Zespół Downa to różne wady, które związane są z trisomią 21, czyli dodatkową kopią chromosomu 21. Występuje przede wszystkim u człowieka, który w zasadzie mają łącznie 46 chromosomów, czyli 23 pary chromosomów. Osoby z zespołem Downa mają ich 47. Inaczej jest w przypadku psów. Czy w takim razie pies z zespołem Downa w ogóle istnieje? Jak leczy się tego rodzaju schorzenie? Sprawdź!

Zespół Downa u ludzi

Na początek warto wiedzieć, co dodatkowa para chromosomów jest w stanie zrobić w przypadku ludzi. Wywołuje ona zespół cech wrodzonych, do których należą między innymi:

  • zmieniony w charakterystyczny sposób wygląd twarzy;
  • zmniejszone napięcie mięśniowe;
  • przerośnięty język, który w wyniku powyższego wystaje lekko z ust;
  • wady związane z rozwojem umysłowym, w tym funkcjami poznawczymi;
  • wady wzroku;
  • padaczkę;
  • wady serca.

Do tego dołączyć mogą również inne wady, bo wiele zależy od przypadku. Czy w takim razie zespół Downa występuje w ogóle u zwierzaków? Czy obecność dodatkowego chromosomu w tej parze jest w ogóle możliwa?

Pies z zespołem Downa – co na to nauka?

Na początek warto wiedzieć, czy pies może mieć zespół Downa. Choć podobne objawy są widoczne niekiedy u zwierząt, o czym za chwilę, to jednak pies z zespołem Downa nigdy nie został zdiagnozowany. Przede wszystkim zwierzęta mają inną określoną liczbę chromosomów, a para 21. w ich organizmie nie występuje wcale. Już to sprawia, że zaburzenie to nie może występować na takiej samej zasadzie, na jakiej identyfikowane jest u ludzi. Nie oznacza to jednak, że skoro pies z zespołem Downa nie istnieje, to zwierzęta nie mogą cierpieć na choroby genetyczne o rozmaitych objawach.

Objawy zespołu Downa u psów

Rozmaite mutacje genów sprawiają, że pies z zespołem Downa, choć formalnie nie istnieje, to może tak właśnie wyglądać. Objawami, które mogą współwystępować albo pojawiać się w takim przypadku pojedynczo, są:

  • deformacja czaszki typowa dla ras brachycefalicznych, czyli spłaszczony pysk;
  • nietypowy kształt oczu;
  • nieproporcjonalny do ciała rozmiar głowy;
  • problemy z nauką i funkcjami poznawczymi;
  • osłabienie napięcia mięśniowego;
  • choroby oczu, np. zaćma;
  • wystający język, nadający zwierzęciu nietypowy wygląd;
  • narkolepsja;
  • skrócona, szeroka szyja;
  • nawracające zapalenie spojówek;
  • problemy behawioralne, którym trudno sprostać.

Jeśli komórki organizmu nie rozwijają się prawidłowo, co może się zdarzać u psów rasowych z chowem wsobnym, może dochodzić do rozwoju podobnych wad. Wtedy wydaje się, że istnieje pies z zespołem Downa, co jednak nie jest do końca zgodne z nauką.

Czy u psów występują trisomie genowe?

Choć pies z zespołem Downa formalnie nie istnieje, to jednak zwierzęta tego gatunku również mogą cierpieć na trisomie. Wystarczy, że zaburzy się określoną liczbę chromosomów z genami. Taka sytuacja dotyczy suczek, które mogą cierpieć na trisomię chromosomu 10, co powoduje jednak bezpłodność i zaburzenia w rujach. Z kolei samce cierpią na tak zwany zespół Klinefeltera, powodujący genotyp XXY i również bezpłodność.

Pies z zespołem Downa – dlaczego nie sposób stwierdzić tej choroby u psów?

Przede wszystkim dlatego, że wystąpienie duplikacji tej pary chromosomów u zwierząt nie jest możliwe. Jednocześnie zarówno w przypadku psów, kotów, jak i nawet myszy czy tygrysów odnotowano w przeszłości przypadłość, która objawiała się w sposób podobny do zespołu Downa. Oznacza to, że pies z zespołem Downa, choć nie może być zdiagnozowany w ten sposób, może mieć cechy, które są zbliżone do zespołu Downa u ludzi.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego pies z zespołem Downa czy jakiekolwiek inne zwierzę z objawami podobnej choroby genetycznej zwykle nie są diagnozowane. Sprawa jest bardzo prosta – o ilu u ludzi takie wady są dobrze zbadane i odkrywane jeszcze w okresie prenatalnym, u zwierząt taka diagnostyka nie istnieje. Psy są zwykle na tyle chore, że wymagają uśpienia albo bardzo kosztownej terapii farmakologicznej, operacji, a także leczenia behawioralnego. Część zwierząt umiera w pierwszych dobach życia w sposób naturalny.

Jak widać, niektóre rasy zwierząt mogą mieć cechy podobne do zespołu Downa u ludzi, np. zwisający język, zeza czy zaburzenia intelektualne. Zwykle jednak jest to inna mutacja genetyczna. Pies z zespołem Downa jako taki nie istnieje.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.