Owczarek niemiecki krótkowłosy stał się bohaterem wielu filmów. Najczęściej możesz go zobaczyć w kryminalnych serialach, w których przedstawiany jest jako doskonały tropiciel i bystry śledczy. Czy filmowa wizja wilczura jest zgodna z rzeczywistością? Sprawdź, czym może cię zaskoczyć owczarek niemiecki. 

Bilety do atrakcji turystycznych

Jak wygląda owczarek krótkowłosy? 

Wygląd owczarka niemieckiego krótkowłosego jest dość charakterystyczny. To duży i silny pies, którego majestatyczna sylwetka robi wrażenie. Jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech są umięśnione lędźwie i łapy, mocna szyja i szeroki zad. Wilczury osiągają wysokość do 65 cm, a ich waga często przekracza 30 kg. Nieco mniejsze i lżejsze są suki, choć nie jest to ogromna różnica. 

Wilczur krótkowłosy posiada charakterystyczne umaszczenie. Jest to pies czarny podpalany, przy czym kolory podpaleń są dość zróżnicowane. Częste są różne odcienie brązu, spotkać możesz się też z podpaleniami rudymi i szarymi. Długość włosa w przypadku tego psa wynosi 2,5 cm, a przez długi czas była to jedyna wartość dopuszczona przez hodowców. Dziś znany i ceniony jest też owczarek niemiecki średniowłosy (o długości włosa dochodzącej do 5 cm) oraz długowłosy (z włosem przekraczającym 5 cm).

Owczarek niemiecki i jego charakter 

Owczarek niemiecki krótkowłosy jest ceniony przede wszystkim za swój charakter. Łagodność, oddanie i inteligencja – to jego najważniejsze cechy. Co jeszcze warto wiedzieć o wilczurze? 

Najważniejsze cechy charakteru 

Owczarek niemiecki krótkowłosy to pies wyjątkowo inteligentny. Rasa ta wykazuje się bardzo dużą odwagą i empatią, a z racji tego, że jest podatna na szkolenie, może pomagać ludziom w wielu dziedzinach życia. Wierny i oddany wilczur doskonale sprawdza się jako towarzysz osoby starszej lub samotnej. Jest to jednocześnie pies wyróżniający się odwagą i pewnością siebie, który w razie potrzeby będzie skutecznym obrońcą. 

Zobacz też:
Bieszczady z psem – jak świetnie spędzić urlop ze zwierzakiem w najdzikszych polskich górach?

Jak owczarek niemiecki pomaga człowiekowi?

Wspomniane już cechy charakteru sprawiły, że owczarek niemiecki krótkowłosy stał się nie tylko towarzyszem człowieka, ale i jego wszechstronnym pomocnikiem. Świetnie sprawdza się jako towarzysz policjantów, którzy korzystają z jego doskonałego węchu. Dzięki temu zwiększają się szanse na znalezienie osoby zaginionej lub uciekiniera. Wilczury są też świetnymi stróżami, często zatem można je ujrzeć na większych podwórkach. 

Owczarki niemieckie krótkowłose służą też osobom niepełnosprawnym, np. niewidomym, dla których inteligentny przewodnik z rewelacyjnym węchem stanie się najlepszym towarzyszem. Łagodny wilczur może się też dobrze odnaleźć w roli psiego terapeuty, choć tu sporą przeszkodą okazują się stereotypy na temat wilczura jako psa agresywnego.

Jak dbać o zdrowie wilczura?

Owczarek niemiecki krótkowłosy może żyć około 12 lat, pod warunkiem, że odpowiednio zadbasz o jego zdrowie. Niestety, eksperymenty hodowców sprawiły, że nie jest to łatwe zadanie, a wilczury obciążone są wieloma chorobami genetycznymi. Poprawianie psiej sylwetki sprawiło, że rasa ta jest narażona na wiele poważnych schorzeń. Co musisz wiedzieć na ich temat? 

Na co może chorować wilczur? 

Jakie choroby owczarka niemieckiego pojawiają się najczęściej? Lista jest dość długa. Jedną z częstszych przypadłości jest młodzieńcze zapalenie kości NLPZ, wynikające z faktu, iż pies tej rasy bardzo szybko rośnie. Z tego powodu młody pies może kuleć, a jedynym sposobem na poprawienie jego formy jest podawanie leków przeciwbólowych. 

Wśród owczarków niemieckich krótkowłosych częste są też inne choroby stawów, m.in. dysplazja i zwyrodnienie. Popularnym problemem jest też zapalenie krążka międzykręgowego i kręgów, a także zespół końskiego ogona – choroba związana z neurologiczną dysfunkcją końcowego odcinka rdzenia kręgowego.

Inne choroby, na które narażony jest owczarek niemiecki krótkowłosy, to:

  • rozszerzenie i skręt żołądka;
  • problemy z trzustką;
  • choroby serca (np. zwężenie aorty);
  • infekcje uszu.
Zobacz też:
Kerry blue terrier – nieustraszony łowca i wierny towarzysz zabaw

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się powyższych chorób, zadbaj w porę o zdrowie swojego przyjaciela. Co możesz zrobić? Przede wszystkim wykonywać badania kontrolne i dbać o dietę pupila. 

