Różne rasy psów mają odmienne wymagania, jednak w przypadku każdego zwierzaka sprawa pielęgnacji wygląda podobnie – musisz zadbać o sierść i skórę, pazury, uszy oraz zęby. Na pierwszy rzut oka nie wygląda to skomplikowanie, jednak w praktyce wcale nie jest takie proste! Musisz pamiętać o wielu szczegółach, które sprawią, że pielęgnacja psów będzie komfortowa zarówno dla ciebie, jak i twoich podopiecznych – bez względu na to, czy mowa o maltańczyku, czy psie rasy husky.

Pielęgnacja psiej sierści – to nie jest trudne

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym zdecydowanie jest regularne czesanie psa. Powinieneś robić to przynajmniej raz w tygodniu. W przypadku niektórych ras długowłosych może być konieczna codzienna sesja ze szczotką lub grzebieniem. To zabieg, który pozwoli ci zadbać zarówno o wygląd psa, jak i porządek w mieszkaniu. 

Dobrym pomysłem jest strzyżenie psiej sierści – powinieneś to robić co najmniej raz w roku, najlepiej przed okresem letnim. Jednak uważaj – ten zabieg powinien być przeprowadzany tylko w przypadku zwierząt z długą sierścią, które nie mają podszerstka! Jeśli twój pies ma podszerstek, jego usunięcie bardzo utrudni zwierzęciu funkcjonowanie, a pielęgnacja psa okaże się w tym przypadku nietrafiona!

Obcinanie psich pazurów – na to uważaj!

Większe i cięższe psy, które mają zapewnioną odpowiednią porcję ruchu, ścierają pazury samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś kontrolować ich długości. Problem pojawia się w przypadku mniejszych ras, których ciężar nie pozwala na wystarczająco szybkie ścieranie.

Do przycinania pazurów używaj wyłącznie specjalnych cążek. Zakupisz je w każdym sklepie zoologicznym, które oferuje akcesoria do pielęgnacji psów. Dopasuj je do rozmiaru twojego czworonoga.

Kliknij!
Kastracja chemiczna psa – czym jest kastracja farmakologiczna?

Pazury przycinaj pod kątem 45 stopni, nie rób tego prostopadle. Pamiętaj, by nie naruszyć macierzy, czyli ukrwionej części tkanki. Możesz tego łatwo uniknąć, jeśli nie przesadzisz z długością przycięcia i dokładnie przyjrzysz się pazurom. Problem istnieje w przypadku psów, których pazury są czarne – w ich przypadku miejsce cięcia musisz „wyczuć”. Niestety, to trudny przypadek – przesadzić zdarza się nawet weterynarzom. Jeśli się tego obawiasz, możesz kupić specjalny proszek, który tamuje krwawienie z pazura.

Zdrowe zęby to zdrowy pies

Zęby są często zaniedbane podczas pielęgnacji psów. To duży błąd – zignorowanie potrzeby regularnego czyszczenia psich zębów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ucierpi nie tylko twój zwierzak, ale przede wszystkim portfel, który uszczuplisz w gabinecie weterynaryjnym.

Najskuteczniejsze jest oczywiście szczotkowanie psich zębów – nie różni się to od tego, jak sam myjesz swoje. Oczywiście w przypadku psów potrzebne są inne akcesoria, czyli specjalne szczoteczki i pasty do zębów dla psów.

Co zamiast szczoteczki?

Jeśli twój pies nie toleruje szczotkowania, zadbaj o podawanie mu specjalnych gryzaków dentystycznych. Jeśli mimo to czujesz niemiły zapach z psiego pyska, oznacza to, że odłożył się już kamień nazębny. Zobacz go też gołym okiem jako żółtawy osad. Konieczne będzie jego usunięcie w gabinecie weterynaryjnym.

Kontrolę stanu zębów, zwłaszcza u starszego psa, powtarzaj raz na pół roku. Ocena stanu uzębienia pozwoli zareagować na tyle szybko, by nie dopuścić do pojawienia się poważniejszych problemów.

Kąpiel – istotny element pielęgnacji psa

W przypadku wielu właścicieli psów, a także samych czworonogów, samo słowo „kąpiel” wywołuje ciarki na plecach. Niestety, problem jest podobny jak w przypadku mycia zębów. Ten element pielęgnacji psa może naprawdę spędzić sen z powiek, jeśli twój zwierzak po prostu nie lubi kąpieli czy wręcz boi się wody.

Kliknij!
Bieżnia wodna dla psa – jakie jest zastosowanie hydroterapii? Kiedy warto ją rozważyć?

Jeśli masz taką możliwość, przyzwyczajaj psa do kąpieli już od szczenięctwa, jednak nie rób nic na siłę. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody; powinna być letnia, ale nie gorąca. Uważaj też na oczy i uszy – jeśli to możliwe, staraj się nie polewać ich wodą. Pamiętaj, by zawsze używać psich kosmetyków. W przeciwnym razie możesz spowodować u zwierzęcia poważne problemy skórne!

Co, gdy kąpiel odpada?

Twój pies jest już starszy, ma złe doświadczenia, a wszystkie próby przyzwyczajenia go do kąpieli kończą się niepowodzeniem? Bez obaw, wcale nie musi biegać śmierdzący i brudny! W takiej sytuacji sięgnij po suchy szampon. Wmasuj go w sierść psa, poczekaj kilkanaście minut, po czym wyczesz proszek. Efekt będzie niemal ten sam jak po zwykłej kąpieli, a ty zaoszczędzisz sporo stresu zarówno sobie, jak i zwierzęciu.

Zadbaj o odpowiednie akcesoria i powoli przyzwyczajaj psa do regularnych zabiegów – to przepis na sukces. 

Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako forograf.