Jeszcze do 2011 roku wszystkie długowłose szczeniaki, które przychodziły na świat w miotach owczarków niemieckich, uznawane były za wadliwe. Wzorzec wyraźnie bowiem zaznaczał, że przedstawiciele tej starej i niezwykle popularnej rasy mogą mieć wyłącznie krótką szatę. Na szczęście obecnie długowłose owczarki niemieckie mogą z powodzeniem pokazywać się na wystawach i radzą sobie tam naprawdę dobrze.

Owczarek niemiecki długowłosy – opis rasy i wzorzec

Opis rasy owczarka niemieckiego długowłosego pod względem eksterieru nie różni się prawie wcale odmiany krótkowłosej. To mocny i harmonijnie zbudowany pies o szerokiej klatce piersiowej i opadającym zadzie. Ogon jest nieco wydłużony i powinien sięgać aż do stawu skokowego. 

Głowa psa jest proporcjonalna do reszty ciała. Kufa wydłużona, z bardzo dobrze przylegającymi wargami. Oczy i nos powinny być ciemne, a uszy spiczaste i ułożone wysoko na głowie. 

Owczarek niemiecki długowłosy – wymiary

Długowłose owczarki niemieckie to psy średniej wielkości. Wysokość w kłębie u samców mieści się w przedziale od 60 do 65 centymetrów. Suczki są drobniejsze i nieco niższe. Zazwyczaj mierzą od 55 do 60 centymetrów. Idealna waga powinna natomiast wynosić od 22 do nawet 40 kilogramów, w zależności od płci i cech osobniczych. 

Zobacz też:
Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Sprawdź objawy i przyczyny tej choroby

Owczarek niemiecki długowłosy – szata i umaszczenie

U długowłosej odmiany owczarka niemieckiego sierść jest nie tylko dużo dłuższa niż w przypadku jego krótkowłosego kuzyna. Jest ona także bardziej miękka i nie powinna przylegać do ciała. Najkrótsze włosy rosną na przodzie łap i na pysku. Wokół szyi możesz natomiast dostrzec kryzę. Dłuższa sierść znajduje się także z tyłu uszu oraz na bujnie owłosionym ogonie.

Wzorzec dopuszcza następujące odmiany kolorystyczne długowłosego owczarka niemieckiego: 

  • czarna z czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem;
  • jednolicie czarna;
  • jednolicie szara;
  • jednolicie śniada;
  • czaprakowa z ciemną maską.

Owczarek niemiecki długowłosy – charakter

Owczarki niemieckie uchodzą wręcz za synonim psów wiernych, oddanych człowiekowi, chętnych do szkolenia i oczywiście niezwykle inteligentnych. Ze względu na popularność seriali i filmów, w których wystąpiły, często bywają wręcz uczłowieczane. Warto więc pamiętać, że pomimo ogromnego potencjału zwierzaka, przygarniając go do domu nadal mamy do czynienia z psem, który potrzebuje szkolenia i socjalizacji. 

Owczarek niemiecki – zachowanie

Przez dziesiątki lat hodowane na psy nieustraszone i stabilne, dzisiaj owczarki niemieckiego mocno odstają od tego wzorca. W rasie bardzo często zdarza się nadmierna lękliwość i niepewność siebie. Przy braku pracy z psem i nieodpowiedniej socjalizacji może to skutkować agresją, szczególnie w stosunku do innych psów. 

Tak jak wszystkie owczarki, te długowłose są mocno przywiązane do swojego człowieka i nieufne w stosunku do obcych. Wymagają nie tylko ruchu, ale także dużej dawki uwagi. Przed zakupem szczeniaka trzeba mieć to na uwadze. 

Owczarek niemiecki długowłosy – długość życia i choroby

Owczarki niemieckie przez wiele lat służyły jako psy użytkowe. Do dzisiaj bardzo często wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju służbach mundurowych – od policji i wojska aż po straż graniczną. Niestety, w przeciwieństwie do wielu innych ras pracujących, nie miało to przełożenia na ich zdrowie. 

Zobacz też:
Mastif angielski – jeden z największych psów świata

Kątowanie a choroby owczarków niemieckich

Wiele lat rozmnażania we wzorcu, który zakładał mocne kątowanie i silne obniżenie tylnej części tułowia, poskutkowało osłabieniem kośćca. Wprawdzie od kilku lat wyraźnie odchodzi się od promowanie tego eksterieru na wystawach, jednak zmiany są trudne do cofnięcia. Wiele owczarków już w młodym wieku ma tak zaawansowane problemy z kośćcem, że nie jest w stanie prowadzić aktywnego trybu życia. 

