Parson russell terrier zaskakuje. Niewielkie rozmiary tego psa mogą mylić. Choć stwarza on wrażenie dość delikatnego, zadziwia on swoją siłą i wytrwałością. Zastanawiasz się, czy ta odmiana terriera sprawdzi się w twoim przypadku? Sprawdź, czego potrzebuje parson terrier. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 33 cm, psy ok. 36 cm;
masa ciała: 5,9 do 7,7 kg
Szatasierść: zwarta, prosta, gęsta, twarda; możliwe odmiany krótkowłosa i szorstkowłosa;
maść: jednolicie biała; dominująca biała z łatami płowymi, cytrynowymi, czarnymi
Długość życia13–15 lat
Charakterpewny siebie, pogodny, odważny, przyjacielski, energiczny

Parson russell terrier – wzorzec rasy psa

Parson russell terrier to pies o dość charakterystycznym wyglądzie. Jest niewielki, ale za to bardzo zwinny i swą zawadiacką miną rozbroi każdego. Pies osiąga wysokość ok. 36 cm w kłębie, a suka – ok. 33 cm. Przeciętnie parson waży około 7 kg, a jego charakterystyczną cechą jest mocny i prosty grzbiet. Silny ogon to kolejna cecha typową dla tego teriera. Co jeszcze go wyróżnia? 

Parson russell terrier a jack russell terrier – nie myl tych ras!

Parson russell i jack russell to dwie rasy terierów, które cieszą się obecnie wielkim powodzeniem. Co je różni? Niewiele. Dla laików różnice między parsonem a jackiem praktycznie nie istnieją. Wprawne oko dostrzeże z kolei, że:

  • sylwetka parsona jest bardziej kwadratowa niż sylwetka jacka;
  • parson jest wyższy od jacka. 
parson terrier rasa

Parson russell terrier i jego sierść 

Sierść parsona jest dość twarda i gęsta. Wielką popularnością cieszy się zarówno odmiana parson russell terriera szorstkowłosego, jak i parson russell terriera gładkowłosego. Odmiana krótkowłosa ma włos przylegający i gęsty. U szorstkich psów jest on odstający przed trymowaniem, a potem przylegający po nim.

Psy te nie różnią się bardzo pod względem potrzeb, np. dużej dawki ruchu czy bycia psem do towarzystwa, choć z zamiłowaniem do pracy. Warto jednak zauważyć, że w hodowlach nastawionych na pracę w myślistwie z psem częściej hodowane są tak zwane szorstkie psy. W związku z tym można oczekiwać, że będą one bardziej skłonne do np. pogoni za zwierzyną, ale i sportu, jak agility.

Ważną sprawą jest umaszczenie psa. Jego sierść może być całkowicie biała, choć często zdobią ją łaty o cytrynowej lub czarnej barwie. Kolorowe znaczenia nie mogą jednak przeważać nad bielą, powinny się też ograniczać do głowy i ogona.

Charakter parson russell teriera

Charakter parson russell teriera

Parson russell terrier jest żywiołowym, pewnym siebie i energicznym psem, choć nadpobudliwość sprawia, że ma spore problemy z koncentracją. Jest to jednak cecha charakteru, nad którą możesz zapanować, dzięki odpowiedniemu wychowaniu. To bardzo inteligentny czworonóg, a systematyczna praca z nim pozwala osiągać wspaniałe rezultaty.

Szkolenie parsona

Jest to pies ciekawski i uparty, a więc potrzebuje właściciela, który zdoła się oprzeć jego słodkiej minie i wyznaczy mu pewne granice. Parsony szybko się uczą, a ich energię możesz rozładować na wiele sposobów. Zabawa, spacer, długie wędrówki z opiekunem podczas jazdy konnej czy wspólne uprawianie sportów – to zajęcia idealne dla psa tej rasy. Dzięki nim możesz zapanować nad jego temperamentem, a jednocześnie miło spędzić czas w psim towarzystwie. 

Wbrew obiegowej opinii odpowiednio przekonany do argumentów parson jest ustępliwy. Musi być jednak dobrze zmotywowany do pracy. W takich warunkach nie będzie się nadmiernie rozpraszać, pozostaje dobrym towarzyszem i sprawdzi się nawet w takich sportach jak choćby obedience.

Parson russell terrier – zdrowie

Parson russell terrier – zdrowie

Parson terrier jest rasą narażoną na wiele chorób. Jedną z tych najczęstszych jest nużliwość mięśni. Choroba ta polega na znacznym osłabieniu mięśni, a pierwsze jej objawy można zaobserwować u szczeniąt w okolicach 7. tygodnia życia. W walce z objawami choroby pomagają sterydy przepisywane przez weterynarza. Częstą przypadłością jest również zwichnięcie rzepki.

Parson russell terrier ma też wrodzone skłonności do chorób oczu. Tu jednym z największych zagrożeń jest zwichnięcie soczewki, mogące doprowadzić nawet do utraty wzroku. Częstymi problemami są też zaćma i jaskra, dlatego regularne badanie wzroku staje się w przypadku tej rasy bardzo istotną sprawą. 

