W poradniku opowiemy o wskazaniach do podania znieczulenia ogólnego oraz jego rodzajach. Dowiesz się również, jakie powikłania mogą pojawić się u psa po narkozie. Znajdziesz tutaj także wskazówki, które pomogą ci odpowiednio zadbać o pupila przed i po podaniu znieczulenia.

Narkoza u psa – kiedy się ją stosuje?

Podanie narkozy psu jest niezbędne przy każdym zabiegu chirurgicznym – kastracji, wycięciu zmian skórnych, usunięciu ciała obcego z tkanek czy innych operacji ratujących życie zwierzaka. Jednak to nie jedyne wskazanie do znieczulenia ogólnego. Wykonanie wielu badań wiąże się z koniecznością uśpienia psa, zalicza się do nich między innymi RTG czy rezonans magnetyczny. W przypadku czworonogów z silnymi zaburzeniami lękowymi przeprowadzenie jakichkolwiek czynności przez lekarza weterynarii może okazać się niemożliwe bez uprzedniego użycia środków znieczulających.

Narkoza wziewna i dożylna – czym się różnią?

Najpowszechniejszą formą znieczulenia ogólnego jest narkoza dożylna, która polega na podaniu zastrzyku zawierającego środki powodujące zwiotczenie mięśni, eliminację bólu oraz utratę przytomności. Działa bardzo szybko i skutecznie, ale wiąże się z większym ryzykiem powikłań.

Z kolei do wykonania narkozy wziewnej niezbędna jest intubacja zwierzaka. Dzięki tej procedurze środki zawarte w gazie dostają się tylko i wyłącznie do dróg oddechowych. W trakcie operacji weterynarz może regulować ilość podawanych leków tym samym zminimalizować ryzyko powikłań u psa po narkozie. To metoda, która jest zalecana zwłaszcza przy długich operacjach oraz w przypadku zwierząt starszych czy w gorszym stanie fizycznym.

Możliwe skutki uboczne i powikłania po narkozie

Leki stosowane do znieczulania zwierząt, tak samo, jak wszystkie inne preparaty, mogą wywoływać szereg skutków ubocznych. By zmniejszyć ryzyko powikłań, zalecane jest wykonanie badań kontrolnych, zwłaszcza badań krwi oraz echa serca. Pomocne może okazać się również USG jamy brzusznej czy RTG klatki piersiowej pacjenta. Jeśli weterynarz przeprowadzający operację, będzie miał wystarczająco dużo informacji o stanie zdrowia twojego pupila, ryzyko związane z operacją stanie się minimalne.

Jak przygotować zwierzaka do zabiegu?

Każde zwierzę jest inne, w związku z czym może wymagać zupełnie innego rodzaju przygotowań. Przed zostawieniem pupila w lecznicy weterynaryjnej, zasięgnij informacji o tym, jak opiekować się psem po narkozie oraz przed nią.

Standardową procedurą jest przeprowadzenie głodówki przed udaniem się do kliniki weterynaryjnej. W zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji lekarz może zalecić od 8 do nawet kilkunastu godzin przed zabiegiem wstrzymania się od jedzenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nawet minimalna ilość pożywienia może znacznie zmniejszyć wchłanianie niektórych leków stosowanych do znieczulenia zwierzęcia. Oczywiście pies powinien cały czas mieć dostęp do świeżej wody.

W dodatku część preparatów, które anestezjolodzy podają psu, może powodować biegunkę lub wymioty, a pojawienie się takich wydzielin i środków przemiany materii na stole operacyjnym jest skrajnie niebezpieczne dla pacjenta.

Poza tym pamiętaj o wykonaniu wszystkich zaleconych przez weterynarza badań, by mieć pewność, że pies po narkozie szybko dojdzie do siebie, a po operacji nie pojawia się żadne komplikacje groźne dla zdrowia, a nawet życia twojego pupila.

Fazy narkozy dla psa

Na początku wizyty weterynarz zajmie się premedykacją zwierzęcia. Polega ona na aplikacji pierwszych dawek leków przeciwbólowych, zwiotczających mięśnie oraz uspokajających. Dzięki tej procedurze można zmniejszyć ilość środków podawanych w czasie operacji, a u spokojniejszego psa łatwiej wykonać inne czynności, jak na przykład założenie wenflonu.