Długowłosym owczarkom niemieckim dokucza nie tylko dysplazja stawów biodrowych. Problemem są także dolegliwości stawów łokciowych, kolanowych i schorzenia kręgosłupa. Nierzadko pojawiają się także alergie pokarmowe i choroby dermatologiczne. 

Owczarek niemiecki długowłosy – pielęgnacja i żywienie

Owczarki niemieckie długowłose linieją bardzo intensywnie. W okresie linienia sierść może wychodzić całymi garściami, dlatego konieczne jest codzienne, intensywne szczotkowanie. Zaopatrz się także w metalowy grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Z jego pomocą pozbędziesz się potencjalnych kołtunów. Wyczesywanie podszerstka powinno odbywać się z pomocą szczotki o długich zębach, które sięgną aż do skóry zwierzęcia. Do rozdzielania kołtunów przyda się także druciana szczotka z zagiętymi u dołu igłami.

Owczarek niemiecki długowłosy – żywienie

Prawidłowe żywienie długowłosego owczarka niemieckiego zdecydowanie nie jest tanie. Szczególnie w okresie wzrostu trzeba zapewnić psu wszelkie składniki odżywcze, a w razie potrzeby także odpowiednią suplementację. Najlepiej sprawdzi się dieta o niskiej zawartości węglowodanów, dlatego wybieraj karmy bez dodatków zbożowych i innych wypełniaczy. Warto rozważyć także dietę BARF.

Ze względu na częste w rasie problemy z układem kostnym zaleca się konsultację ze specjalistą od żywienia. Być może będzie konieczne wprowadzenie suplementów wspierających rozwój stawów. Nie zaleca się także rozpoczynania żadnych intensywnych ćwiczeń przed zakończeniem okresu wzrostu. 

Owczarek niemiecki długowłosy – hodowla

Ze względu na długą listę potencjalnych chorób oraz niestabilność psychiczną, które często dotykają rasę, wybór hodowli powinien być jak najlepiej przemyślany. Zawsze wybieraj te zarejestrowane w ZKwP, w których psy otrzymują pełną dokumentację kynologiczną. 

Zobacz też:
Chiński grzywacz – pies o oryginalnym wyglądzie i doskonałym charakterze

W ostatnich latach hodowcy robią wszystko, aby zminimalizować ryzyko dysplazji stawów biodrowych. Niestety, nie wszyscy wykonują rodzicom szczeniaka potrzebne badania. Zanim kupisz długowłosego owczarka niemieckiego koniecznie, zorientuj się, czy jego rodzice zostali przebadani pod kątem dysplazji i jaki wynik uzyskali. 

Nigdy nie kupuj szczeniaka z niepewnego źródła. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie języka u miłośników rasy. Zazwyczaj mają oni wiedzę na temat tego, z których hodowli zdecydowanie nie warto kupować szczeniąt. Przed zakupem koniecznie odwiedź hodowlę i poznaj rodziców swojego przyszłego szczeniaka. Upewnij się, że mają stabilne charaktery i żyją w dobrych warunkach. 

Owczarek niemiecki długowłosy – cena

Cena długowłosego owczarka niemieckiego w hodowli FCI wynosi obecnie od 2 do 3,5 tysiąca złotych. Rozbieżność cenowa między hodowlami jest bardzo duża, dlatego trzeba zawsze dokładnie sprawdzać, do jakiego stowarzyszenia przynależą – koniecznie powinno być to ZKwP.

Owczarek niemiecki długowłosy – historia rasy

Informacje o owczarku niemieckim długowłosym sięgają wielu setek lat wstecz. Ujednolicenie eksterieru rasy przypada jednak dopiero na wiek XIX. Psy te cenione były przede wszystkim przez wzgląd na swoje cechy użytkowe, dlatego przez bardzo długi czas dążono do tego, aby ich sierść była względnie krótka i prosta w utrzymaniu. 

Nie zmieniło to jednak faktu, że w miotach co jakiś czas przychodziły na świat pieski o przedłużonej sierści. Nie były one ani zgodne ze wzorcem, ani pożądane. W NRD konsekwentnie usypiano długowłose owczarki. Przetrwały one tylko dzięki ludziom, którzy ratowali poszczególne osobniki i starali się rozmnażać je dalej, z dala od niezbyt pozytywnych wzorców swego czasu promowanych przez hodowle FCI. 

Owczarki staroniemieckie

W dużej mierze dzięki długowłosym owczarkom z czasem rozwinęła się hodowla nieoficjalnej odmiany – owczarków staroniemieckich. W miotach FCI także przychodziły jednak na świat pojedyncze osobniki o dłuższym włosiu i z czasem zaczęto odchodzić od praktyki usypiania ich. Psy po prostu nie były uznawane za wystawowe i były oddawane do adopcji lub sprzedawane za symboliczną kwotę. 

