Twój pies trzepie uszami? W artykule znajdziesz najczęstsze przyczyny tego typu zachowań. Dowiesz się także, jak zbudowany jest narząd słuchowy twojego podopiecznego i poznasz czynniki, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się problemów z uszami.

Jak zbudowane jest ucho psa?

Budowa ucha psa nie różni się znacznie od ucha człowieka. W przypadku czworonogów narząd słuchu również składa się z trzech części. Zewnętrzną tworzy małżowina uszna wraz z kanałem słuchowym, w środkowej znajdują się kosteczki słuchowe oraz jama i błona bębenkowa, a wewnętrzna część zawiera nerw słuchowy, kanały półkoliste oraz ślimak.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Jeśli twój pies trzepie uszami, potrząsa głową i uporczywie się drapie, prawdopodobnie cierpi z powodu stanu zapalnego. Tym symptomom zwykle towarzyszy także zwiększona ilość ciemnej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Wraz z rozwojem zapalenia wnętrze ucha często staje się zaczerwienione, a drapiący się zwierzak może uszkodzić naskórek narządu słuchu.

W zaawansowanym stadium schorzenia możliwe jest nawet zarośnięcie zewnętrznego kanału słuchowego, dlatego absolutnie nie powinno się lekceważyć tego typu objawów u swojego pupila. Istnieje kilka możliwych przyczyn takich dolegliwości, przedstawimy je w dalszej części artykułu.

Pies trzepie uszami – czy to zachowanie zawsze musi być efektem choroby?

Twój pies trzepie uszami? Czy to powód, by się niepokoić? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Tego typu zachowanie to naturalna reakcja obronna organizmu i nie zawsze musi być ono objawem choroby. Może zdarzyć się, że do ucha zwierzaka wpadnie na przykład kropla wody, czasem wystarczy, że na małżowinie usiądzie niegroźny owad, a pies, potrząsając głową, chce go jedynie odstraszyć. Jeśli takie zachowania są jednorazowe i nie powtarzają się regularnie, nie ma powodu do obaw. Jednak w innym wypadku należy skonsultować je z lekarzem weterynarii.

Obecność ciała obcego

Jedną z najczęstszych przyczyń zapaleń ucha u młodych, aktywnych psiaków jest, dostanie się do jego wnętrza ciała obcego. Kiedy zwierzak szaleje w lasach czy łąkach, dość łatwo o wpadnięcie do środka niewielkiego kamyczka czy źdźbła trawy. Absolutnie nie próbuj wyciągać go samodzielnie. Zwiększona ilość wydzieliny sprawia, że nawet doświadczony lekarz weterynarii potrzebuje urządzenia do dokładnego obejrzenia wnętrza ucha i usunięcia z niego zalegającego ciała obcego.

Pies trzepie głową i drapie uszy? To może być objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej

Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja organizmu na daną substancję, nazywaną w tym przypadku alergenem. Podobne objawy wywołuje nietolerancja pokarmowa, jednak za jej wystąpienie nie odpowiada układ immunologiczny a przewód pokarmowy.

Pies trzepiący uszami może cierpieć z powodu silnego świądu wywołanego nadmierną reakcją na substancję uczulającą. Przyczyną tej reakcji może być jakiś składnik pokarmowy, ale również leki stosowane w leczeniu zapalenia ucha. Zdarza się, że zwierzak ma alergię na pyłki traw i drzew, a kiedy te dostaną się do jego przewodu słuchowego, wywołują dyskomfort, swędzenie i duży ból.

Pasożyty – częsta przyczyna świądu w uszach

Do najczęstszych gatunków pasożytów znajdowanych w psich uszach zalicza sie przede wszystkim świerzba oraz nużeńca, a niekiedy nawet kleszcze. By jednoznacznie określić rodzaj mikroorganizmu, który bytuje w przewodzie słuchowym zwierzęcia, niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą dobrać właściwe leki. Jeżeli już doszło do osiedlenia się pasożytów, powinieneś natychmiast udać się po pomoc do gabinetu weterynaryjnego, ponieważ uniwersalne środki mają jedynie działanie prewencyjne.

Rozpoznanie i leczenie

Jak pomóc psu trzepiącemu uszami? By skutecznie wyleczyć zwierzaka, należy ustalić przyczynę zapalenia. W pierwszej kolejności weterynarz pobierze wymaz z ucha albo zeskrobiny skóry. Wykonanie posiewu alternatywnie badania mikroskopowego potwierdzi bądź wykluczy obecność infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli wynik będzie pozytywny weterynarz może wdrożyć leczenie odpowiednio dobranymi lekami, w innym wypadku należy szukać dalej.

Przeważnie kolejnym krokiem jest wykonanie testów alergicznych, a jeśli te nie dostarczą potwierdzenia przyczyny zapalenia uszu, zwykle podłoża schorzenia szuka się w badaniach endokrynologicznych. Warto mieć na uwadze, że każdy pacjent jest inny, a lekarz weterynarii zleca dalsze badania diagnostyczne przede wszystkim na podstawie wywiadu z opiekunem czworonoga. Najważniejszym elementem leczenia jest wyeliminowanie przyczyny, a łagodzenie objawów ma jedynie na celu chwilowe zmniejszenie dyskomfortu zwierzęcia.

Jak zapobiegać chorobom uszu u psa?

Po skończeniu leczenia u psa trzepiącego uszami należy odpowiednio zadbać o ich higienę. Najbardziej narażone na pojawienie się stanów zapalnych są psy z oklapniętymi, zwisającymi małżowinami usznymi, na przykład cocker spaniele. Taka budowa uniemożliwia prawidłową wentylację przewodu słuchowego zewnętrznego, a wilgoć sprzyja rozwojowi pasożytów, zwłaszcza grzybów oraz bakterii.

Z kolei u maltańczyków utrzymanie odpowiedniej higieny utrudniają wąskie przewody słuchowe oraz włosy znajdujące się wewnątrz ucha. By zwiększyć dostęp powietrza, należy regularnie je wyrywać przy pomocy pęsety lub palców. Szczególnie ważne jest także dokładne wycieranie uszu po jakimkolwiek kontakcie z wodą. Nie tylko w przypadku ich czyszczenia, ale również po rekreacyjnych kąpielach w jeziorze czy pływaniu.

Jeśli twój pies trzepie uszami, potrząsa głową lub uporczywie drapie te okolice, powinieneś jak najszybciej udać się z nim do gabinetu weterynaryjnego. Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego stanu, a szybkie znalezienie źródła problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia uwolni twojego czworonoga od zbędnego bólu i cierpienia. Nie zapominaj również o prawidłowym czyszczeniu uszu oraz dokładnie je oglądaj.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.