Długa sierść, która tworzy charakterystyczną kryzę, to znak rozpoznawczy psa z grzywą. Pielęgnacja takiego czworonoga nie jest najłatwiejsza. Same psy zwykle wymagają nieco uwagi. Możesz natomiast znaleźć wśród nich przedstawicieli wielu zupełnie różnych ras. Sprawdź czworonogi zaprezentowane w naszym zestawieniu!

Pies z grzywą – co to oznacza?

Pies z grzywą wygląda jak lew, ale warto wiedzieć, z czego wynika takie ułożenie sierści. Zazwyczaj rasy psów wyglądających w ten sposób mają tak zwaną kryzę oraz grzywę. Przypomina ona ludzką grzywkę, tylko porasta całą głowę, przez co nadaje psu charakterystyczny wygląd. Taki włos może rosnąć w ten sposób samodzielnie albo wymagać dodatkowej pielęgnacji, na przykład strzyżenia. Jedno jest pewne – pies z grzywą praktycznie nigdy nie jest krótkowłosy!

Pies z grzywą – jak dbać o sierść?

W przypadku psa rasowego opiekunowie zwykle dostają informacje dotyczące pielęgnacji od hodowcy szczenięcia. W zasadzie większość ras wymaga przede wszystkim czesania specjalnymi narzędziami, głównie szczotkami. Reszta zależy od tego, czy szczotkowanie wystarczy, czy może pies przypominający lwa ma skłonność do tworzenia się kołtunów. Wtedy konieczne są dodatkowe zabiegi. W niektórych przypadkach pies z grzywą musi być nie tylko regularnie kąpany, ale również strzyżony, aby utrzymać unikalny wygląd. Niektóre rasy wymagają higieny i przemywania oczu, które są drażnione przez rosnące długie włosy. W pewnych przypadkach trzeba je po prostu skrócić.

Pies z grzywą – przykładowe rasy

Oto przykładowe rasy, w przypadku których wzorzec zakłada istnienie futra układającego się w grzywę. Dowiedz się o nich więcej!

Mastif tybetański

Ten mastiff to nie tylko pies z grzywą, ale również jedna z najdroższych ras świata. Nie jest to raczej uroczy towarzysz. Według historii rasy psy te stróżowały przy tybetańskich klasztorach. Taki psiak wymaga doświadczonego opiekuna, który zna się na prowadzeniu psów z silnym instynktem terytorialnym.

Lwi piesek

Lwi piesek to rasa do towarzystwa. Może ważyć do 8 kg i mierzyć do 32 cm w kłębie. Opieka nad psem tej rasy wymaga odpowiedniej pielęgnacji futra. Zwierzęta wystawowe są specjalnie strzyżone. To pies spokojny, idealny do towarzystwa.

Polski owczarek nizinny

Na wychowanie psa rasy PON, jak brzmi skrót od pełnej nazwy tego polskiego psa pasterskiego, potrzeba dużo cierpliwości. Już od szczeniaka trzeba zadbać o socjalizację oraz przyzwyczajanie zwierzęcia do akcesoriów do pielęgnacji wymagającej niemal codziennych zabiegów okrywy włosowej.

Chow chow

Kolejny niezwykle cenny pies z grzywą, który pochodzi z Mongolii. Jego przodkowie trafili do Chin, gdzie ostatecznie ukształtowała się rasa. Chow chow jest odważny, ale źle prowadzony może być agresywny. Wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. To zwierzę średniej wielkości.

Nowofundland

Molos w typie górskim, który słynie z uwielbienia do wody. Służy bardzo często w ratownictwie, bo nie tylko jest wytrwały i chętnie realizuje zadania, ale też pozostaje bardzo przyjazny w stosunku do ludzi, nawet obcych. To bardzo duża rasa – psy ważą nawet do 70 kg i mierzą 71 cm w kłębie.

Puli

Pies z grupy pasterskich i zaganiających, pochodzący z Azji, zaliczany do owczarków węgierskich. To charakterystyczny osobnik – to nie tylko pies z grzywą, ale również z dredami! Sznurowate włosy wymagają dodatkowej pielęgnacji, m.in. ręcznego kształtowania. Tych psów się nie szczotkuje! Jednak po aktywnym spacerze w wilgotnym środowisku sierść puli wymaga suszenia.

Owczarek szkocki

Rasa występuje w wersji z krótkim i długim włosem, jednak z oczywistych powodów tylko ta druga uznawana jest za psa z grzywą. Popularność rasy wzrosła znacznie, gdy ukazały się najpierw książka, a potem film „Lassie, wróć!”. Owczarek szkocki collie odróżnia się od innych przedstawionych psów bardzo długim i wąskim pyskiem. Na końcach jego uszu sierść tworzy charakterystyczne pędzelki.

Pomeranian

To rasa miniaturowa – ten pies z grzywą waży jedynie do 4 kg, dlatego też jest to raczej miniaturowa wersja lwa. Charakterystyczna, napuszona fryzura szpica miniaturowego wymaga szczególnej troski, w tym trymowania, wyczesywania, także kąpieli. Warto też zadbać o pazury tego psa, bo rzadko kiedy ściera je sam podczas spacerów.

Leonberger

Te molosy typu górskiego mają charakterystyczny wygląd. Choć w nazwie rasy tego psa z grzywą zawiera się słowo leo, oznaczające lwa, to wywodzi się od niemieckiego miasta Leonberg, gdzie powstała rasa. Leonberger wymaga odpowiedniego żywienia, jako że jest to pies pracujący, najczęściej stróżujący. Jednocześnie ma bardzo przyjazny charakter i jest stosunkowo łagodny, np. w porównaniu do CAO czy owczarka kaukaskiego.

Owczarek kaukaski

Ten pies z grzywą to idealny pupil dla osób, które szukają stróża na duży teren. Owczarek kaukaski doskonale czuje się na większej przestrzeni, nie nadaje się do bloku. Jest odważny, wręcz nieustraszony, a przy tym nie wykazuje nieuzasadnionej agresji. To czyni z niego idealnego stróża.

Pies z grzywą wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jego sierść trzeba regularnie przynajmniej wyczesywać, zwłaszcza, gdy podszerstek jest bardzo bujny. W niektórych przypadkach przyda się specjalny płyn do rozczesywania, który pozwala usunąć kołtuny lub ułatwia pielęgnację sierści bez bólu, a także odpowiednie akcesoria groomerskie. Pamiętaj jednak, aby wybierać psa, kierując się jego charakterem, a nie tylko imponującym wyglądem.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.