Wymioty u psa wcale nie muszą świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym. U niektórych zwierząt nawet zbyt łapczywe jedzenie może skończyć się jego szybkim zwróceniem. Czasem jednak wymioty mogą być jednym z objawów groźnej choroby. Podpowiadamy co robić, gdy pies wymiotuje i jak rozpoznać, kiedy sytuacja jest groźna.

Pies wymiotuje – jak to rozpoznać i jak pomóc?

pies wymiotuje - jak rozpoznać

Z pozoru pytanie wydaje się dosyć banalne. Każdy wie jak wygląda proces wymiotowania, a rozpoznanie go raczej nie sprawia większych problemów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że na wymioty u psa składają się trzy następujące po sobie fazy.

Wymioty u psa – faza pierwsza

Na samym początku u zwierzęcia można zaobserwować niepokój związany z pojawiającymi się mdłościami. Bardzo często pies nie może znaleźć sobie miejsca, jest poddenerwowany. W tym czasie treść pokarmowa przesuwa się w stronę gardła. Czasami może pojawić się ślinotok lub oblizywanie. Ta faza jest często łatwa do przeoczenia, szczególnie kiedy opiekun nie jest akurat skupiony na psie.

Wymioty u psa faza pierwsza

Wymioty u psa – faza pierwsza

W następnej kolejności można zauważyć charakterystyczny odruch dławienia się, który wielu opiekunów określa mianem „tłoczenia”. Jest to trudne do przeoczenia, szczególnie że u wielu psów faza ta może trwać naprawdę długo… Nie podchodź wówczas do psa, nie próbuj go głaskać ani poklepywać po plecach. Możesz szybko odsunąć z jego zasięgu obiekty, które będzie trudno wyczyścić, gdy pies na nie zwymiotuje.

Wymioty u psa – faza pierwsza

Końcowa faza wymiotów to moment, w którym zwrócona zostaje częściowo przetrawiona treść pokarmowa lub któraś z fizjologicznych wydzielin.

Pies wymiotuje – możliwe przyczyny wymiotów

Wymioty u psa faza druga

To, że pies wymiotuje, jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. Na tej podstawie nie da się wywnioskować, jaka jest dokładna przyczyna złego samopoczucia czworonoga. Można oczywiście założyć, że bezpośrednim powodem tego, że pies wymiotuje, jest podrażnienie układu pokarmowego. Bywa to efektem działania ciała obcego, nagromadzonych kwasów żołądkowych, gazów albo drobnoustrojów powodujących choroby.

Co sprawia, że pies wymiotuje?

pies wymiotuje - przyczyny

Wymioty są objawem, dlatego najlepiej diagnozować je w kontekście ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia oraz pozostałych symptomów choroby. Pies wymiotuje przy takich problemach jak:

  • niewydolność wątroby i nerek;
  • zarobaczenie;
  • stan zapalny trzustki;
  • zapalenie jelit;
  • zapalenie żołądka;
  • infekcje bakteryjne;
  • zatrucie toksyczną substancją;
  • choroba lokomocyjna;
  • choroba nowotworowa.

Wymioty mogą mieć też bardziej prozaiczne przyczyny, takie jak:

  • reakcja na narkozę lub leki;
  • zbyt szybkie pochłanianie porcji pokarmu;
  • nagła zmiana karmy.

Wymioty u psa – ostre, przewlekłe i sporadyczne

Co sprawia że pies wymiotuje

Wymioty u psa należy rozdzielić na przewlekłe, ostre oraz sporadyczne. Sporadyczne lub inaczej jednorazowe przypadki, w których pies wymiotuje, zdarzają się wskutek zjedzenia czegoś nietypowego lub po prostu podrażnienia żołądka. Jeżeli nie powtarzają się i nie mają wpływu na samopoczucie psa, raczej nie trzeba się nimi przejmować.

Wymiotami przewlekłymi nazywa się te, które utrzymują się przez okres ponad trzech tygodni. Ostre natomiast pojawiają się nagle i trwają stosunkowo krótko. Mają jednak potencjał do odwodnienia organizmu zwierzęcia i stanowią dla niego duże zagrożenie.

Niezależnie od tego, czy pies wymiotuje przewlekle, czy są to objawy ostre, wizyta u weterynarza jest jak najbardziej wskazana. Warto sprawdzić, czym pies wymiotuje – śluzem, żółcią, pianą, krwią czy treścią pokarmową. Zastanów się, czy występują inne zmiany w jego zachowaniu albo stanie zdrowia. Dodatkowe objawy mogą pomóc w postawieniu szybkiej i trafnej diagnozy.

Dlaczego pies wymiotuje?

