Na terenie Polski nie występuje zbyt wiele gatunków jadowitych pajęczaków. Być może dlatego tygrzyki paskowane budzą tak wiele emocji. To jeden z największych pająków w naszym kraju, który na dodatek wyróżnia się ciekawym ubarwieniem. Spotkanie z nim może wzbudzić lęk. Ubarwienie podobne do szerszenia sprawia, że odruchowo boimy się jego ukąszenia. Czy zasadnie? Okazuje się, że pająk tygrysi wcale nie jest tak groźny, jak mogłoby się wydawać.

Pająk tygrysi – występowanie przybysza z ciepłych krajów

Jeszcze do niedawna zakładało się, że największa populacja pająków tygrysich zamieszkuje południe Polski. Obecnie przedstawiciela tego gatunku można spotkać na terenie całego kraju. Argiope bruennichi dobrze czuje się w mocno nasłonecznionych miejscach. Zamieszkuje łąki, wysokie trawy, nieużytki czy nawet przydomowe ogrody. Można spotkać go także w zbożu.

pajak tygrysi z ciepłych krajów

Co ciekawe, gatunek pojawił się w Polsce dopiero niecałe dwieście lat temu. Do XIX wieku spotykano go wyłącznie na obszarach ciepłych krajów basenu Morza Śródziemnego. Obecnie pająki te rozprzestrzeniły się także w klimacie umiarkowanym.

Tygrzyk paskowany – jak wygląda?

Tygrzyk to jeden z największych pająków w Polsce. Samica osiąga długość nawet 25 mm. Jak to bywa u pająków, samce są znacznie mniejsze i mierzą zwykle około 7 mm.

Najbardziej charakterystyczne jest oczywiście ubarwienie, od którego gatunek uzyskał zresztą swoją nazwę. Tygrzyki posiadają poprzeczne żółto-czarne pasy, które upodabniają go do osy i wielu innych jadowitych owadów. Głowotułów tego pajączka jest srebrzystoszary. Na odnóżach oprócz pasków znajdują się także srebrzyste włoski.

U samców po bokach szarosrebrnego odwłoka znajdują się czarne kropki. Ze względu na bardzo mały rozmiar bardzo trudno dostrzec go w trawie. Spotykane i rozpoznawane osobniki to zazwyczaj samice.

Pająk tygrysi – tryb życia

Tak jak większość pająków, tygrzyk jest samotnikiem. Jego teren ogranicza się jednak do własnej pajęczyny. Na jednym metrze kwadratowym możesz często napotkać nawet 3-4 samice, które spokojnie siedzą sobie we własnych sieciach.

tygrzyk paskowany tryb życia

Sieci pająka tygrysiego

Tygrzyk jest bliskim kuzynem naszego rodzimego krzyżaka, dlatego na pierwszy rzut oka ich sieci są dosyć podobne. Pająk-tygrys wyróżnia się jednak tworzeniem czegoś, co nazywamy stabilimentum. To specjalny szef w kształcie zygzaka, który wzmacnia całą pajęczynę.

Kształt sieci jest okrągły, typowy dla krzyżakowatych. Samica potrafi utkać ją nawet w przeciągu godziny. Czas spędza na środku sieci, oczekując do góry nogami na swoje ofiary.

Czym żywi się pająk tygrysi?

Pająki to w ogromnej większości zwierzęta drapieżne. Tygrzyk nie jest tu wyjątkiem. Zjada niemal wszystkie owady, które załapią się w jego sieć. Dorosłe pająki chętnie konsumują muchy i motyle. Zdecydowanie najbardziej cenią sobie koniki polne oraz… ważki! Jeden owad starczy na około tydzień.

Co ciekawe przedstawiciele tego gatunku są w stanie zjeść nawet pszczołę. Jeżeli jednak zostaną przez nią ukąszone, od razu umierają. Tygrzyki nie gardzą także przedstawicielami swojego gatunku. Jeżeli do ich sieci wtargnie inny pająk niemal od razu zostanie zjedzony.

Pająk tygrysi – rozmnażanie i okres godowy

Okres godowy pająków tego gatunku rozpoczyna się w najcieplejszych letnich miesiącach – lipcu i sierpniu. Wówczas samce rozpoczynają podróże w poszukiwaniu partnerek. Kopulacja w znakomitej większości przypadków kończy się dla nich śmiercią.

Kiedy samiec znajdzie sieć samicy, potrząsa nią. Jeżeli potencjalna partnerka jest zainteresowana zalotami pozwala samcowi wejść pod swój odwłok. Po wszystkim przyszły tata ma szansę uciec. Z uwagi na dysproporcję w rozmiarach stosunkowo rzadko kończy się to sukcesem.

Po kopulacji zapłodniona samica buduje kokon, w którym składa jaja. Jest ich zazwyczaj około trzystu. Młode wykluwają się w okolicach września, jednak opuszczają kokon matki dopiero na wiosnę.

Czy tygrzyk paskowany jest groźny?

pająk tygrysi czy jest jadowity

Trzygrzyka paskowanego trudno pomylić z innym pajęczakiem. Gatunek swoją nazwę zawdzięcza ubarwieniu podobnego do futra tygrysa. Z tego powodu jest odruchowo omijany. Co jednak się stanie, kiedy dojdzie do ugryzienia? Czy jad tego stworzenia jest bardzo groźny?

W istocie nie musisz się martwić. Jad tygrzyka jest porównywalny do ugryzienia osy. Objawia się opuchlizną i zaczerwienieniem, które stosunkowo szybko mijają.

Warto zaznaczyć, że od 2011 roku pajączki tego gatunku nie są już objęte ścisłą ochroną. Nie oznacza to jednak, że powinno się robić im krzywdę. Te stworzonka nie stanowią dla ciebie żadnego zagrożenia, dlatego po ich spotkaniu najlepiej po prostu spokojnie się oddalić.

Jadowity pająk tygrysi – podsumowanie

Pająk tygrysi to jeden z największych pajęczaków, które można spotkać na terenie naszego kraju. Z każdym rokiem przedstawicieli tego gatunku jest coraz więcej, dlatego spotkanie ich na łące czy nawet w ogródku jest bardzo prawdopodobne. Chociaż jest to jadowity pająk, to jego ugryzienie nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka, niezależnie od jego wieku.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.