Pampasowiec grzywiasty (ang. Maned Wolf) zwany jest również wilkiem grzywiastym z bardzo prostego powodu – wyglądu oraz przynależności do rodziny psowatych. Jeszcze kilkanaście lat temu obszar jego występowania był o wiele większy niż dziś. Co warto wiedzieć o tym zwierzęciu? Sprawdź w naszym artykule!

Podstawowe informacje

? Masa ciałaod 20 do 25 kg
? Rozmiarywysokość w kłębie od 75 do 91 cm; długość ciała z ogonem ok. 160 cm
❤️ Długość życiado 15 lat w niewoli, nieco krócej na wolności
⭐️ Tryb życianocny, żyje w parach
? Pożywienieptaki, gryzonie, króliki, owoce
? Szybkośćdo 75 km/h

Systematyka gatunku

Pod nazwą pampasowiec (Chrysocyon) funkcjonuje cały rodzaj psowatych. Obecnie jednak obejmuje on wyłącznie jeden gatunek, czyli Chrysocyon brachyurus. Jest to oczywiście pampasowiec grzywiasty. Choć zalicza się on do psowatych, to jednak badania genetyczne wskazują na brak pokrewieństwa z innymi rodzajami ssaków z tej rodziny. Z tego powodu naukowcy zakładają, że przodkowie pampasowca wywodzą się jeszcze z czasów plejstocenu, od ówczesnych dużych drapieżników.

Opis wyglądu pampasowca grzywiastego

Opis wyglądu pampasowca grzywiastego

Choć pampasowiec grzywiasty zaliczany jest do psowatych, jest podobny raczej do lisa na długich łapach, przede wszystkim z uwagi na rozmiar, albo do małego wilka. Kończyny tylne ma dłuższe niż przednie i porusza się głównie inochodem, co sprawia, że w charakterystyczny sposób kolebie się na boki. Jego łapy nazywane bywają też szczudłami.

Na wyróżnienie zasługuje jego szata. Sierść jest miękka i długa na grzbiecie, puszysta na ogonie, krótka na łapach. Występują u niego czarne znaczenia w następujących miejscach:

  • maska – przód pyska;
  • końce łap od stawu kolanowego w dół;
  • grzbiet, gdzie sierść tworzy charakterystyczną nastroszoną grzywę, od której pochodzi nazwa gatunku.

Dodatkowo pampasowiec grzywiasty ma białe podbrzusze i włosy porastające wnętrze uszu. Z kolei ogon może być biały albo czarny.

Tryb życia i występowanie pampasowca

Tryb życia i występowanie pampasowca

Zwierzę tego gatunku jest aktywne przede wszystkim nocą i wieczorami. Pampasowiec grzywiasty w dzień odpoczywa w zaroślach na swoim terytorium. Z kolei nocą poluje, zazwyczaj podkradając się do ofiary na niedużą odległość.

Obszar występowania

Pampasowiec żyje przede wszystkim na obszarze południowej Brazylii. Można spotkać go również w Paragwaju i na niektórych terenach Argentyny. Jeszcze do niedawna niewielkie populacje występowały również w Boliwii, Peru czy Urugwaju, jednak obecnie uważa się je za zupełnie wytrzebione. Preferuje obszary nizinne, zalesione i z licznymi krzewami oraz wysokimi trawami.

Grupa osobnicza i rozmnażanie pampasowca

Grupa osobnicza i rozmnażanie pampasowca

Pampasowiec grzywiasty żyje w parach, nie tworzy stad. Jedna para obejmuje teren do 30 kilometrów kwadratowych. Na tym obszarze wychowuje też potomstwo.

Po pierwszym roku życia zwierzę osiąga dojrzałość. Zazwyczaj jednak rodzą dopiero samice mające ok. 2 lat. Ciąża trwa do 66 dni, a w miocie może narodzić się do 5 szczeniąt. Samiec zwykle jest bardziej aktywny, dlatego to on w tym okresie zapewnia pożywienie.

Pampasowiec grzywiasty – pożywienie

Pampasowiec grzywiasty – pożywienie

Pampasowiec grzywiasty żywi się przede wszystkim gryzoniami i małymi ssakami (jak pancerniki) czy ptakami. Jeśli jest taka potrzeba, jest w stanie zjadać też np. owady czy mięczaki, np. ślimaki. W jego diecie pojawią się również rośliny, z czego większość tego dodatku stanowią owoce.

Status ochrony pampasowca

Status ochrony pampasowca

Pampasowiec grzywiasty od wielu lat ma status NT, który oznacza podwyższone ryzyko wyginięcia. Ten podobny do lisa zwierzak mieszkał niegdyś w znacznie większej liczbie siedlisk. Za spadek liczebności populacji odpowiedzialne są następujące zagrożenia:

  • polowania z uwagi na futro;
  • utrata obszarów do bytowania z uwagi na rozwój terenów zamieszkałych przez ludzi;
  • polowania na pampasowca jako szkodnika, który zjada zwierzęta domowe;
  • wypadki komunikacyjne;
  • choroby spowodowane kontaktem dzikich zwierząt z udomowionymi, zaniedbanymi psami.

W efekcie dąży się do tego, aby ochrona gatunku była wzmocniona. Aktywne są m.in. programy hodowlane w ZOO czy próby klonowania osobników.

Pampasowiec grzywiasty – ciekawostki

Pampasowiec grzywiasty – ciekawostki
  • Osobnik męski zazwyczaj opiekuje się samicą, a potem potomstwem po 4. tygodniu życia, gdy rozszerza ono dietę. Dostarcza pokarm w formie nadtrawionej. Proces ten nazywany jest regurgitacją.
  • Pampasowiec grzywiasty żywi się owocami zwanymi lobeirą czy wilczym jabłkiem (Solanum lycocarpum). Okazuje się, że nasiona zawarte w tych owocach chronią zwierzęta przed nicieniowym zapaleniem nerek.

Pampasowiec grzywiasty to piękne zwierzę, które w Polsce można zobaczyć jedynie w ogrodzie zoologicznym. Zamieszkuje obszary nizinne – lasy, łąki, zarośla. Ten samotnik zazwyczaj łączy się w pary i w nich wychowuje potomstwo. Warto zadbać o to, aby w przyszłości go nie zabrakło wśród gatunków dzikich zwierząt.

Archiwum: luty 2023
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.