Z treści artykułu dowiesz się, czym jest albinizm oraz poznasz problemy zdrowotne, jakie mu towarzyszą. Opiszemy także zasady, do których trzeba się stosować, będąc opiekunem psa albinosa. Znajdziesz tutaj również listę zdrowych ras z białą sierścią. Sprawdź nasz krótki tekst!

Albinizm – choroba dotykająca ludzi i zwierząt

pies albinos

Albinizm to nieuleczalna choroba genetyczna, która dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Najbardziej charakterystycznym objawem są blada skóra i włosy, za które odpowiada gen uniemożliwiający poprawną pigmentację. Wygląd osobników obarczonych tą wadą ma wielu fanów, ale jest on też przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

Wyróżnia się dwa rodzaje choroby. Jednym z nich jest albinizm pełny, a osobniki cierpiące z powodu tej przypadłości charakteryzują się nie tylko bladą skórą, ale również pozbawione pigmentu futro oraz czerwone oczy. W przypadku wariantu częściowego pies albinos może mieć oczy, ogon i pysk naturalnej barwy, ale jego skóra również nie ma prawidłowej pigmentacji.

Zwierzęta albinosy – rzadkie okazy

Albinizm obserwuje się niezwykle rzadko w świecie dzikich zwierząt. Gen za niego odpowiadający ma bowiem charakter recesywny. Oznacza to, że by doszło do urodzenia się potomstwa cierpiącego z powodu braku pigmentu w skórze, włosach i siatkówce oka, potrzeba dwójki rodziców będących nosicielami. W przyrodzie taką szansę ocenia się na 1 do 20 tysięcy. Skąd tak niskie prawdopodobieństwo? Zwierzęta o nietypowym, jasnym kolorze są wysoce narażone na zaatakowanie przez drapieżnika i śmierć, a w dodatku albinosi często cierpią z powodu słabo rozwiniętego zmysłu słuchu oraz wzroku.

pies albinos

Biała sierść, różowa skóra i… Po czym poznać, że pies jest albinosem?

Niestety, bez wykonania odpowiednich testów genetycznych nie sposób ocenić czy ma się do czynienia z psem albinosem. Jeśli piesek ma białą sierść, ale ciemny nos i oczy, można wykluczyć wystąpienie u niego mutacji genetycznej. Jeżeli zaś poza białą sierścią, występują również niebieskie oczy i różowy nos, usta oraz powieki istnieje prawdopodobieństwo, że dany osobnik cierpi na albinizm.

Pies albinos – najczęstsze problemy zdrowotne

Chociaż psy i koty albinosy zachwycają swoim wyglądem, wada genetyczna przysparza im wielu problemów ze zdrowiem. Przede wszystkim brak pigmentu wystawie je na wzmocnione działanie promieni słonecznych i oznacza zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka i raka skóry. Poza tym cierpią one z powodu obniżonej odporności, w związku z czym często przechodzą różnego rodzaju infekcje. Mają również problemy ze słuchem i wzrokiem. To zmysły, które są u nich słabo rozwinięte, a niekiedy wcale.

Pies albinos – jak się nim opiekować?

Pies albinos ze względu na problemy zdrowotne, jakimi jest obarczony, potrzebuje specjalnej opieki.

  1. Zalecane jest, by jak najkrócej przebywał na zewnątrz podczas słonecznych dni, by zminimalizować ryzyko rozwinięcia się nowotworu skóry.
  2. Poza tym za każdym razem przed wyjściem opiekun powinien posmarować podopiecznego kremem z filtrem UV dedykowanym dla zwierząt.
  3. Coraz większą popularnością cieszą się także okulary przeciwsłoneczne, które mogą pomóc osobnikom cierpiącym z powodu światłowstrętu.
  4. Ze względu na często nawracające infekcje rekomenduje się częstsze wykonywanie badań kontrolnych oraz regularne wizyty w gabinecie weterynarza.
  5. Warto również uważnie badać słuch i wzrok pacjenta, ponieważ wraz z jego postępującą utratą mogą wystąpić zaburzenia lękowe.
pies albinos

Rasy psów z białą sierścią

Jeśli marzysz o psie albinosie, nie musisz kupować szczeniaka z wadą genetyczną. Poznaj rasy, które mają białą sierść i cieszą się dobrym zdrowiem:

Chociaż inność jest fascynująca i wielu hodowców marzy o rozmnażaniu psów albinosów, może to być źródłem ogromnego bólu osobników dotkniętych taką wadą genetyczną. Jeśli nie chcesz przyczyniać się do cierpienia zwierzaków, nie decyduj się na zakup albinosów.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.