Wymioty u psa ostre przewlekłe i sporadyczne

Rodzaj wymiotów jest niezwykle ważny dla postawiania trafnej diagnozy. Oczywiście przyglądanie się wymiocinom zwierzęcia nie jest najprzyjemniejszym elementem opieki nad nim. Niemniej to ważne dla szybkiej i trafnej diagnostyki. Warto więc pokrótce omówić, o czym mogą świadczyć poszczególne rodzaje psich wymiotów.

Pies wymiotuje niestrawioną treścią pokarmową

Dlaczego pies wymiotuje

Wymiotowanie niestrawioną treścią pokarmową może sugerować zarówno groźną chorobę, jak i przyczynę tak z pozoru banalną, jak przejedzenie czy zbyt gwałtowne przyjęcie pokarmu. Właśnie dlatego zawsze należy bardzo dokładnie przyjrzeć się wymiocinom i ocenić, w jakim stanie jest zwrócony pokarm.

Wymioty u psa tuż po jedzeniu

Jeżeli zwierzak zwraca pokarm tuż po jego zjedzeniu, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po prostu połknął go zbyt szybko. Duża łapczywość często dotyczy zwierząt z tak zwanym syndromem głodu, czyli takich, które w przeszłości doświadczyły bezdomności lub były niedożywione. To także przejaw wielu innych problemów behawioralnych.

W takim przypadku, jeśli pies wymiotuje, warto wprowadzić higienę jedzenia. Dobrym rozwiązaniem będzie dzielenie posiłku na mniejsze porcje lub zastosowanie misek spowalniających i specjalnych mat do wylizywania pokarmu.

Pies wymiotuje nadtrawionym jedzeniem

Wymioty u psa tuż po posiłku

Jedzenie nadtrawione, a jednak zwrócone świadczy o potencjalnych błędach żywieniowych. Wbrew pozorom wiele psów ma bardzo delikatne żołądki. Niektóre pokarmy im szkodzą, dlatego warto zadbać o to, aby dieta była zbilansowana i dobrana do potrzeb zwierzęcia. Unikaj podawania psu pokarmów przeznaczonych dla ludzi i innych gatunków. Pilnuj, aby zwierzak nie podjadał śmieci na spacerach. Jeśli mimo to pies wymiotuje co jakiś czas, warto sprawdzić podłoże alergiczne problemu.

Jeżeli zwrócone jedzenie wciąż jest niestrawione, chociaż od posiłku minęło trochę czasu, bardzo możliwe, że w organizmie toczy się jakiś proces chorobowy. Warto wówczas odwiedzić lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

Pies wymiotuje pianą

pies wymiotuje - co zrobić

Bardzo często zdarza się, że pies wymiotuje białą pianą lub śliną. Zazwyczaj jest to spowodowane podrażnieniem błony śluzowej w okolicach gardła. Bywa i tak, że po zwróceniu treści pokarmowej pies wymiotuje żółtą pianą. Wynika to z faktu, że zwierzę odczuwa dyskomfort, który prowadzi do kolejnych odruchów wymiotnych.

Jeśli pies wymiotuje pianą i występują dodatkowe objawy, może być to oznaką stanów zapalnych lub infekcji. Zazwyczaj dotyczą one gardła i migdałków. Inne pojawiające się symptomy choroby to gorączka, osłabienie czy spadek apetytu.

Pamiętaj, aby nie bagatelizować takiego objawu i pilnie udać się do lekarza weterynarii na kontrolę. Pozwoli to na postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie terapii. Wymiotowanie pianą bywa jednym z objawów kaszlu kenelowego, groźnej choroby zakaźnej, która wymaga szybkiego leczenia.

Pies wymiotuje żółcią

pies wymiotuje - jak leczyć

Żółć jest produkowana w wątrobie i przechowywana w woreczku żółciowym, skąd przedostaje się do jelit. Tam bierze udział w prawidłowych procesach trawienia pokarmu. Jeśli pies wymiotuje żółcią, to oznacza, że jest ona nieprawidłowo zrzucana do żołądka.

Wymioty żółcią zdarzają się psom dosyć często. Zazwyczaj nie towarzyszą im inne objawy, na przykład osłabienie czy utrata apetytu. To właśnie dlatego wielu opiekunów ignoruje fakt, że pies wymiotuje, wychodząc z założenia, że to się po prostu zdarza.

Zaleganie żółci w żołądku może prowadzić do jego podrażnienia, a w konsekwencji nawet do powstawania wrzodów. Jeżeli zauważysz, że twój pies wymiotuje regularnie, szczególnie rano lub wieczorem, najlepiej zgłosić się na badania do weterynarza. Może być to oznaczać występowanie syndromu wymiotowania żółcią.

Pies wymiotuje krwią

Jeśli pies wymiotuje krwią, pilna wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna. Zazwyczaj świadczy to o krwotoku wewnętrznym, więc szybka pomoc może uratować czworonogowi życie. Jeżeli krew w wymiocinach jest bardzo ciemna, najpewniej pochodzi już z żołądka. Bardziej czerwona krew, która wygląda na świeżą, bierze się zwykle z przewodu pokarmowego.

