Psy myśliwskie to liczna grupa ras psów, podzielona ze względu na konkretne umiejętności i zadania, jakie mają wykonywać. Do popularnych psów myśliwskich należą tropowce lub po prostu psy tropiące. Sprawdź, czym się one charakteryzują i jakie rasy należą do tej kategorii.

Cechy psów tropiących

Psy tropiące, powszechnie nazywane tropowcami, to dość szeroka grupa czworonogów, które są zaliczane do kategorii psów pracujących. Te tropiące czworonogi są bardzo aktywne, mają ogromną ilość energii, dlatego są wykorzystywane do różnego rodzaju czasochłonnych zadań, które wymagają szybkości, zwinności i wytrzymałości. Cechuje je także wysoka inteligencja. Psy łatwo uczą się nowych poleceń, dobrze rozumieją, czego się od nich wymaga. Tropowce lubią pracę z człowiekiem i chętnie spędzają czas w jego towarzystwie.

Tym, co jednak najbardziej wyróżnia psy tropiące spośród innych ras, jest ich wyjątkowo czuły węch. Tropowce podejmują ślad zapachowy poszukiwanego człowieka lub obiektu. Odpowiednie szkolenie może przygotować je do pracy w ratownictwie i policji, na przykład podczas poszukiwań zbiegów lub zaginionych osób. Najczęściej jednak pełnią rolę psów myśliwskich tropiących, ponieważ są w stanie szybko odnaleźć zwierzynę i doprowadzić do niej właściciela.

Pies tropiący – trening

Nauka tropienia jest konieczna w przypadku, kiedy chce się wykorzystywać dobry węch psa do realizacji swoich celów. Chociaż pies rasy tropiącej będzie umiał zwietrzyć człowieka lub zwierzynę niezależnie od wyszkolenia, bez odpowiedniego przygotowania nie poinformuje o znalezisku opiekuna.

Trening psa ratowniczego lub policyjnego

Przeważnie przebieg szkolenia zależy od tego, w czym ma się specjalizować dany pies. W przypadku czworonogów ratowniczych czy policyjnych ich treningiem zajmują się specjaliści w wyznaczonych do tego ośrodkach. Dobry węch nie jest jednak jedynym warunkiem pracy w powyższych służbach. Podczas szkoleń przeprowadzana jest dokładna i ostra selekcja. Stwierdza się wówczas, czy dany osobnik na pewno posiada wszystkie cechy niezbędne do poszukiwania ludzi.

Trening psa myśliwskiego tropiącego

W przypadku psów myśliwskich tropiących ich szkoleniem często zajmują się opiekunowie. Oczywiście również w tym przypadku można korzystać z pomocy profesjonalnych treserów, jednak możliwe jest także samodzielne przygotowanie czworonoga do pracy. Radzi się, aby unikać kar – wiele psów bardzo źle reaguje na tzw. metodę awersyjną. W większości przypadków jej stosowanie nie jest zresztą konieczne, bo, jak już wspomnieliśmy, psy tropiące są bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych komend.

Najpopularniejszą i najczęściej polecaną metodą stosowaną przy szkoleniu jest nagradzanie psów za odpowiednio wykonane polecenie. Może to być podarowanie smakołyku lub zabawa piłką – zależy, na co pies reaguje lepiej. Podczas nauki najlepiej stosować krótki, prosty komunikat, np. „wąchaj”. Obiektem poszukiwań może być bardzo mocno pachnący kawałek suszonego mięsa – w tym wypadku będzie on stanowić dla psa także nagrodę, którą otrzyma za złapanie tropu.

Rasy psów tropiących – selekcja

Wiele ras psów było od wieków krzyżowanych tak, aby w pełni wykorzystać swój potencjał do tropienia. Część z nich do dzisiaj wykorzystuje się w tym celu, a nawet te, które nie uczestniczą w polowaniach, zachowują swój niezwykły węch i instynkt poszukiwawczy. 

Psy tropiące – rasy

Do ras psów tropiących należą między innymi:

  • terier irlandzki;
  • beagle;
  • ogar polski;
  • bloodhound;
  • foxhound angielski.

Terier irlandzki

Terier irlandzki to jedna z chętniej wybieranych ras psów tropiących. Należy do czworonogów aktywnych, o świetnej kondycji i niespożytej energii. Zapewnienie ruchu terierowi jest wręcz niezbędne dla jego zdrowia psychicznego, ponieważ w przeciwnym razie pies stanie się sfrustrowany. Terier jest psem bardzo inteligentnym, chociaż szkolenie go wymaga dużej dawki cierpliwości – szybko się uczy, ale bywa naprawdę uparty.

Beagle

Beagle, kolejne psy bardzo często wykorzystywane do tropienia, są bardzo popularne także w Polsce. Wykorzystuje się je zarówno podczas polowań, jak i do wykrywania przesyłek z narkotykami, chociaż zdecydowanie częściej można je zobaczyć w towarzystwie myśliwych. Świetnie nadają się do tropienia lisów i zajęcy. Beagle od zawsze polują w grupie. Są bardzo towarzyskie i oprócz obecności innych psów potrzebują w swoim otoczeniu opiekuna.

Ogar polski

Ogar polski to bardzo odważny i skuteczny pies tropiący – rasa znana prawdopodobnie już od XIV wieku. Ma niezwykle czuły węch, szybko uczy się komend, a ponadto jest psem wiernym i całkowicie oddanym swojemu opiekunowi. Nie lubi zostawać sam, najlepiej czuje się, kiedy może przebywać w towarzystwie człowieka, na przykład podczas polowania.

Ogary, podobnie jak beagle, zawsze polowały w sforze, dlatego dobrze dogadują się też z innymi, znanymi sobie psami.

Bloodhound

Bloodhound należy do największych ras psów tropiących. Rasa ta jest efektem krzyżówek wielu psów myśliwskich, od wieków hodowanych pod kątem zdolności łowieckich. Ze względu na niezwykle czuły węch bloodhoundy wykorzystuje się zarówno podczas polowań, jak i w pracy policji. Znane są sytuacje, w których psy podjęły nawet kilkudniowe ślady – taka zdolność jest niezwykle przydatna przy poszukiwaniach zaginionych osób.

Mimo znacznych rozmiarów, bloodhoundy należą do psów bardzo przyjaznych, właściwie pozbawionych agresji. Trzeba jednak przyznać, że mają charakter indywidualistów, dlatego należy już od szczeniaka przyzwyczajać je do posłuszeństwa opiekunowi.

Foxhound angielski

Foxhound angielski jest krzyżówką wielu ras psów myśliwskich, takich jak foksterier, buldog, greyhound oraz bloodhound. Ten pies tropiący cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością. W przeszłości towarzyszył myśliwym podróżującym konno, jest zatem przystosowany do pokonywania wielu kilometrów bez wysiłku. Foxhoundy angielskie cechuje duża ilość energii – są to typowe psy do pracy, które muszą mieć zapewnione zajęcie i odpowiednią aktywność fizyczną. Podobnie jak bloodhoundy, z którymi są spokrewnione, foxhoundy są bardzo przyjazne i nieagresywne. Dobrze czują się zarówno w towarzystwie ludzi, jak i innych zwierząt.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)