Dobrej jakości sucha karma może być podstawą pełnowartościowej psiej diety. Jej wybór i zakup zazwyczaj wymagają przemyślenia i wysiłku. Większość opiekunów chce, aby zwierzak zajadał się ze smakiem, dlatego, kiedy pies nie chce jeść suchej karmy, pojawiają się pytania i wątpliwości. Czy jest jakaś szansa, żeby zachęcić wybrednego psiaka do jedzenia? Jakich działań unikać? Podpowiadamy!

Suchy pokarm w diecie psa

W przeciwieństwie do kotów psy mogą na co dzień, bez konsekwencji dla swojego zdrowia, spożywać suchy pokarm. W zależności od modelu żywienia wybranego przez opiekuna może ona być albo podstawą diety, albo elementem tak zwanego żywienia mieszanego. Polega ono na podawaniu jednocześnie zarówno karmy suchej, jak i mokrej.

Ze względów ekonomicznych karma w formie suchej jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają duże psy lub mieszkają w domu z większym stadem czworonogów. Warto wybierać taką, która jest bezzbożowa, dostosowana do grupy wiekowej psa i bogata w niezbędne składniki odżywcze. Czasem jednak zdarza się, że mimo starannego wyboru pies nie chce jeść suchej karmy.

Pies przestał jeść suchą karmę – co robić?

Niechęć do pobierania pokarmu jest szczególnie niepokojąca, kiedy pojawia się nagle. Jeżeli twój pies nie chce jeść suchej karmy, mimo że do tej pory bardzo mu smakowała, trzeba wykluczyć przyczyny medyczne. Spadek lub brak apetytu jest bardzo powszechnym objawem wielu różnych problemów zdrowotnych.

Jeżeli pies nie chce jeść suchej karmy, może mieć problem z uzębieniem. Problemy z gryzieniem twardszego pokarmu są charakterystyczne dla stanów zapalnych dziąseł. Jeśli brak apetytu u psa utrzymuje się przez jakiś czas, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Pies nie chce jeść suchej karmy – dlaczego?

Zdarza się, że pies nie chce jeść suchej karmy, ale badanie weterynaryjne potwierdza, że jest zdrowy. Jaka może być przyczyna odmowy? Wszystko zależy od okoliczności, jednak warto rozważyć kilka najczęstszych powodów:

  • pies nie jest głodny – zwierzęta, które podjadają między posiłkami, nie mają zazwyczaj chęci i motywacji, aby zjeść pełny posiłek o odpowiedniej godzinie;
  • karma jest nieświeża lub zwietrzała – pożywienie, które jest źle przechowywane, szybko wietrzeje, a nawet może się zepsuć, np. spleśnieć. Brak ochoty na jego zjadanie jest wówczas całkowicie uzasadniony;
  • karma jest nieodpowiednia dla psa – na rynku są dostępne różne rodzaje karmy dla psów. Jeżeli twardość i wielkość granulek są źle dobrane do budowy anatomicznej psa, to ich jedzenie może być zwyczajnie niewygodne lub niemożliwe.

Pies nie chce jeść suchej karmy – jak temu zaradzić?

Jeśli wybrałeś dla swojego psa suchy model żywienia, a zwierzak protestuje, to z pewnością szukasz sposobu na zmianę tego stanu rzeczy. Istnieje kilka sposobów na przełamanie niechęci twojego czworonoga do zawartości miski. Najpierw trzeba jednak zdiagnozować, w czym dokładnie leży problem.

Wybór odpowiedniej karmy dla psa

Zdarza się, że pies nie chce jeść suchej karmy, bo fizycznie jest to dla niego niemożliwe lub bolesne. Ważne jest, aby karmić psa pokarmem dopasowanym do jego fizycznych możliwości. Zawsze wybieraj taką karmę, której granulki są dla pupila możliwe do zjedzenia. Pieski małych ras mogą mieć problemy z gryzieniem dużych i twardych fragmentów jedzenia, dlatego najlepiej wybierać dla nich karmę o drobniejszych granulkach. Psy ras brachycefalicznych (z krótszymi pyskami) na przykład buldogi francuskie czy mopsy, mogą mieć problemy mechaniczne z jedzeniem pokarmu. Warto zapewnić specjalne miski i dopasować jedzenie do specyfiki ich anatomii.

Higiena podawania posiłków

Nie każdy pies, który dostaje suchy pokarm, ma na niego ochotę. Niechęć zwierzęcia może wynikać z tego, że podawana mu karma jest zwietrzała lub po prostu nieświeża. Ze względu na to, że najbardziej opłacalne finansowo są duże opakowania, wiele osób decyduje się na kupno większych worków granulatu, które są zdecydowanie nieadekwatne do rozmiarów zwierzęcia.

Zawsze kupuj tylko tyle karmy, ile twój pies będzie w stanie zjeść przez trzy miesiące. Po tym czasie pokarm nie tylko wietrzeje i traci smak. Na granulkach zaczynają rozwijać się niebezpieczne mikroorganizmy, które przy dłuższym spożywaniu mogą być toksyczne. Karmę przechowuj w suchym i zaciemnionym miejscu. Staraj się nie nakładać jej rękami. Zdecydowanie lepszy będzie specjalny kubeczek, który pozwoli na odmierzanie codziennych porcji.

Wprowadzanie rytuału jedzenia

Podjadanie przekąsek między posiłkami sprawia, że pies niemal nigdy nie jest głodny. Dokarmianie lub trzymanie karmy cały czas w misce to bardzo zła strategia. Warto wypracować w domu rytuał jedzenia. Niech zwierzak dostaje miskę zawsze w konkretnych godzinach i w konkretnym miejscu, wtedy nie będzie odmawiać jedzenia.

Oczywiście można w ciągu dnia podawać zwierzęciu zdrowe smakołyki. Wybieraj zdrowe przysmaki w postaci suszonego lub liofilizowanego mięsa. Bardzo ważne jest jednak to, aby ich wartość energetyczną włączyć do codziennego limitu kalorii. W ten sposób zwierzak nie będzie tracił apetytu przed obiadem.

Pies nie chce jeść suchej karmy – podsumowanie

Pełnowartościowy suchy pokarm dla psa może stanowić podstawę jego diety. Jeżeli szczenię lub dorosły pies nie chcą jeść suchej karmy, warto skontrolować, czy jest ona świeża i odpowiednio przechowywana. Ważne także, aby karma była dostosowana do wieku i anatomii zwierzaka, zwłaszcza budowy układu pokarmowego. Pamiętaj, jeśli twój pies odmawia jedzenia i jest osowiały, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.