Owczarek rumuński mioritic, według klasyfikacji FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej), należy do grupy 1. psów pasterskich i zaganiających, do sekcji psów pasterskich, które nie wymagają prób pracy. Rasa ta wspaniale odnajduje się nie tylko w roli psa pasterskiego i stróżującego, ale również jako towarzysz rodziny, także z mniejszymi dziećmi. Co jeszcze musisz wiedzieć? Poznaj tego wyjątkowego psa!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 57 do 65 cm, psy od 59 do 70 cm;
masa ciała: suki od 25 do 35 kg, psy od 30 do 40 kg
Szatasierść: długa na min. 10 cm, twarda, prosta na tułowiu, ogonie i głowie; krótsza na kończynach; gęsty, delikatny podszerstek;
maść: jednolita biała lub szara; biała z czarnymi lub szarymi łatami
Długość życia12–14 lat
Charakterprzewidywalny, spokojny, odważny, nieufny wobec obcych, z sympatią wobec dzieci

Owczarek karpacki – pochodzenie i historia 

Mioritic, inaczej Ciobanesc romanesc, jest psem pochodzącym z rumuńskich Karpat. To bardzo stara rasa, która została stworzona przede wszystkim do pilnowania stada przed niebezpiecznymi drapieżnikami, takimi jak między innymi wilki, rysie czy niedźwiedzie. Jej wzorzec, opracowany przez Rumuński Związek Kynologiczny, powstał w 1981 roku. Pewne zmiany, mające na celu dostosowanie rasy do wymogów FCI, zostały następnie wprowadzone w 2002 roku. Obecnie obowiązujący wzorzec został opublikowany w 2005 roku. 

Ciobanesc romanesc – popularność 

Omawiana rasa psów nie należy do szczególnie popularnych w Polsce, choć powoli zyskuje coraz większe zainteresowanie miłośników czworonogów. Obecnie można zaobserwować nie tylko zwiększoną ciekawość osób, które planują nabyć psa, ale powstawanie kolejnych hodowli. Największą popularnością psy te cieszą się w kraju swego pochodzenia, czyli w Rumunii. Współcześnie pełnią one rolę przede wszystkim psów rodzinnych. 

Rumuński owczarek karpacki – wygląd 

Owczarek rumuński mioritic to pies potężny, ale nie sprawiający wrażenia ociężałego i powolnego. Istnieje wyraźny dymorfizm płciowy – psy cechują się większą i mocniejszą budową niż suki. Psy nie mogą osiągać wysokości w kłębie niższej niż 70 cm – sytuacją idealną jest ta, gdy mierzą 75 cm. Z kolei suki nie powinny być niższe niż na wysokość 65 cm, a najlepiej gdyby miały wysokość 70 cm w kłębie. Zgodnie z wzorcem waga powinna być proporcjonalna do wzrostu, co w praktyce oznacza, że czworonogi te ważą przeciętnie od 50 do nawet 65 kg. 

Pies rasy owczarek karpacki – inne istotne cechy wyglądu

Ten pies potężnych rozmiarów charakteryzuje się lekko wysklepioną, średnio szeroką czaszką o wyraźnym guzie potylicznym. Stop jest słabo zaznaczony. Mocna kufa mioritica jest krótsza od mózgoczaszki, zwęża się, ale nie może być szpiczasta. Szeroki nos powinien być intensywnie czarny. Zwisające wysoko osadzone uszy mają kształt litery V. Nie dopuszcza się do ich cięcia. Owalne oczy, zakryte gęstą sierścią, mają średnią wielkość i łagodny, inteligentny wyraz. Występują w różnych odcieniach brązu. Ogon jest osadzony wysoko, w ruchu delikatnie zakrzywiony, ale nigdy zakręcony. 

Ciobanesc romanesc – szata i umaszczenie

Cechą charakterystyczną psów tej rasy jest bujna, długa sierść, dzięki której prezentują się wyjątkowo efektownie. Na głowie i tułowiu szata jest prosta, twarda w dotyku i obfita. Powinna mieć długość nie mniej niż 10 cm. Podszerstek, który chroni psa przed niekorzystnymi warunkami, jest znacznie bardziej jasny i delikatny, równie gęsty. Psy te występują w umaszczeniu jednolitym i łaciatym. W umaszczeniu jednolitym dopuszcza się maść szarą i czysto białą. W umaszczeniu łaciatym maść podstawowa jest biała, a występujące łaty, w kolorze szarym albo czarnym, są wyraziście odgraniczone. 

Owczarek mioritic – charakter

Pies ten jest czworonogiem spokojnym i zrównoważonym. To wspaniały stróż, który może być nie tylko obrońcą posesji, ale przede wszystkim najlepszym, oddanym przyjacielem. Mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jest towarzyski, czuły wobec dzieci. Choć cechuje go cierpliwość i łagodność, ze względu na swoje ogromne rozmiary, nie jest polecany do domu z bardzo małymi dziećmi. Ponadto jest to pies odważny, który nie zawaha się stanąć w obronie najbliższych. Wobec obcych jest nieufny i zachowuje dystans. 

Pies z Rumunii – zdrowie i pielęgnacja

Psy tej rasy są zdrowe i – jak na olbrzymy – dożywają imponującego wieku, bo nawet 12-14 lat. Trzeba kontrolować ich masę ciała, aby nie miały kłopotów ze stawami, oraz uszy (zwisające są narażone na infekcje). Wbrew pozorom pielęgnacja ich szaty nie jest trudna ani czasochłonna. Wystarczy czesać je raz w tygodniu i kąpać w razie konieczności. Owczarki te potrzebują umiarkowanego, regularnego ruchu i aktywności umysłowej. O ile w domu zachowują spokój, na zewnątrz potrafią być bardzo energiczne. 

Owczarek rumuński – szczeniaki 

Coraz większe zainteresowanie rasą sprawia, że istnieje też coraz więcej hodowli. Bez trudu zatem znajdziesz szczeniaki zgodne z wzorcem rasy. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze dokładnie sprawdzić hodowlę, zanim ostatecznie zdecydujesz się na zakup psa.

Owczarek rumuński – cena 

Wedle informacji na temat rasy cena za szczeniaka kształtuje się na poziomie 3000-4000 zł. Pamiętaj o tym, że dużo niższa cena zawsze powinna wzbudzić Twoje wątpliwości. Profesjonalna hodowla psów, w której zwierzęta otrzymują należytą opiekę, jest kosztownym przedsięwzięciem, dlatego szczenię musi mieć swoją cenę!

Bibliografia

FCI-Standard N° 349 / 18.08.2015/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/349.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 09.06.2015.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.