Paszport dla zwierząt staje się dokumentem coraz bardziej popularnym. Zwykle jednak wyrabiany jest przez właścicieli psów. Pamiętaj, że tak samo, jak paszport dla psa, możesz uzyskać również paszport dla kota. Jak to zrobić? Gdzie zgłosić chęć uzyskania dokumentu, który pozwoli ci zabrać pupila na wspólne wakacje? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Czy paszport dla kota wystarczy, aby swobodnie odbyć podróż z ulubieńcem?

Paszport dla kota to podstawowy dokument, który pozwoli ci przewieźć ulubieńca do innego kraju. Pamiętaj jednak, że większość państw ma również dodatkowe, wewnętrzne przepisy dotyczące np. ochrony przeciwko wściekliźnie. Dlatego też ważny paszport dla kota może nie wystarczyć, aby swobodnie podróżować.

Co jeszcze może być potrzebne, aby wyjechać z kotem do innego kraju?

Przed wyjazdem w konkretne miejsce sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować. Może to być:

  • tatuaż albo mikrochip, którym oznakowałeś ulubieńca. Muszą posiadać go wszystkie zwierzaki, które będziesz chciał wwieźć np. do Wielkiej Brytanii;
  • szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pamiętaj, że szczepionka uzyskuje ważność po upływie 21 dni od dnia zaszczepienia pupila. Co równie istotne, jeśli twój kot był zaszczepiony wcześniej, przed zaczipowaniem, będziesz musiał powtórzyć szczepienie.

Psy, koty i fretki, które uzyskały paszport, mogą swobodnie podróżować wraz z tobą po krajach Unii Europejskiej oraz kilku państwach europejskich nienależących do układu. Jeśli planujesz dalszy wyjazd – np. do Stanów Zjednoczonych lub Australii – zapoznaj się z wymaganiami, jakie stawiają przyjezdnym te kraje. Paszport dla kota, który uzyskałeś w Polsce, nie będzie przez nie honorowany!

Wyrobienie paszportu dla kota – ile trwa i jakie informacje zawiera dokument?

Jak uzyskać paszport dla kota? Udaj się do upoważnionego lekarza weterynarii listę weterynarzy, którzy mogą wystawić dokument dla twojego pupila, znajdziesz na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Cała procedura przygotowywania papierów nie zajmie więcej niż kilkanaście minut. Lekarz wszczepi mikrochip identyfikacyjny oraz wykona szczepienie przeciw wściekliźnie. Następnie należy uzupełnić dane konieczne do wydania paszportu.

Jakie informacje znajdują się w paszporcie dla kota?

Jakie informacje, poza twoimi danymi kontaktowymi, będziesz musiał podać, aby móc zabrać zwierzaka za granicę?

Obowiązujący wzór paszportów dla zwierząt domowych zawiera następujące rubryki do wypełnienia:

  • umiejscowienie chipa lub tatuażu i datę jego wszczepienia/wykonania;
  • podstawowe dane na temat zwierzaka, m.in. imię, płeć, rasa, wiek, umaszczenie, znaki szczególne;
  • podpis właściciela czworonoga;
  • imię, nazwisko i dane kontaktowe uprawnionego do wystawienia paszportu weterynarza;
  • istotne informacje na temat zdrowia zwierzęcia, które może potwierdzić gabinet weterynaryjny;
  • informacje o tym, czy zwierzę zostało zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Paszport dla psa lub kota: ile to kosztuje?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi cena paszportu dla kota wynosi 100 zł. Warto jednak wspomnieć, że jest to tylko koszt paszportu. Do niego doliczyć musisz również cenę szczepienia oraz zaczipowania zwierzaka. Koszt takiej usługi zapewne będzie różnił się w zależności od tego, jaki gabinet weterynaryjny wybierzesz oraz gdzie mieszkasz. W mniejszych miejscowościach ceny szczepień są zwykle niższe niż w dużych aglomeracjach miejskich.

Paszport dla zwierzaka to nie wszystko! O czym jeszcze warto wiedzieć przed podróżą?

Przygotowanie dokumentów, spełnienie warunków związanych ze znakowaniem zwierząt oraz zaszczepienie ulubieńca to jeszcze nie wszystko! Poza wypełnieniem obostrzeń wynikających z przepisów dotyczących przemieszczania zwierząt domowych ważne jest także zapewnienie im komfortu. Dlatego też postaraj się zapewnić kotu właściwe warunki podczas podróży.

Jak przygotować kota do podróży?

Wybierz transporter, w którym będzie mu wygodnie. Na kilka tygodni przed dłuższą podróżą zacznij przyzwyczajać do niego zwierzaka. W ten sposób ograniczysz stres związany ze zmianą lokalizacji i dłuższą jazdą samochodem. A może wybierasz się w podróż samolotem? W takim razie sprawdź, czy będziesz mógł zabrać pupila ze sobą do kabiny pasażerskiej. Przewożenie zwierząt w luku bagażowym jest mniej bezpieczne i dużo bardziej stresujące.

Posiadanie paszportu dla kota to podstawowy warunek umożliwiający ci swobodne przemieszczanie się z pupilem po całej Unii Europejskiej. Warto pamiętać również o zapewnieniu ulubieńcowi jak najbardziej komfortowych warunków w czasie transportu. Wówczas wasza wspólna wakacyjna przygoda stanie się prawdziwą przyjemnością!

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.