Jaka dieta będzie najlepsza dla owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki krótkowłosy szybko rośnie, zatem odpowiednia dieta jest podstawą jego prawidłowego rozwoju. W menu tego psa powinny się pojawiać potrawy mięsne oraz warzywa. Istotną rolę w diecie owczarka niemieckiego odgrywają też kasze i makarony, cenione jako doskonałe źródła węglowodanów. 

Warto wybierać też sprawdzoną suchą karmę oraz regularnie wykonywać kontrolne badania krwi. Dzięki temu w porę wykryjesz potencjalne niedobory i rozprawisz się z nimi z pomocą suplementów diety. Składniki, które w przypadku wilczurów są bardzo ważne, to:

  • siarczan chondroityny;
  • glikozaminoglikan;
  • wapń.

Jak dbać o owczarka niemieckiego krótkowłosego?

W przypadku owczarka niemieckiego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja sierści. Krótkowłosy owczarek niemiecki powinien być regularnie szczotkowany i kąpany, a podczas wykonywania tych czynności musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. Szczotkuj psa dwa razy w tygodniu, korzystając ze szczotki z twardego włosia. Nie czesz sierści na sucho, a przed rozpoczęciem zabiegu spryskaj pupila odpowiednią odżywką w aerozolu. 

A co z kąpielą? Ten zabieg zalecany jest raz na kwartał, przy czym bardzo ważną rolę odgrywa w nim łagodny szampon. Pielęgnowanie owczarka niemieckiego krótkowłosego wymaga też regularnego wykonywania takich czynności, jak czyszczenie uszu i zębów. 

Sprawdzona hodowla to podstawa!

Uważasz, że owczarek niemiecki krótkowłosy to pies dla ciebie? Chcesz kupić szczeniaka tej rasy? Pamiętaj, by korzystać tylko z tych hodowli, które działają legalnie i cieszą się dobrymi opiniami. Nie brakuje sprawdzonych punktów, w których kupisz szczeniaki owczarka niemieckiego krótkowłosego. Sprawdzaj opinie i rekomendacje, nie sugeruj się niską ceną. 

Jaki jest średni koszt owczarka niemieckiego krótkowłosego? Za szczeniaka tej rasy zapłacisz przynajmniej 2 tysiące złotych, choć w sprawdzonych hodowlach ceny dochodzą nawet do 4–5 tysięcy. 

Zobacz też:
Labrador retriever – jedna z najpopularniejszych ras psów do towarzystwa

Historia owczarka niemieckiego 

Dzieje tej rasy są dość mało znane. Zdaniem wielu osób pochodzi od hovawartów, czyli psów „pilnujących podwórza”. Pewne jest to, że już pod koniec XIX wieku w Berlinie powstał pierwszy związek miłośników tych psów. Założono też Klub Owczarka Niemieckiego, którego inicjatorami stali się twórcy rasy: Max von Stephanitz i Artur Meyer. Ponieważ szybko dostrzeżono niezwykłe cechy owczarka niemieckiego krótkowłosego, rasa ta w krótkim czasie zyskała popularność na całym świecie.

Czy owczarek niemiecki krótkowłosy będzie dla ciebie dobrym psem?

Choć owczarek niemiecki jest bardzo inteligentnym i łagodnym psem, wymaga odpowiedniego ułożenia. Jeśli od początku odpowiednio popracujesz nad jego zachowaniem, zyskasz wspaniałego towarzysza. Gdzie owczarki niemieckie krótkowłose radzą sobie najlepiej? 

Są to idealne psy dla osób aktywnych, lubiących długie spacery po okolicy. Ta rasa przepada za ruchem i przestrzenią, a przebywanie w małym mieszkaniu przez długi czas negatywnie wpływa na psychikę wilczura. Idealnym miejscem dla owczarka będzie albo duże mieszkanie i aktywny opiekun, albo dom z ogrodem. 

Owczarek niemiecki krótkowłosy dobrze poradzi sobie również tam, gdzie są dzieci. Jest to pies dość cierpliwy, jednak musisz pamiętać, że decydując się na tę rasę przy małym dziecku, należy od początku pracować nad charakterem zwierzęcia. 

Czy wiesz, że… 

Owczarki niemieckie to rasa, z którą wiąże się wiele ciekawostek. Warto wiedzieć, że:

  • owczarki niemieckie krótkowłose początkowo były psami pasterskimi; 
  • Adolf Hitler uwielbiał swoją suczkę Blondi, a owczarki niemieckie stały się ulubionymi towarzyszami nazistów;
  • założony pod koniec XIX wieku Klub Owczarka Niemieckiego do dziś jest najbardziej wpływowym stowarzyszeniem miłośników tej rasy. 

Owczarek niemiecki krótkowłosy to pies lubiący ruch i wyzwania intelektualne. Świetny węch, bystrość i odwaga sprawiają, że rasa ta z powodzeniem służy człowiekowi przy rozmaitych aktywnościach. Pamiętaj jednak, że wilczur to nie tylko stróż, ale i oddany przyjaciel rodziny oraz idealny towarzysz długich spacerów.

Zobacz też:
Terier walijski – niezależny i inteligentny pies dla kochających aktywny wypoczynek