Pielęgnice to wyjątkowo popularne ryby słodkowodne. Ilość gatunków, które można obecnie nabyć jest naprawdę imponująca. Im bardziej kolorowe rybki, tym lepiej prezentują się w akwarium, dlatego hodowcy wziąć podejmują próby stworzenia coraz to nowych gatunków. Jedną z nich jest właśnie pielęgnica papuzia.

Pielęgnica papuzia – pochodzenie

Pielęgnica papuzia to wyjątkowa ryba, która nigdzie na świecie nie występuje w warunkach naturalnych. Została stworzona w całości sztucznie przed hodowców. Do jej wyhodowania wykorzystano najprawdopodobniej pielęgnicę cytrynową (Amphilophus citrinellus) i wielobarwną (Paraneetroplus synspilus).

W konsekwencji powstały ryby wyjątkowo urodziwe, ale jednocześnie skłonne do chorób i deformacji. Z tego powodu sprzedaż tego gatunku w sklepach akwarystycznych uchodzi za dosyć kontrowersyjną.

Parrot cichild – jak wygląda?

Pielęgnica papuzia to stosunkowo duża rybka, która osiąga długość ciała od 15 do 30 centymetrów. Wyróżnia się nienaturalnie zwężonym pyszczkiem, którego nie może zamknąć. Ryby występują w bardzo różnych odmianach kolorystycznych. Wśród nich znajduje się wiele sztucznie barwionych, skłonnych do chorób. Ich hodowla uchodzi za nieetyczna.

Spotykane barwy to między innymi:

  • jasnożółte,
  • żółte,
  • pomarańczowe,
  • czerwone,
  • fioletowe,
  • niebieskie,
  • różowe.

Pielęgnica papuzia – akwarium i wymagania

Za minimalny zbiornik dla pielęgnic papuzich uznaje się akwarium 200 litrowe, w którym powinno znaleźć się dużo miejsca do pływania. Ryby te lubią różnego rodzaju kryjówki, dlatego postaraj się, aby w akwarium znalazły się korzenie, kamienie i rośliny.

Zalecane parametry wody to:

  • pH: 6,5 do 8 pH;
  • temperatura: 23 do 29 stopni Celsjusza;
  • twardość: 2-25 stopni dGH

W akwarium z tymi rybami zaleca się nadfiltrację, ponieważ generują one bardzo dużo zanieczyszczeń. Koniecznie zaopatrz się w bardzo wydajny filtr. W ciągu godziny powinien on przefiltrować więcej wody niż jest w zbiorniku.

Gatunek jest hybrydą pielęgnic o agresywnym usposobieniu, dlatego najlepiej czuje się w akwarium gatunkowym. Nie zaleca się trzymania go z innymi rybami.

Papuzie pielęgnice to bardzo żarłoczne ryby. Trzeba jednak pamiętać, że przez zdeformowany pysk mogą naprzykrzać problemów z karmieniem. Podawaj im zarówno karmy suszone, jak i żywy pokarm.

Parrot cichild – rozmnażanie

Tak jak większość pielęgnic ryby te składają ikrę na płaskich powierzchniach – liściach lub kamieniach. Zarówno jajami, jak i narybkiem samiec i samica opiekują się wspólnie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że rozmnażanie tych ryb w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. Większość ich jest po prostu bezpłodna. W przemysłowych hodowlach rybki traktowane są specjalnymi dawkami hormonów, które umożliwiają im rozród.

Pielęgnica papuzia to ryba hybrydowa stworzona sztucznie. Akwarystyka nie jest niestety wolna od praktyk nieetycznych i moralnie dwuznacznych. Pomimo pięknego ubarwienie ryby te często są zdeformowane i chore. Nawet ich karmienie może być problematyczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na inne gatunki pielęgnic, które również bywają bardzo barwne i piękne.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.