieczne dla psów?

Pieczarki nie zawierają żadnych znanych toksyn, które mogą być trujące dla twojego pupila. Jeżeli pies zjadł pieczarki, zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Chyba że pies ma alergię na grzyby, co jest niezwykłą rzadkością.

Jednak ważne jest, aby upewnić się, że pieczarki, które pies zjadł, były dobrze ugotowane. 

Surowe pieczarki mogą zawierać agaratynę – związek o właściwościach rakotwórczych, który może powodować dolegliwości żołądkowe u psów. Jednak grzyby zawierają minimalne ilości tej substancji, które zdrowy organizm całkowicie zneutralizuje. Pomaga też obróbka termiczna, podczas której agaratyna zostaje zniszczona.

Pies zjadł pieczarkę… a może łudząco podobnego grzyba?

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest fakt, że nie wszystkie grzyby są równie bezpieczne dla psów, co pieczarki. Bardzo podobne do jadalnych odmian tego grzyba są m.in. pieczarki żółtawe (karbolowe) czy muchomory jadowite. Niektóre mogą być wyjątkowo toksyczne i nawet śmiertelne. Dlatego zawsze warto mieć pewność co do tego, co pies właśnie zjadł.

Jak zareagować, gdy pies zjadł pieczarki?

Jeśli pupil wydaje się być w dobrym stanie zdrowia, prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju. Monitoruj jednak jego stan przez kilka godzin, aby upewnić się, że nie występują żadne niepokojące objawy. Niektóre reakcje mogą być opóźnione, więc warto uważnie obserwować czworonoga przez kilka dni po zdarzeniu. Należy pamiętać, że psy mogą mieć indywidualne reakcje na różne pokarmy. Być może to nie grzyby są źródłem problemu, tylko coś zjedzonego razem z nimi lub w innym czasie?

Kiedy do weterynarza?

Jeżeli pies zjadł bardzo dużo surowych pieczarek, mogą wystąpić pewne dolegliwości żołądkowe. W takim przypadku najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem. Lekarz najlepiej doradzi, jakie kroki powinno się podjąć w konkretnym przypadku. Możliwe objawy problemu zdrowotnego, który wymaga interwencji weterynaryjnej, to przede wszystkim:

 • wymioty;
 • biegunka;
 • utrata apetytu;
 • apatia.

Pamiętaj, że zawsze lepiej jest być zbyt ostrożnym, niż zignorować potencjalnie niebezpieczną sytuację. O poważniejszym zatruciu i konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy mogą świadczyć:

 • trudności z oddychaniem;
 • drgawki;
 • utrata koordynacji.

Pies zjadł pieczarki w trakcie przygotowywania obiadu

Chociaż w postaci surowej mają najwięcej wartości odżywczych, to zwykle dodaje się je do potraw w zupełnie innym celu. Głównie nadania odpowiedniej konsystencji i pewnych walorów smakowych, często dla podkreślenia zastosowanych przyprawy. Podobnie jak ludzie, psy mogą mieć problemy zdrowotne związane z jedzeniem pokarmów bogatych w tłuszcz lub mocno przyprawionych – szczególnie na ostro.

Smażone pieczarki

Gdy pies zjadł pieczarki, które były smażone w głębokim tłuszczu, mogą wystąpić pewne problemy. Jedzenie zbyt tłustych potraw może prowadzić do problemów z trawieniem, w tym rozwolnienia i torsji. Dodatkowo jedzenie dużych ilości tłuszczu przez dłuższy czas może prowadzić do otyłości czy chorób serca. W skrajnym przypadku spożycie dużej ilości tłuszczu naraz może prowadzić do zapalenia trzustki. To stan, który może być niebezpieczny dla życia psa.

Oczywiście każdy pies jest inny, i niektóre czworonogi mogą być bardziej tolerancyjne na tłuste jedzenie lub ostre dodatki. Najlepiej jest obserwować pupila przez kilka godzin i skontaktować się z weterynarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.