Przed kupnem lub adopcją własnego psiaka należy rozważyć wiele różnych aspektów. Jednym z nich jest ilość miejsca i czasu, jakimi dysponujesz. Wiele osób twierdzi, że nawet mały pies do mieszkania się nie nadaje – że pies potrzebuje przede wszystkim przestrzeni. W pewnym sensie jest to prawda, ale nie do końca. Mały piesek do mieszkania w bloku może sprawdzić się znakomicie. Jedyne, co będzie mu potrzebne, to miejsce do spania i jedzenia, dużo miłości oraz spacerów. Jaki jest więc idealny pies do bloku?

Jaki pies do bloku? Sprawdź, czy spełniasz wszystkie psie potrzeby

Przed wyborem psiaka musisz zastanowić się, czego właściwie będzie potrzebował twój czworonożny podopieczny. Każdy pies do bloku potrzebuje:

 • odosobnionego miejsca do spania – najlepiej, jeśli będzie ono ciche i spokojne, ale nie całkiem oddzielone od domowników. Ważne, żeby nie był to po prostu kąt kanapy, a raczej własne legowisko;
 • miejsce do spokojnego jedzenia posiłków – gdzieś, gdzie pies zje i napije się wody bez stresu i przeszkód. Dobrze sprawdzi się do tego kuchnia z kafelkami, które mogą zostać zabrudzone;
 • regularnych, długich spacerów – co ciekawe, typowy pies do bloku jest częściej wyprowadzany niż ten mieszkający w domu. Dlaczego? Pies, który mieszka w bloku po prostu musi wyjść na spacer, aby załatwić wszystkie swoje potrzeby. Według opiekunów nie jest to konieczne w przypadku psa, który ma do swojej dyspozycji ogród – co nie jest prawdą;
 • zabawek i zabawy z właścicielem – pies musi mieć możliwość zaspokojenia wszystkich swoich potrzeb. Jeśli nie poświęcisz mu uwagi i nie dasz odpowiednich zabawek, prawdopodobnie będzie wyżywał się na twoich meblach;
 • socjalizacji z innymi psami – nie każdy pies jest duszą towarzystwa i nie ma warto go zmuszać do kontaktu z innymi psami. Ważne jednak, aby pies wiedział, jak zachować się przy innych czworonogach;
 • stymulacji intelektualnej, czyli nauki nowych umiejętności i poświęcenia mu wystarczającej ilości uwagi – w małej przestrzeni mieszkania w bloku stosunkowo łatwo zauważyć, kiedy pies potrzebuje twojej uwagi. Wystarczy raz na jakiś czas przećwiczyć z nim komendy, nauczyć czegoś nowego i pogłaskać. Ważna jest jednak przy tym regularność i systematyczność.

Najlepsze rasy psów do bloku

Jaki pies do bloku będzie najlepszy? Jedni mówią, że żaden, inni – że każdy. A jak jest w rzeczywistości? Właściwie nie ma to większego znaczenia, o ile masz wystarczająco dużo czasu na zaspokojenie wszystkich psich potrzeb. Żaden pies nie będzie szczęśliwy, wychodząc tylko sporadycznie na krótkie spacery. Pies do bloku nie powinien całymi dniami leżeć na kanapie. Nasza lista uwzględnia wielkość i usposobienie piesków, które nadają się do mieszkania.

Rasy psów do bloku:

 1. Chihuahua lub pinczer miniaturowy – to jedne z najmniejszych ras psów na świecie. Taki mały piesek do mieszkania w bloku wydaje się idealny. W rzeczywistości są one jednak dość żywiołowe i ruchliwe. Ze względu na swój rozmiar, są bardzo delikatne. To w połączeniu z ich żywiołowością sprawia, że nie są to najlepsze rasy do kontaktu z dziećmi.
 2. Maltańczyk – jest to towarzyski pies do bloku. Ma długą sierść bez skłonności do wypadania. Jest malutki i długowieczny. Pamiętaj jednak, że jego długa okrywa wymaga częstego wyczesywania. Dobrze toleruje zmiany oraz nowe osoby i zwierzęta.
 3. Yorkshire terrier – to zdecydowanie jedne z bardziej popularnych piesków do bloku. Niech nie zwiedzie cię ich mały rozmiar i słodki wygląd! Yorki są bardzo aktywne, uparte i charakterne. Mogą być też przy tym dominujące i nieufne. Jednocześnie są urocze i wdzięczne – mocno przywiązują się do swoich właścicieli i tolerują dzieci.
 4. Jack Russell terrier – to jedna z bardziej pociesznych psich ras. To idealne małe psy do domu – lojalne, łagodne, czujne, odważne i ciekawskie. Nie zapominaj o ich instynktach łowieckich – są bardzo aktywne i żywotne. Przez swoją ekscytację i niecierpliwość nie zawsze sprawdzają się do dzieci. Ich atutem są końskie zdrowie i długowieczność, a także wdzięczne usposobienie.
 5. Shih tzu – ten mały piesek do bloku jest towarzyski i wesoły. Ma przyjacielskie nastawienie do dzieci i osób obcych. Jedynym ewentualnym problemem może być sierść, która wymaga uwagi. Poza tym jest to praktycznie idealny pies do bloku – spokojny, ufny i niewymagający.
 6. Buldogi francuskie – dobrze czują się w środowisku mieszkalnym. O ile dobrze je wychowasz, będą łagodne, kochające i lojalne. Ten krępy, mały pies do mieszkania jest skory do zabawy, ale też do długiego wylegiwania się. Dużym utrudnieniem mogą być problemy zdrowotne, na które buldogi są narażone genetycznie.
 7. Cavalier king charles spaniel – to idealne zwierzęta dla rodzin z dziećmi, bardzo przyjazne i ufne, a przy tym energiczne. Niewielkie psy tej rasy (ważą do 8 kilogramów) świetnie odnajdzie się w bloku, o ile właściciel będzie nieustannie poświęcał mu uwagę.

Piesek ze schroniska do mieszkania w bloku

Adopcja psiaka ze schroniska to zawsze dobra decyzja. Niezależnie od tego, czy jest to szczeniak, czy starszy pies – odwdzięczy ci się miłością i bezgranicznym zaufaniem. Można powiedzieć, że adopcja to w pewnym sensie ratowanie życia. Istnieje wiele różnych placówek i fundacji, z których możesz przygarnąć małe psy do mieszkania w bloku. Bezdomnych psów jest niestety bardzo dużo. Jeśli więc rozważasz przygarnięcie takiego psiaka – zdecydowanie podążaj tą drogą.

Pamiętaj przy tym, żeby mieć na uwadze potrzeby czworonoga. Starszy, mały piesek do bloku piętrowego może wymagać noszenia na rękach po schodach. Warto porozmawiać z opiekunami w schronisku i zapytać, jaki będzie najlepszy pies do bloku. Być może niektóre zwierzęta mieszkały już w takich warunkach. W kwestii szczeniaków – wybierz takiego, który nie urośnie do dużych rozmiarów.

Małe psy do domu

Masz do dyspozycji większy dom, lecz szukasz niedużego pieska? Małe psy do domu sprawdzą się tak samo dobrze, jak duże. Ich potrzeby są dokładnie takie same. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz zdecydować się nawet na bardziej wymagającego psiaka. Pamiętaj jednak, że ogród nie zastąpi mu codziennych spacerów, niezbędnych dla higieny psychicznej czworonoga.

Dlaczego warto mieć psa do mieszkania w bloku?

Odpowiedni pies w bloku wcale nie oznacza leniwej kluseczki, która godzinami będzie wylegiwać się na kanapie. Wszystkie psy potrzebują własnego kąta, kontaktu z właścicielem i odpowiednio długich spacerów. To prawda, niektóre rasy i typy psów są bardziej przystosowane do mieszkania w bloku niż inne. Jednakże nawet mały pies do mieszkania wciąż potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i zaspokoić wszystkie swoje potrzeby. Zanim zdecydujesz się na przygarnięcie psa na małym metrażu, zastanów się, czy jesteś w stanie zaspokoić jego potrzeby.