Lato jest dosyć wymagającą porą roku. Aktywność psów na zewnątrz jest zdecydowanie większa niż w chłodniejsze miesiące. Co się z tym wiąże, sierść jest bardziej narażona na zabrudzenia ziemią, błotem czy piaskiem oraz warunki atmosferyczne. Właściwa i przede wszystkim regularna pielęgnacja sierści będzie ważna nie tylko ze względów zachowania odpowiedniej higieny, ale też znacząco wpłynie na kondycję psiej skóry i okrywy włosowej. 

Wizyty w salonie groomerskim pozwalają zapewnić czworonogom kompleksową pielęgnację, ale jeżeli twój pies nie wymaga regularnego strzyżenia możesz zadbaj o jego pielęgnację samodzielnie. 

Jak upał wpływa na psa

Psy nie przepadają za wysokimi temperaturami. Do odpoczynku wybierają miejsca chłodne, przewiewne i osłonięte przed promieniami słonecznymi. W upalne dni powinieneś dołożyć wszelkich starań, by takie miejsce swojemu podopiecznemu zapewnić wraz ze stałym dostępem do świeżej i chłodnej wody. Akcesoria chłodzące w postaci mat chłodzących, legowisk, kamizelek lub bandamek oraz miski chłodzące z pewnością okażą się bardzo pomocne. Psy, które przebywają na zewnątrz powinny mieć dostęp do cienia, a do budy warto włożyć matę lub legowisko chłodzące. czworonogom pozostającym w domu oprócz wody, wystarczy umożliwić wejście do chłodniejszych pomieszczeń w domu, np. łazienki. Dbanie o komfort psa w trakcie upałów jest bardzo ważny, ponieważ pozwoli uchronić go przed przegrzaniem i udarem cieplnym. Psy schładzają się przez “ziajanie” (dyszenie), ale ich sierść również odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. 

Sierść psa –  niezastąpiona ochrona przed upałem

Tak, jak w zimie futro chroni psa przed zimnem i mrozem, tak samo w lecie sierść stanowi skuteczną barierę przed upałem. Oczywiście sama okrywa włosowa w lecie jest inna niż zimą, jednak jej zadanie pozostaje takie samo. Błędnym jest założenie, że w lecie psu jest gorąco ponieważ posiada grube futro i podszerstek. Jeszcze większym błędem jest strzyżenie psa zbyt krótko! Dobrze utrzymana sierść, nawet jeśli jest gruba i długa, stanowi świetną izolację przed ostrymi promieniami słonecznymi i wysokimi temperaturami. 

Pielęgnacja sierści psa w lecie

Psy z włosami, nie posiadające podszerstka, powinny być strzyżone w lecie na taką długość, która zapewni im wygodę, jednak nie krócej niż 6.5 – 7 mm. Im bardziej delikatny włos, tym powinien być dłuższy, aby umożliwić lepszą ochronę przed upałem. Należy unikać zbyt krótkiego strzyżenia sierści, zwłaszcza u psów posiadających podszerstek. Ich sierść zabezpiecza przed działaniem temperatury czy wody i pomaga w termoregulacji ciała. Zbyt mocne skrócenie sierści może być przyczyną poparzeń skóry (skóra jest bardzo wrażliwa). 

Jeśli twój pupil należy do rasy, która wymaga regularnego skracania sierści, najlepiej udać się z nim do groomera, który będzie wiedział, jaka długość włosa będzie odpowiednia. U psów posiadających podszerstek dopuszcza się jedynie podgolenie w okolicach pach i brzucha. Dla nich w połączeniu z regularnym czesaniem i trymowaniem taki zabieg będzie w zupełności wystarczający. Nie powinno się golić okrywy włosowej u psów z podszerstkiem, ponieważ włos, który odrasta będzie miał inną strukturę i będzie blokował właściwą cyrkulację powietrza. 

Oprócz częstego czesania i trymowania sierści warto zadbać też o jej odpowiednie nawilżenie. W lecie sierść i skóra psa często staje się przesuszona, matowa, częściej się elektryzuje i łamie. Może również pojawić się łupież. Aby temu zapobiec warto stosować odżywki z filtrami UV, które można kupić w dobrych sklepach groomerskich (jak Groomer.com.pl). Odżywki regenerujące i nawilżające zawierające odpowiednie olejki pomogą szybko poprawić stan skóry i sierści twojego pupila. Okrywa włosowa nabierze elastyczności i odzyska blask. 

Pielęgnacja sierści psa w lecie nie różni się znacząco od zabiegów wykonywanych w innych porach roku. Najważniejsza w pielęgnacji jest systematyczność i zdrowy rozsądek (w przypadku strzyżenia). W razie wątpliwości co do właściwej pielęgnacji sierści w lecie lepiej zapytać o radę profesjonalisty niż narazić swojego pupila na dyskomfort. 

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)