Pamiętaj jednak, że jest to informacja pomocna przy postawieniu prawidłowej diagnozy przez weterynarza, a nie zastępująca wizytę. W takiej sytuacji nie dasz rady samodzielnie pomóc psu.

Pies wymiotuje – kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?

Dlaczego pies wymiotuje żółcią

Sporadyczne wymioty u psa bez innych objawów raczej nie powinny budzić twojego niepokoju. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy wymioty są ostre lub przewlekłe. 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez opiekunów jest wychodzenie z założenia, że pies po prostu tak ma. Faktycznie, zwierzętom zdarza się wymiotować z pozornie błahych powodów. Niektóre mają po prostu delikatne żołądki, inne z kolei skłonność do zbyt szybkiego połykania pożywienia.

Warto jednak pamiętać, że kontrola u lekarza jest konieczna, jeżeli:

  • pies wymiotuje regularnie przez okres dłuższy niż trzy tygodnie;
  • wymioty są ostre;
  • zwierzę nie chce jeść ani pić;
  • pies wymiotuje niestrawionym jedzeniem, chociaż od posiłku minęło już trochę czasu;
  • pies regularnie wymiotuje żółcią;
  • pies nagle wymiotuje pianą w dużych ilościach;
  • w wymiotach pojawia się krew.

Pies wymiotuje – jak go leczyć?

pies wymiotuje - krwią

Nie ma jednej recepty na leczenie wymiotów u psa, ponieważ same w sobie nie są one chorobą. Stosuje się terapię objawową, której zadaniem jest łagodzenie stanu psa. W przypadku ostrych wymiotów, którym dodatkowo towarzyszy biegunka, pies narażony jest na odwodnienie. Właśnie dlatego na pierwszym etapie leczenia konieczne jest opanowanie objawów i podanie psu elektrolitów oraz substancji odżywczych w postaci kroplówek.

Wymioty u psa – wywiad

Aby leczenie mogło być skuteczne, należy postawić odpowiednią diagnozę odnośnie przyczyny wymiotów. Diagnostykę powinien przeprowadzić lekarz weterynarii. Strony czy fora internetowe mogą pomóc w usystematyzowaniu wiedzy, jednak w żadnym wypadku nie zastąpią wizyty u specjalisty.

Szukanie przyczyny stanu zdrowia psa to trudne zadanie. Olbrzymie znaczenie ma wywiad z opiekunem. Wszystkie informacje o tym, jak często pies wymiotuje, jaki prowadzi styl życia i jak wygląda jego dieta mogą być bardzo istotne.

Wymioty u psa wywiad

Przede wszystkim bądź szczery. Weterynarz wie, że jeżeli pies jest odwodniony, wychudzony i w złym stanie ogólnym, to wymioty musiały zacząć się już jakiś czas temu. Jeśli zataisz informację o tym, jak długo pies źle się czuje, może to utrudnić diagnostykę i skończyć się śmiercią czworonoga.

Pies wymiotuje – diagnostyka w gabinecie

Postawienie diagnozy „na oko” raczej nie będzie możliwe. Jeśli pies wymiotuje, to lekarz oprócz badania palpacyjnego i wywiadu wykona szereg badań. Wśród nich mogą znaleźć się USG jamy brzusznej, RTG oraz badania krwi razem z biochemią. To podstawowe metody diagnostyczne, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy.

Pies wymiotuje z powodu alergii – co robić?

Alergia pokarmowa jest stosunkowo częstym powodem wymiotów u psa. Aby pomóc zwierzęciu, stosuje się dietę eliminacyjną. Bardzo istotne jest to, aby nie działać na własną rękę.

W kwestii żywienia najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do zoodietetyka. Obecnie niemal w każdym większym mieście działa taki specjalista. Często udostępnia również konsultacje online. Nie każdy lekarz weterynarii będzie w stanie pomóc w kwestii układania jadłospisu psa.

Do wizyty u zwierzęcego dietetyka trzeba się odpowiednio przygotować. Konieczne będą wyniki aktualnych badań krwi z uwzględnieniem biochemii, która wskazuje na stan wątroby i nerek.

Pies wymiotuje – podsumowanie

Wymioty u psa to stosunkowo częsta przypadłość, która nie musi świadczyć o poważnej chorobie. Nie warto jednak ich ignorować, szczególnie jeżeli pojawiają się regularnie i towarzyszy im ogólne osłabienie kondycji zwierzęcia.

Tak jak w większości przypadków, tak i tutaj ważną rolę gra czas. Jeżeli niepokoi cię, że pies wymiotuje, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. W kwestiach medycznych nadgorliwość nie jest niewskazana, a czasami bywa prawdziwą cnotą.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.