Oczy psa, a konkretniej tęczówki, mogą mieć niebieską barwę z wielu powodów. Różne kolory oczu biorą się m.in. z rasy, umaszczenia sierści oraz genów. U niektórych psów barwy odbiegające od wzorca są uważane za wadę – nawet dyskwalifikującą. Kolor niebieski najczęściej świadczy o albinizmie lub nieregularnym wytwarzaniu pigmentu. Jeden pies z niebieskimi oczami pozostanie taki na całe życie, u innego barwa zmieni się na jeden z wielu odcieni brązu. Ponadto u zwierząt, podobnie jak wśród ludzi, występuje heterochromia. To zjawisko polega na tym, że każde oko ma inną barwę bądź tęczówka w jednym oku jest wielokolorowa. Taką przypadłość często mają przedstawiciele rasy siberian husky. Inne psy o niebieskich oczach to m.in. border collie, cardigan welsh corgi, aussie, wyżeł weimarski krótkowłosy i wiele innych.

Husky syberyjski to prawdopodobnie najsłynniejszy pies z niebieskimi oczami

Dla niektórych husky to przede wszystkim psy z niebieskimi oczami. Jednak znaki rozpoznawcze tej rasy to również żelazna kondycja, potrzeba nieustannego ruchu oraz wilcza uroda. Husky są niezwykle energiczne – choć przyjacielskie, to nie nadają się dla każdego. Jeśli chodzi o ich umaszczenie i oczy, to mogą mieć różne kolory. Spotyka się osobniki o sierści białej, szarej i jasnobrązowej, normą są nieregularne plamy na futrze. Natomiast bursztynowe lub niebieskie oko u psa tej rasy to niejedyna możliwość. Syberyjskie husky mają także tęczówki:

  • granatowe;
  • brązowe;
  • żółtawe;
  • szarawe.

Border collie jest inteligentny. Fakt, że to pies z niebieskimi oczami, to tylko jedna z wielu zalet!

Popularny pies rodzinny, o niezwykle sympatycznym usposobieniu. Border collie uchodzą za niezwykle inteligentne i tolerancyjne, choć nie lubią się nudzić. Należy zapewnić mu codzienną dawkę ruchu oraz innego rodzaju wyzwań. Ten mądry pies z niebieskimi oczami świetnie odnajduje się w przemyśle filmowym i reklamowym. Wrodzone zdolności współpracy i aktorstwa dotyczą wszystkich przedstawicieli rasy, nie tylko niebieskookich osobników. Pierwsze wzmianki o rasie border collie pochodzą z XVI stulecia.

Marmurkowy welsh corgi cardigan – dystyngowany pies z niebieskimi oczami

Wszystkie są piękne, jednak ta odmiana zasługuje na wyróżnienie. Wielobarwne futro prezentuje się wspaniale. Niebieskie oczy u psa tej rasy o umaszczeniu merle (marmurkowym) zdarzają się często. W parze z atrakcyjnym wyglądem idzie przyjazny charakter. Corgis są bardzo aktywne i chętne do nauki. Rasę upodobała sobie brytyjska królowa Elżbieta II.

Owczarek australijski – pasterski pies z niebieskimi oczami

Popularne aussie to psy pasterskie, choć wbrew swojej nazwie nie mają nic wspólnego z Krainą Kangurów. Owczarki australijskie prawdopodobnie wywodzą się z Hiszpanii, a ich cechy ugruntowały się już w Ameryce Północnej. To psy pracujące i pasterskie, które w domu potrafią dobrze się zachować. Jednak by „australijczyk” postępował jak dżentelmen, musi mieć miejsce oraz czas na aktywność fizyczną. Grzeczny i uroczy pies z niebieskimi oczami to prawdziwy skarb! Pamiętaj, że bodźce umysłowe również są ważne dla prawidłowego rozwoju pupila.

Inne rasy niebieskookich psów – wyżeł weimarski, pitbull, jamnik, catahoula leopard dog

Brak pigmentacji skóry, sierści i wokół oczu lub mutacje genu merle często występują w sposób losowy. Znajomość rodowodu danego osobnika pozwala z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, jak się rozwinie dorosły pies. Jednak nie ma tu 100-procentowej gwarancji. To samo dotyczy niebieskiego koloru oczu. Najlepszy przykład to husky. Nawet jeśli rodzice mają piękne, jasnoniebieskie oczy, ich potomstwo nie musi odziedziczyć tej cechy wyglądu.

