Pielęgnica pawiooka to marzenie wielu akwarystów. Gatunek ten znany jest również pod nazwą Oskar. Ryba jest na tyle wymagająca, że nie każdy może pozwolić sobie na jej hodowlę. Dodatkowo pielęgnice pawiookie są również wyjątkowo inteligentne. Kiedy się nudzi, może dosłownie przestawić zbiornik do góry nogami. Zanim kupisz Oskara, dowiedz się więcej na temat jego potrzeb i usposobienia. 

Pielęgnice pawiookie – pochodzenie 

pielęgnica pawiooka - pochodzenie

Pielęgnice pawiookie pochodzą z Ameryki Południowej. W naturalnych warunkach możesz spotkać je w dorzeczu Amazonki na terenie Brazylii, Chile czy nawet Gujany Francuskiej. Zamieszkują przede wszystkim płytkie zbiorniki, w których znaleźć można wiele różnych gatunków roślin i korzeni drzew.

Ryba pawie oko – wygląd

Pielęgnica pawiooka jest ogromna, przynajmniej jak na rybę akwariową. Zazwyczaj mierzy około 30 centymetrów, jednak zdarzają się osobniki, których długość ciała dochodzi nawet do 50 centymetrów. Gatunek ten wyróżniają zwarta budowa oraz wydatne wargi.

Dymorfizm płciowy jest w tym gatunku niemal niezauważalny. Wprawne oko odróżni samicę od samca wyłącznie podczas tarła. Na ciele tych ryb pojawiają się wzory – charakterystyczne pawie oka. Ryba od nich właśnie wzięła swoją polską nazwę. 

W hodowli występuje wiele odmian kolorystycznych:

  • albinos;
  • red tiger;
  • red oscar;
  • lemon oscar;
  • golden oscar;
  • bloody oscar. 

Pielęgnica Oskar – usposobienie

pielęgnica pawiooka - usposobienie

Oskar to ryba o, na ogół, spokojnym usposobieniu. Jak przystało na pielęgnicę, najlepiej będzie czuła się w towarzystwie swojego partnera. Z tego powodu warto kupować ryby już dobrane i żyjące ze sobą w zgodzie. 

Ten gatunek słynie z dużej inteligencji. Pielęgnice pawiookie szybko się uczą, rozpoznają swojego opiekuna i mają wyraźne preferencje co do podawanego pokarmu. W zbyt małych zbiornikach mogą być agresywne. 

Musisz przygotować się na to, że ryby tego gatunku mają szybką przemianę materii. Dodatkowo często kopią w podłożu. To sprawia, że – gdy brakuje im rozrywek – mogą przemeblować zbiornik.

Czy pielęgnica pawiooka może mieszkać z innymi rybami?

Pielęgnicę pawiooką najlepiej trzymać w towarzystwie jej własnego gatunku. W warunkach domowych zaleca się ograniczenie do jednej dobranej pary. Jako ryba mięsożerna może potraktować mniejszych współtowarzyszy jako obiad. Z kolei, inne duże ryby będą stanowiły dla niej zagrożenie i mogą wywoływać agresję. 

Pielęgnica pawiooka – akwarium

pielęgnica pawiooka - akwarium

Pielęgnice pawiookie potrzebują zbiornika o długości minimum 150 centymetrów. Na tym polu nie można iść na żadne kompromisy. W zbyt małych zbiornikach ryba frustruje się i bywa agresywna. Stres z kolei obniża jej odporność. 

Pielęgnica pawiooka a warunki w zbiorniku

W akwarium pielęgnicy pawiookiej trzeba zapewnić odpowiednie warunki, m.in. przyciemnione oświetlenie. Wybieraj piaszczyste podłoże, w którym ryby będą mogły kopać. W żwirze mogą poranić ciało.

Koniecznie zainwestuj w różnorodne korzenie i rośliny. Zadbaj przy tym o to, aby miały mocne liście i były dobrze osadzone w podłożu. Unikaj dekoracji, którymi ryba może się zadławić, ponieważ pielęgnice Oskary są żarłoczne i spróbują zjeść wszystko, co zmieści im się do pyska. 

Zalecane parametry wody dla pielęgnicy pawiookiej to:

  • temperatura – od 21°C do 28°C, przy czym grzałka powinna być zewnętrzna, ponieważ sporadycznie ryba potrafi ją złamać;
  • pH – od 6 do 7,5;
  • twardość – od 5 dGH do 20 dGH.

Ryba Oskar – żywienie

pielęgnica pawiooka - żywienie

Pielęgnice pawiookie to ryby mięsożerne. Trzeba zapewnić im dostęp do różnorodnego pożywienia. Dobrze sprawdzi się pokarm komercyjny, przeznaczony dla tego gatunku. Uzupełniaj go jednak o żywe i mrożone dodatki. Nigdy nie karm tych ryb mięsem ptaków i ssaków! Jest zbyt ciężkostrawne i może powodować problemy ze zdrowiem. 

Pielęgnica pawiooka – rozmnażanie

Oskar osiąga dojrzałość płciową po ukończeniu roku. Rozmnażanie w warunkach domowych jest możliwe tylko wtedy, kiedy para jest naprawdę dobrze dobrana. Zbiornik, w którym żyją ryby, musi także być odpowiednio duży i przestronny. 

Tak jak wszystkie pielęgnice, pawiookie również składają jaja na twardych podłożach, najczęściej kamieniach albo gałęziach. Kiedy dojrzewają one, rodzice bardzo czule dbają o ich bezpieczeństwo. W tym czasie także kopią w podłożu dołek, do którego następnie przenoszą wykluty narybek. Małe ryby opuszczają go dopiero po tygodniu. 

Pamiętaj, że w jednym „miocie” może przyjść na świat nawet tysiąc sztuk narybku. Warto być na to przygotowanym i mieć odpowiednie miejsce do umieszczenia w nim małych pielęgnic. 

Pielęgnica pawiooka – podsumowanie 

pielęgnica pawiooka - podsumowanie

Ryba Oskar jest jedną z najbardziej wymagających, ale jednocześnie fascynujących ryb akwariowych. Wymaga ogromnego zbiornika i troskliwej opieki, jednak odwdzięcza się prawdziwym przywiązaniem do opiekuna. Pielęgnica pawiooka rozpozna cię, zapamięta czynności wykonywane przy akwarium i będzie niecierpliwie czekała na swoje ulubione jedzenie.

Jeżeli masz w domu miejsce na zbiornik akwariowy o długości przynajmniej 150 metrów, wykorzystanie go na hodowlę pielęgnicy pawiookiej z pewnością okaże się dobrym pomysłem. Trudno o inną tak bystrą i charakterną rybę słodkowodną.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.