Mimo łagodnej aparycji, rasa psów z Castro Laboreiro została stworzona po to, by chroniły gospodarstwa przed drapieżnikami i złodziejami. Czy pełnią taką funkcję do dzisiaj? Dowiedz się, jakie wymagania ma pies z Castro Laboreiro i czy nadaje się na twojego pupila.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 55 do 61 cm, psy od 58 do 64 cm;
masa ciała: suki od 25 do 35 kg, psy od 30 do 40 kg
Szatasierść: do 5 cm długości na tułowiu, gładka, lekko matowa, bardzo gęsta; miękka, delikatna na głowie; na udach tworzy portki; gęsta i szorstka w dotyku, nieprzemakalna; bez podszerstka;
maść: szara z czarnym pręgowaniem; włos może mieć trzy różne odcienie pręgowania
Długość życia12–15 lat
Charakteroddany, posłuszny, nieustraszony, czujny, bystry, aktywny

Pies z Castro Laboreiro – opis

Pies z Castro Laboreiro to czworonóg w typie mastifa, o masywnym i silnym wyglądzie. Pies tej rasy posiada krótką, niebiesko-czarną sierść i brązowe oczy. Mimo swojej postury posiada łagodne, mądre spojrzenie. Charakterystyczne są trójkątne uszy, zaokrąglone na końcach, które zwisają wzdłuż pyska. Dorosły osobnik posiada do 64 cm wysokości oraz 40 kg masy ciała.

Historia

Według niektórych źródeł pies z Castro Laboreiro to jedna z najstarszych ras Półwyspu Iberyjskiego. Pochodzi z małej wioski znajdującej się w północnej części Portugalii, której zawdzięcza nazwę – Castro Laboreiro. Rasa powstała poprzez skrzyżowanie mastifów z lokalnymi psami. Psy tej rasy wykorzystuje się do dziś jako psy stróżujące, pasterskie i obronne. Są bardzo rzadko spotykane poza Portugalią.

Charakter

Jeśli pies z Castro Laboreiro zostanie odpowiednio wychowany, będzie bardzo posłuszny. Jako pies stróżujący jest wrogo nastawiony do obcych, jednak nie wykazuje agresywnych zachowań bez potrzeby. Pies z Castro Laboreiro lubi czuć się potrzebny, a do tego jest samodzielny, dlatego z chęcią wykonuje powierzone mu zadania. Świetnie sprawdzi się jako przyjaciel rodziny, o ile będzie mieszkał na wsi, najlepiej na górskich terenach. Nie posiada instynktu łowieckiego, natomiast jest wiernym stróżem i sumiennie wykonuje powierzone mu zadania. Dobrze dogaduje się ze wszystkimi domownikami, łącznie z dziećmi i kotami.

Wymagania psa z Castro Laboreiro

Największymi wrogami dla psa z Castro Laboreiro są… nuda i brak zadań do wykonania. Pies może zostawać sam tylko wtedy, gdy ma w tym czasie określone zadanie do wykonania, jakim jest np. pilnowanie domu lub gospodarstwa. Zanim zostawisz czworonoga samego, trzeba zadbać również o aktywność fizyczną, ponieważ pies tej rasy potrzebuje ruchu i ćwiczeń. Najlepiej czuje się blisko domu, jednak bezczynność może prowadzić do destrukcyjnych zachowań.

Wychowanie

Pies z Castro Laboreiro jest z natury posłuszny, jednak by faktycznie tak było trzeba go odpowiednio wychować. Bez konsekwentnego treningu może chcieć pokazać swą niezależność, niekoniecznie stosując się do poleceń opiekuna. Szkolenie psa nie jest trudne, ale wymaga wiedzy, dlatego ta rasa nie jest polecana osobom niedoświadczonym.

Pielęgnacja i żywienie

Dzięki krótkiej sierści pielęgnacja psa z Castro Laboreiro nie jest skomplikowana. Utrata włosia jest umiarkowana, a comiesięczne szczotkowanie w zupełności wystarczy, by utrzymać sierść w dobrym stanie. Jeśli chodzi o żywienie, dobrze sprawdzi się sucha karma, wykonana z wysokiej jakości składników. Porcje powinny być dostosowane do poziomu aktywności pupila, jednak ze względu na jego wielkość, powinien dostawać dwa posiłki dziennie.

Bibliografia

FCI-Standard Nº 170 / 05.01.2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/170.pdf, wersja polska: luty 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.11.2008.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.