Charakterystyczny kolor oczu może zdarzyć się u wielu czworonogów. Poniższa lista z pewnością nie wyczerpuje tematu. Psy z niebieskimi oczami to także:

  • wyżeł weimarski krótkowłosy – „srebrny labrador”, doskonały kandydat do roli stróża i pomocnika myśliwego;
  • amerykański pitbull terrier – w USA znany jako pies-niania, choć wobec obcych bywa niezwykle agresywny;
  • jamnik – niepozorny z wyglądu, ale długi tułów i krótkie łapy przydają się podczas polowań na zwierzynę ukrywającą się w norach;
  • catahoula leopard dog – pies średniej wielkości, nieoceniony pomocnik myśliwych, podobnie jak jamnik;
  • dog niemiecki – jedna z niewielu ras olbrzymich, u której występują niebieskie oczy;
  • dalmatyńczyk – prawdziwa gwiazda Hollywood. Niestety osobniki z niebieskimi oczami często są głuche;
  • owczarek szkocki – znany szerzej jako „Lassie”, choć marmurkowe umaszczenie nie zdarza się u tych psów szczególnie często;
  • srebrny labrador – odmiana wyhodowana sztucznie i nieco przypadkowo, wzbudza wśród kynologów i miłośników psów szereg kontrowersji;
  • owczarek szetlandzki – podobny z wyglądu i charakteru do border collie, choć znacznie od niego mniejszy;
  • malamut – podobnie jak husky używany w sportach i często z nim mylony;
  • klee kai – miniaturka husky rodem z Alaski, nie wszystkie organizacje kynologiczne uznają ją za pełnoprawną rasę;
  • cane corso – inaczej mastif włoski, sprawdzi się także jako pies tropiący.

Skąd się biorą niebieskie oczy u psa? Dlaczego niektórym rasom z wiekiem zmienia się kolor oczu?

Pies z niebieskimi oczami najczęściej należy do tzw. rasy merle. To zwierzęta o marmurkowym umaszczeniu, u których jednolita lub nakrapiana sierść sprawia wrażenie błękitnej – stąd określenie „niebieski pies”. Zarówno za barwę owłosienia, jak i za tęczówkę odpowiada gen merle, który modyfikuje lub znosi inny gen wpływający na całą kolorystykę zwierzaka. Ma również udział przy albinizmie u psów. Co ciekawe, oczy niebieskiego psa wcale nie muszą być błękitne. Gen działa w taki sposób, że umaszczenie sierści kształtuje się niezależnie od koloru tęczówki.

Zdecydowana większość szczeniaków – nie tylko rasowych, czystej krwi – rodzi się z niebieskimi oczami. Czasami u młodych zdarzają się oczy zielonkawe, szarawe czy brązowawe. W związku z rozwojem narządów wzroku i słuchu, po upływie ok. 10 tygodni, oczy szczeniąt zaczynają ciemnieć. Gen merle może to zmienić, choć oczy i uszy powinny pozostać sprawne. U albinosów wszystkich ras występują bursztynowe lub niebieskie oczy. Bielactwo nie powinno wpłynąć na to, jak pies widzi, ale może przyczyniać się do problemów ze słyszeniem w późniejszym wieku.

Psy o niebieskich oczach wymagają troski i opieki

Choć dla wielu osób najważniejszy jest ich wygląd, pozostają one żywymi i czującymi stworzeniami. Nie traktuj czworonoga jak maskotki, którą pochwalisz się przed znajomymi czy w mediach społecznościowych. Niektóre psy będą miały niebieskie oczy przez całe życie, inne szybko stracą tę charakterystyczną cechę. Ale to żaden powód, by je porzucać! Musisz zadbać o swojego pupila – to obowiązek, który świadomie bierzesz na siebie w chwili adopcji zwierzaka. Twój pies z niebieskimi oczami pokocha cię na całe życie bez względu na twoją urodę!

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.