Owczarek węgierski okazać się może interesującą propozycją, jeżeli zastanawiasz się nad przygarnięciem czworonożnego przyjaciela z hodowli. Ważne jest jednak to, aby dokładnie przeanalizować dostępne możliwości w tym obszarze, ponieważ istnieją rozmaite warianty takich psów. Różnią się one między sobą wyglądem, a także wymaganiami. Odpowiedzialny wybór psa pod kątem indywidualnych możliwości w sferze opieki nad nim jest bardzo ważny, dlatego też dobrze jest poświęcić trochę czasu na zgłębianie tajemnic omawianej rasy. Sprawdź ciekawe informacje i opisy ras, które mogą ci się przydać w procesie decyzyjnym!

Owczarek węgierski – co warto wiedzieć na temat tych psów?

Nie ulega wątpliwości, że owczarek węgierski to pies pasterski, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób szukających dla siebie czworonożnego podopiecznego. Rasa ta uznawana jest za pochodzącą z Węgier, a jej historia jest dość rozbudowana. Wielu osobom te psy kojarzyć się mogą z charakterystyczną sierścią przypominającą sznury lub dredy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieją rozmaite warianty węgierskich psów pasterskich. Poszczególne wzorce wskazują nie tylko na różnice w wyglądzie, ale także wymagania dotyczące pielęgnacji. Ważne jest, aby decyzja o wyborze psa była świadoma.

Owczarek węgierski komondor – jaki właściwie jest ten pies i jak on wygląda?

Komondor jest dosyć wymagający, dlatego też trzeba uważnie zapoznać się ze specyfiką tej rasy. Długa sierść psa może przywodzić na myśl dredy lub sznurki, a jej odcień jest jasny, kojarzący się z kością słoniową. Uszy są średniej wielkości, a samo zwierzę osiąga stosunkowo duże rozmiary. Suki są nieco mniejsze od psów. Komondor to pies nieufny wobec obcych. Można uznać tę rasę za dosyć spokojną, choć potrafi wykazywać zachowania o charakterze obronnym. Nie jest to zwierzak uwielbiający pieszczoty. Stawia on na rezerwę, dlatego też obecność dzieci czy innych zwierząt może go drażnić.

Komondor – jak się zajmować takim psem? Sprawdź przydatne informacje!

Komondor to rasa, której nie należy nachalnie okazywać czułości i przywiązania. Trzeba zadbać o spokój zwierzęcia. Szczeniaki lubią się bawić, podczas gdy osobniki dorosłe mogą stróżować. Należy uważnie monitorować takie psy pod kątem możliwości wystąpienia skrętu żołądka czy też chorób oczu, takich jak chociażby zaćma. Omawiane czworonogi nie wymagają czesania, choć konieczne jest pilnowanie skręcającej się sierści. Częsta kąpiel nie jest niezbędna, ale gdy już się ją przeprowadza, ważne jest suszenie, które stanowi spore wyzwanie. Komondora należy karmić rano i wieczorem. Istotne są też długie spacery.

Owczarek węgierski kuvasz – informacje o jego wyglądzie i charakterze

Kuvasz to duży zwierzak koloru białego lub kremowego, który wspaniale się prezentuje i uwielbia ruch. Jest to pies pasterski i zaganiający. Ma półdługą sierść i dość sporą masę ciała. Może się świetnie sprawdzić w roli obronnej, gdyż jest odważny oraz czujny. Podobnie jak komondor, nie jest to pies, który uwielbia przesadną czułość, dlatego też trzeba szanować jego przestrzeń i respektować, gdy nie ma on ochoty na pieszczoty. Ta rasa psa jest stosunkowo wymagająca, dlatego też ważna jest świadomość jej potrzeb.

Kuvasz – jak odpowiednio dbać o takiego psa? Dowiedz się, co należy robić!

