Papugi na rysunku mogą być wspaniałą ozdobą w każdym domu. Feeria barw na piórach prezentuje się szczególnie dobrze na kolorowych rysunkach, ale równie korzystnie będzie wyglądać w odcieniach szarości. Świetnym pomysłem jest też malunek, ale aby go wykonać, trzeba wiedzieć, jak namalować papugę. Dobre efekty może dać również praca w programie graficznym. To jednak osobne i dość obszerne tematy, więc w naszym tekście skupimy się wyłącznie na tradycyjnych metodach z wykorzystaniem kredek i ołówków. Chcesz odzwierciedlić papugi? Rysunek będziesz mógł stworzyć dzięki naszym poradom. Przeczytaj i sprawdź, jak zabrać się do dzieła!

jak narysować papugę

Papugi – rysunek może przedstawiać różne gatunki

Zapewne orientujesz się, że na świecie istnieje wiele gatunków papug. Czy wiesz jednak, że istnieje ponad 350 odmian tych ptaków? Jeśli szukasz odpowiedniej papugi, rysunek może zaczekać, ponieważ najpierw musisz znaleźć ptasią modelkę. W domu bardzo często można spotkać papużki faliste oraz tak zwane nierozłączki. Są one bardzo małe i idealnie nadadzą się na mniejszy rysunek. Z nieco większych gatunków zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kakadu, których charakterystyczne czubki będą się wspaniale prezentować. Możesz też narysować większe ptaki, np. barwnie upierzone ary czy nieco bardziej stonowane kolorystycznie żako.

Wybierz styl, w jakim papugi mają być na rysunku

Masz już wybrany odpowiedni gatunek, który chcesz narysować? Pora zastanowić się nad stylem, w którym przedstawisz zwierzę. Papugi mają wiele charakterystycznych cech i świetnie nadają się do komiksowego stylu. Możesz w nim podkreślić atrybuty tych zwierząt:

  • duży, zakrzywiony dziób;
  • inteligentne oczy;
  • kolorowe pióra. 

Jak jeszcze możesz ukazać papugi? Rysunek bardziej realistyczny to równie dobry pomysł, ponieważ w ten sposób da się przedstawić całe piękno tych wyjątkowych ptaków. Możesz także postawić na coś pomiędzy tymi dwoma stylami, decydując się na w połowie realistyczne przedstawienie ptaków.

rysunek papugi krok po kroku

Papugi – rysunek kreskówkowy i jego zasady

Rysując ptaki do kreskówki, musisz przyjrzeć się ich charakterystycznym cechom i oddać je bardzo wiernie. Nie należy przy tym zapominać o proporcjach, gdyż rysunek będzie wyglądać wtedy nieprzemyślanie i po prostu brzydko. Na początek warto więc naszkicować z grubsza kształt ptaka, a następnie zabrać się za dodawanie detali papugi. Rysunek w tym stylu, nie musi wiernie oddawać wszystkich szczegółów wyglądu ptaka. Liczy się bowiem bardziej umowny obraz, który można osiągnąć uproszczonymi kreskami. Na koniec możesz pokolorować całość, by dodać rysunkowi nieco życia.

Papugi – rysunek realistyczny ołówkiem

Rysunek realistyczny rządzi się rzecz jasna innymi prawami niż ten kreskówkowy. Musisz przyłożyć się bardziej do jak najlepszego oddania rzeczywistości. To sprawia, że cały zarys trzeba przygotować z większą uwagą:

  1. Możesz zacząć od narysowania głównych brył, czyli głowy i tułowia ptaka.
  2. Później możesz dorysowywać do tego poszczególne części ciała.
  3. Cieniowanie powinno płynnie przechodzić z tonu w ton i wiarygodnie oddawać światłocień.
  4. Do rozcierania ołówka możesz użyć wiszera, ale większą kontrolę nad pracą da nałożenie wielu warstw cieniowania.

Papugi – rysunek realistyczny kredkami

Masz jeszcze jedną opcję narysowania papugi. Rysunek realistyczny kredkami na początku nie różni się jednak zbytnio od tego wykonywanego ołówkiem. Potrzeba do niego dobrego szkicu, który stanowi bazę każdej dobrej pracy w tej formie. Jeśli coś pójdzie na tym etapie nie tak, cały rysunek może być później nieudany. Po wykonaniu zarysu pamiętaj o tym, by odpowiednio dobrać wszystkie odcienie. Dobrym rozwiązaniem będzie testowanie każdego koloru na osobnej kartce i dopiero później nakładanie warstwy na rysunek.

Wiesz już, jak rysować papugi. Rysunek (mamy taką nadzieję) będzie prezentować się wyjątkowo pięknie! Pamiętaj, że trening czyni mistrza i nie zrażaj się nawet wtedy, gdy pierwsze prace nie będą wychodziły idealnie.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.