Zobacz też:
Adresówka dla psa – bezpieczeństwo i gwarancja powrotu do domu

Owczarek niemiecki długowłosy dzisiaj

Dopiero w 2011 roku, po wielu latach starań hodowców, FCI oficjalnie zatwierdziła nowy wzorzec rasy, który dopuszcza szatę długowłosą jako w pełni oficjalną. Owczarek niemiecki długowłosy nie został uznany za odrębną rasę. Potraktowano go jako odmianę owczarka niemieckiego. Zarówno krótkowłosa, jak i długowłosa wersja mają wspólny wzorzec, nie mogą jednak być ze sobą krzyżowane. Wystawy rasy również są organizowane oddzielnie. 

Owczarek niemiecki długowłosy w Polsce

W Polsce owczarki niemieckie są niezwykle popularną rasą. Mity Szarika i psa Cywila ciągle jeszcze utrzymują się w masowej świadomości, dlatego wiele osób kupuje te psy w nadziei na posiadanie bezobsługowego, niezwykle mądrego czworonoga. W ostatnich latach zdecydowanie rośnie popularność odmiany długowłosej, ponieważ jest ona bardziej efektowna wizualnie. 

Owczarek niemiecki długowłosy – temperament. Dla kogo jest ten pies?

Wbrew pozorom pod względem temperamentu owczarki niemieckiego nie są wymarzoną rasą rodzinną. Często wskazuje się na to, że nie wszyscy przedstawiciele rasy pochodzą z linii użytkowych. Oczywiście to prawda. Pewne cechy charakteru owczarka niemieckiego długowłosego powodują, że jest to zwierzak, który powinien trafiać wyłącznie do bardzo świadomych właścicieli, którzy są gotowi na intensywną pracę z psem.

Owczarek niemiecki długowłosy – wymagający przyjaciel

W teorii owczarek niemiecki świetnie nadaje się na stróża. Rzeczywiście, instynkt stróżowania przez dziesiątki lat był wzmacniany i bardzo doceniany. Dzisiaj jednak w rasie często zdarzają się przypadki nadmiernej lękliwości, które znacznie redukują potencjał tego owczarka jako stróża. Zaleca się pracę ze szkoleniowcem, aby w razie potrzeby już w szczenięctwie reagować na wszelkie przypadki agresji lękowej.

Zachowania takie jak nadmierna szczekliwość czy wręcz gryzienie ludzi i innych zwierząt często mylnie interpretowane są jako zachowania typowe dla psa obronnego. Niestety, nie ma to nic wspólnego z prawdą. Agresja czy nieustanne ujadanie wskazują na to, że zwierzak ma problemy z regulowaniem emocji. 

Zobacz też:
Chesapeake bay retriever – pomocnik myśliwego i niesamowity przytulas

Owczarek niemiecki – do świadomego domu

Długowłosy owczarek niemiecki będzie więc dobrym przyjacielem dla osoby, która zdaje sobie sprawę z tego, że pies tej rasy wymaga bardzo intensywnej socjalizacji. Dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie szczeniaka do psiego przedszkola, aby nauczył się kontaktów z innymi psami. Zdecydowanie nie powinno się trzymać go w izolacji. Warto natomiast trzymać się zasady, że najlepszymi stróżami są psy zrównoważone i zdrowe psychicznie, a nie te agresywne. 

Owczarek niemiecki długowłosy – współistnienie z innymi

Owczarki nie powinny mieć problemu z mieszkaniem pod jednym dachem z mniejszymi zwierzętami czy dziećmi. Warunkiem jest oczywiście przejście w dzieciństwie odpowiedniej socjalizacji. 

Pamiętaj, że niekastrowane samce mogą mieć problem z zaakceptowaniem innych psów płci męskiej. Zaleca się więc trzymanie psów tej rasy w parach mieszanych. Oczywiście, nie jest to reguła i wiele zależy od indywidualnych cech każdego zwierzęcia oraz od wychowania, jakie mu zapewnisz.

Owczarek niemiecki długowłosy – ciekawostki o rasie 

Długowłosym owczarkiem niemieckim był tytułowy bohater niezwykle popularnego polskiego serialu „Przygody psa Cywila”.

Długowłose owczarki niemieckiego często bywają mylone z nieuznaną jeszcze przez FCI rasą owczarków staroniemieckich. Psy te są ze sobą bardzo blisko spokrewnione. Wilczury starego typu zbudowane są nieco inaczej, dlatego nie mają tak znacznych problemów z układem kostnym. Uchodzą także za stabilniejsze psychicznie niż ich uznani przez FCI kuzyni. 
Długowłosy owczarek niemiecki to niezwykle piękny, ale także wymagający pies. Może okazać się doskonałym towarzyszem, trzeba jednak bardzo dbać o jego prawidłowy rozwój i odpowiednie szkolenie.