Opiekun kuvasza powinien pamiętać o tym, aby wyczesywać jego sierść. Nie trzeba robić tego zbyt często, ale należy mieć na uwadze, aby przeprowadzać czesanie co pewien czas w miarę zapotrzebowania. Psy tej rasy linieją dwa razy w roku, na co należy być przygotowanym. Karmienie powinno odbywać się kilka razy dziennie w postaci stosunkowo niewielkich porcji jedzenia. Kuvasz ceni sobie długie i aktywne spacery – można z nim biegać i bawić się na powietrzu, co z pewnością może przypaść do gustu miłośnikom spędzania czasu na dworze.

Owczarek węgierski mudi – wygląd oraz charakter wskazanych psów

Węgierski owczarek mudi to bardzo aktywne zwierzę. Może ono występować między innymi w odcieniu:

  • czekoladowym;
  • białym;
  • czarnym;
  • szarym.

Jego sierść niejednokrotnie tworzy urocze loczki, przez co od strony wizualnej może on nieco przypominać owcę. Ma on dosyć długie kończyny oraz stosunkowo krótki zad. Warto wiedzieć o tym, że pies rasy mudi jest szczekliwy. Może on stróżować, a także paść bydło. Jeżeli chcesz wziąć z hodowli energicznego, a także ciekawskiego kompana pod swoją opiekę, takie zwierzę może być świetnym rozwiązaniem.

Pielęgnacja mudi – co należy wiedzieć na ten temat? Dowiedz się!

Omawiany pies potrzebuje zarówno ruchu, jak i zajęć o charakterze intelektualnym. Musisz więc zatroszczyć się o to, aby organizować mu czas w ciekawy sposób. Mudi wymaga sporego zaangażowania od właściciela, dlatego też trzeba być na to przygotowanym. Przygarnięcie czworonoga tej rasy może być interesującą opcją dla tych, którzy dysponują dużą ilością wolnego czasu. Czesanie warto przeprowadzać raz na dwa tygodnie lub – w okresie linienia – częściej, w miarę zapotrzebowania.

Owczarek węgierski puli – poznaj charakter i wygląd takich psów!

Sierść wskazanych owczarków jest skręcona w sznury. Psy rasy puli mogą występować w umaszczeniu:

  • brązowym;
  • szarym;
  • czarnym;
  • białym.

Jest to zwierzę bardzo przywiązane do swojego terytorium, dlatego też świetnie nadaje się ono do stróżowania. Puli to rasa lubiąca aktywność oraz wyzwania intelektualne, dlatego też trzeba zadbać o odpowiednią organizację czasu przeznaczonego dla pupila.

Puli – co powinien wiedzieć właściciel takiego psa? Sprawdź!

Ze względu na specyficzną sierść psa, trzeba pamiętać o tym, aby rozdzielać jej splątane sznury. Podobnie jak w przypadku komondora, kąpiel powinna mieć miejsce wtedy, gdy jest to konieczne – psa nie należy zbyt często moczyć. Trzeba pamiętać o suszeniu. Zwierzę to jest wesołe i może dostarczać właścicielowi mnóstwo radości.

Owczarek węgierski pumi – jak wygląda i jaki ma charakter?

Pumi to pies o sylwetce przywodzącej na myśl kształt kwadratu. Jest to zwierzę średniej wielkości o krótkiej, aczkolwiek skręconej sierści. Może mieć ona kolor czarny, rudy, czy też biały. Owczarek ten jest odważny i dosyć nieufny w stosunku do osób obcych. Dosyć dobrze dogaduje się on z innymi zwierzętami. Dotyczy to zarówno psów, jak i kotów. Tolerancja tego zwierzęcia również w odniesieniu do dzieci jest dość spora. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pumi może generować dużo hałasu. Pies ten uwielbia aktywność.

Jak troszczyć się o Pumi? Poznaj przydatne informacje na ten temat!

Właściciel tego owczarka powinien zapewnić mu sporo ruchu, dlatego też należy uważnie przeanalizować swój harmonogram zadań i możliwości czasowe pod tym kątem. Omawiany pies lubi się bawić i niewątpliwie wymaga dużo uwagi. Jest on bardzo przywiązany do swojego opiekuna. Pumi warto czesać raz na dwa tygodnie. Jest to radosne i piękne zwierzę, które może być wspaniałym czworonożnym przyjacielem.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.