Psy to cudowne stworzenia, ale nawet te najsłodsze potrafią czasem solidnie nabroić i przysporzyć przy tym opiekunom sporo stresu i strachu… o ich życie! Szczególnym okresem, który bardzo „lubi” różnego rodzaju wypadki jest Boże Narodzenie. W ferworze świątecznych przygotowań łatwo coś przeoczyć i tym samym doprowadzić do sytuacji, w której pupil zupełnie nieświadomie sprowadzi na siebie zagrożenie. Jednym z poważniejszych zagrożeń jest bożonarodzeniowe drzewko. Gdy pies zjadł igły z choinki albo ozdoby choinkowe czy ludzkie przysmaki, musisz wiedzieć, co robić! 

Pies zjadł igły z choinki – czy taka sytuacja w ogóle jest możliwa?

Pies zjadł igły z choinki – czy taka sytuacja w ogóle jest możliwa?

Opieka nad psem to sprawa wymagająca uwagi nie tylko w okresie okołoświątecznym, ale na co dzień. Chcąc być świadomym i odpowiedzialnym opiekunem czworonoga, musisz pamiętać o tym, że trzeba:

  • przewidywać;
  • być szybszym od psa;
  • zapobiegać;
  • spodziewać się… nawet najbardziej niemożliwego!

Sytuacja, w której pies zjadł igły z choinki, wcale natomiast nie jest jedną z tych zupełnie niemożliwych i nieprawdopodobnych, wręcz przeciwnie! Choinka u większości psów budzi ciekawość. Dokładne obwąchanie lub – co gorsza – zaznaczenie jej stojaka w wiadomy sposób nie jest niczym niezwykłym. Tak samo naturalna jest chęć podgryzienia drzewka. W końcu wiele czworonogów uwielbia, będąc na zewnątrz, złapać patyk w zęby po to, aby za chwilę zamienić go w wiór. Myślisz, że twojego pupila to nie dotyczy? Zacznij zatem tracić tę pewność i przygotuj się na wszelkie możliwości!

Pies zjadł igły z choinki – czy to szkodliwe?

Pies zjadł igły z choinki – czy to szkodliwe?

Nie da się tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od wielu czynników. Oczywiście zjedzenie igieł czy innych części drzewka samo w sobie nie jest dobrym pomysłem, ale to, na ile jest pomysłem niebezpiecznym, uzależnione jest m.in. od:

  • wieku psa;
  • wagi,
  • stanu zdrowia;
  • tego, ile zjadł.

Czy choinka jest trująca dla psa? Popularne świerki, sosny czy jodły nie są bardzo toksyczne, w przeciwieństwie np. do gwiazdy betlejemskiej czy jemioły. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że jeżeli duży, zdrowy pies zaledwie skubnie gałązkę, nie powinno to pociągnąć za sobą poważnych konsekwencji dla jego zdrowia. Jeśli natomiast tę samą gałązkę podgryzie pies niewielkich rozmiarów, do tego np. starszy lub/i schorowany, jest to zdarzenie znacznie bardziej obarczone ryzykiem wystąpienia niepokojących objawów, takich jak m.in. wymioty, ślinotok, biegunka, brak apetytu, apatia, gorączka etc. 

Pies zjadł igły z choinki – co robić?

Pies zjadł igły z choinki – co robić?

Kiedy opiekun odkrywa, że kot czy pies zjadł igły z choinki, pierwszym pomysłem często jest wywołanie wymiotów u zwierzaka, aby ten jak najszybciej zwrócił niechciany „pokarm”. Nie zawsze jednak prowokowanie wymiotów jest dobrym wyjściem, a co więcej – czasem może bardziej zaszkodzić niż pomóc! Dzieje się tak wtedy, gdy połknięty obiekt ma ostre krawędzie i może uszkodzić poszczególne odcinki przewodu pokarmowego w czasie „drogi powrotnej” lub gdy substancja jest drażniąca na tyle, że także może doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z lekarzem weterynarii – wiele lecznic prowadzi całodobowe pogotowie weterynaryjne, również w niedzielę i święta. Każda sytuacja jest inna, dlatego to lekarz powinien podjąć ostateczną decyzję o tym, jakie postępowanie wdrożyć. 

Inne świąteczne zagrożenia

Dekorując dom na święta i wieszając ozdoby, trzeba mieć pełną świadomość tego, że wszystko, co nowe, wzbudzi ciekawość psa i kota w tym szczególnym czasie. W związku z tym zapewne będzie on chciał do tego podejść i bliżej poznać – w tym przy pomocy zębów. To, że pies zjadł igły z choinki, nie jest jedynym zagrożeniem.

Inne świąteczne zagrożenia

Równie wiele kłopotów może spowodować zjedzenie przez zwierzaka świątecznych przysmaków przeznaczonych dla ludzi. Zawarta w czekoladzie teobromina może być śmiertelnie niebezpieczna! Nie zostawiaj niczego nieodpowiedniego w zasięgu twojego psa!

Pamiętaj o tym, że ciekawski pupil może zrobić sobie krzywdę, nie tylko wówczas, gdy zechce czegoś skosztować. Pies czy kot może zrzucić na siebie drzewko, pociągając przypadkiem za kabel albo łańcuch. Choinkowe lampki stanowią zagrożenie również w przypadku przegryzienia przewodu zasilającego. Rozbite bombki i inne szklane ozdoby mogą skaleczyć zwierzę, a w przypadku połknięcia zagrażają życiu. Lepiej wybrać nietłukące dekoracje.

Rośliny niebezpieczne dla psa

Rośliny niebezpieczne dla psa

Niebezpieczne jest nie tylko drzewko świąteczne. Popularne w okresie bożonarodzeniowym rośliny mogą być śmiertelnie trujące dla psa. Są to m.in.:

  • gwiazda betlejemska (inaczej wilczomlecz nadobny lub poinsecja);
  • jemioła;
  • ciemiernik (inna wdzięczna nazwa to róża Bożego Narodzenia);
  • ostrokrzew kolczasty (bardzo charakterystyczna ozdoba świąteczna).

Właściciele psów często rezygnują z tego typu dekoracji, by nie narażać pupila.

Będąc psim opiekunem, musisz mieć oczy dookoła głowy, szczególnie w święta, gdy w domu dużo się dzieje i zachodzi sporo zmian, które mogą zachęcić czworonoga do rozmaitych eksperymentów. Jeśli zdarzy się, że pies zjadł igły z choinki, bezzwłocznie zorganizuj profesjonalną pomoc dla pupila!

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.