Jeśli chcesz utrzymać parsona w dobrej formie, musisz też zadbać o jego skórę. Dzięki temu unikniesz problemów z infekcjami grzybiczymi lub rogowaceniem skóry. 

PRT – podstawowe zasady pielęgnacji i żywienia

PRT – podstawowe zasady pielęgnacji i żywienia

Jeśli chcesz, aby twój terrier parson czuł się dobrze i świetnie wyglądał, zadbaj o odpowiednią pielęgnację. Jej zasady są dość proste. Podstawa to regularne szczotkowanie, pozwalające na usunięcie martwych włosów. Sprawdzi się do tego szczotka dostosowana do rodzaju sierści. Pamiętaj jednak, że w przypadku psów gładkowłosych nie wystarczy ich wyczesać, aby pozbyć się problemu wypadającej sierści – występuje on bowiem prawie cały rok. Parson russell szorstkowłosy dodatkowo wymaga regularnego trymowania, dzięki któremu problemy z wypadaniem sierści są mniej uciążliwe.

Żywienie parsona

Podobnie jak wszystkie inne psy, parson russell terrier będzie cieszył się dobrym zdrowiem, jeśli będzie odpowiednio żywiony. Jeśli często wyjeżdżasz albo nie masz czasu na komponowanie posiłków, najlepiej nadaje się na pożywienie gotowa karma mokra albo sucha. Tę ostatnią możesz też stosować w szkoleniu psa. Z kolei z dietetykiem przygotujesz odpowiednią dietę BARF z suplementacją dobraną do potrzeb psa.

Hodowla i jej podstawowe zasady

parson-russel-terrier-hodowla

Terrier parson to rasa ciesząca się coraz większą popularnością. Zdecydowałeś się na takiego teriera? Sprawdź, jak znaleźć rzetelnego hodowcę. Dzięki temu będziesz miał gwarancję wyglądu psa, a jednocześnie pewność, że ten uroczy norowiec będzie miał odpowiedni charakter.

Jak znaleźć dobrą hodowlę?

Jeśli chcesz mieć pewność, że twój pies będzie zdrowy, znajdź sprawdzoną hodowlę. Idealnym rozwiązaniem będzie taka, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Prócz tego sprawdź, w jakich warunkach żyje psiak. Umów się na spotkanie w hodowli, co pozwoli ci ocenić warunki, w jakich zwierzę przebywa.

Ile kosztuje terrier parson?

Szczeniak terriera parson russella to dość duży wydatek. Cena psa uzależniona jest od wielu czynników, waha się od 2500 do 6000 złotych. Znajdziesz pewnie ogłoszenia z niższymi cenami, pamiętaj jednak, że obecną modę na teriery wykorzystuje wielu pseudohodowców. Niestety, popularne rasy psów często padają ich ofiarami.

Parson terrier – historia rasy

Parson terrier – historia rasy

Historia tej rasy ściśle wiąże się z historią polowań oraz z losami zapalonego myśliwego, pastora Jacka Russella. W XIX wieku zaliczał się on do największych i najwyżej cenionych znawców terierów, a w dziejach kynologii zapisał się jako twórca parsona i jacka russella. 

W jakim celu stworzono te rasy? Pastor marzył o psie niewielkim, ale szybkim, zwinnym i wytrwałym. Udało mu się ten cel osiągnąć, a wyhodowane przez niego teriery w latach 30. XX wieku zaczęto nazywać jego nazwiskiem. Z czasem jednak zauważono, że russell terriery różnią się między sobą wzrostem, dlatego od 2001 roku zaczęto dzielić tę rasę na parsony (wyższe i cięższe) i jacki (niższe i lżejsze). 

Czy terrier parson russel jest psem dla ciebie? 

Zanim weźmiesz pod swój dach parsona, sprawdź, czy nadajesz się na jego opiekuna i czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki. Nie lubisz ruchu? Żyjesz według utartego schematu? Pamiętaj, że dla tego teriera nuda to największy wróg. Dobrą zabawę zapewniają mu za to dzieci, dla których staje się rewelacyjnym towarzyszem. Niewskazane jest jednak przygarnianie teriera parsona do domu, w którym jest bardzo małe dziecko, zwłaszcza jeśli nie masz czasu, aby poświęcić uwagę psu. Wesoły czworonóg może okazać się wtedy nie do okiełznania, pozostawiony sam sobie.

Czy terrier parson russel jest psem dla ciebie? 

Czy wiesz, że…

Terrier parson to rasa, która może cię niejednokrotnie zaskoczyć. Warto wiedzieć, że:

  • parsony są ulubionymi psami Camilli Parker-Bowles (księżnej Kornwalii);
  • parson został stworzony do polowania na lisy, stąd też jego zamiłowanie do zaglądania do wszystkich napotkanych nor;
  • jednym z najsłynniejszych psich podróżników był Bothy – parson russell terrier należący do brytyjskiego odkrywcy i polarnika Ranulpha Fiennesa. Bothy był pierwszym psem, który odwiedził bieguny: północny i południowy, czym zapisał się wielkimi literami w historii wypraw polarnych. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 339 17.10.2017EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/339.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 22.08.2017.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mirosława Jankowiak