Następną fazą jest indukcja, podczas której leki znoszące odruchy bezwarunkowe i wprowadzające czworonoga w sen. W zależności od tego, czy zostaną podane domięśniowo, czy dożylnie mogą działać od kilkunastu do nawet 12 godzin. Tych samych prepartów używa się do podtrzymania narkozy u psa.

Ostatnią fazą jest wybudzenie zwierzęcia. W tym celu można zastosować antagonistów do wcześniej zaaplikowanych leków lub poczekać aż pacjent samoistnie się wybudzi.

Ile zwierzak dochodzi do siebie?

Wszystkie informacje dotyczące opieki nad psem po operacji powinny zostać udzielone przez lekarza weterynarii, jednak czasem ze względu na ogromny stres towarzyszący temu wydarzeniu opiekunowie zapominają tego, co usłyszeli w gabinecie weterynaryjnej.

Jak długo dochodzi do siebie pies po narkozie? Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim stopień trudności i długość trwania operacji oraz stan ogólny pacjenta. Część zwierząt bardzo szybko wraca do formy, a inne wymagają długiego okresu rekonwalescencji.

Opieka nad psem po narkozie. Wszystko, co musisz wiedzieć

Pamiętaj, że czworonóg powinien wyjść z lecznicy weterynaryjnej całkowicie wybudzony z narkozy. Dopóki leki znieczulające wciąż krążą w jego krwioobiegu ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, jest stosunkowo wysokie. W razie ich wystąpienia opiekun psa nie będzie w stanie udzielić mu takiej pomocy jak lekarze weterynarii w klinice. W żadnym wypadku nie naciskaj na specjalistów, by wydali ci przedwcześnie nieprzytomnego zwierzaka.

W niektórych przypadkach anestezjolodzy podają psu po narkozie leki, która mają na celu przyspieszenie wybudzenia go. W takiej sytuacji pacjent może szybciej wyjść do domu, ale wcale nie oznacza to, że rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla jego zdrowia. Substancje podawane podczas operacji metabolizują się przez nawet kilka godzin po wybudzeniu psa z narkozy. Czasami o wiele lepsze dla jego zdrowia może okazać się poczekanie, aż proces ten naturalnie się zakończy.

Chociaż mogłoby wydawać się, że znieczulenie ogólne to sen, podczas którego zwierzę nie odczuwa bólu w czasie operacji, w rzeczywistości sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Poddanie psa narkozie polega na zaaplikowaniu mu leków odpowiedzialnych za utratę przytomności, zwiotczenie mięśni oraz eliminację bólu i ma niewiele wspólnego ze zdrową, naturalną drzemką.

Jak zająć się psem po narkozie? Przede wszystkim zalecana jest dalsza głodówka, ponieważ niektóre leki mogące wywoływać biegunkę oraz wymioty nadal krążą w krwioobiegu pacjenta. Jej długość powinna zostać ustalona indywidualnie z lekarzem weterynarii. Młody zwierzak w sile wieku po zabiegu kastracji na pewno będzie mógł szybciej wrócić do swojej diety niż senior po wycięciu guza z przewodu pokarmowego. Oczywiście czworonóg zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody.

Przez jakiś czas po operacji pies może poruszać się chwiejnym chodem, co jest całkowicie normalne. Najlepiej postarać się, żeby pacjent miał miejsce, w którym może spokojnie odpocząć. Jeśli na co dzień śpi na podwyższeniu, na przykład na łóżku czy kanapie, warto zorganizować mu legowisko na podłodze, by nie musiał skakać po operacji.

Jeszcze przed odebraniem zwierzaka z gabinetu weterynaryjnego zadbaj o higienę miejsc, w których będzie przebywał twój pupil. Sterylność jest niezbędna do prawidłowego gojenia się ran po operacji i pozwoli uniknąć wdania się groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych do tkanek.

Pies po narkozie – najważniejsze informacje

Najważniejsze by pies po narkozie był całkowicie wybudzony, kiedy trafi w twoje ręce. W domu postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza przeprowadzającego zabieg. Zwykle do zaleceń zalicza się głodówka oraz zapewnienie pacjentowi spokoju. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów koniecznie udaj się do najbliżej kliniki weterynaryjnej.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.