Owczarek kraski, znany również w kraju pochodzenia jako kraski ovcar, to pies o długim rodowodzie. Dziś spotyka się go przede wszystkim tam, gdzie został wyhodowany. Nadal doskonale sprawdza się jako pasterz i stróż. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej rasie.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 54 do 60 cm, psy od 57 do 63 cm;
masa ciała: suki od 25 do 37 kg, psy od 30 do 42 kg
Szatasierść: długi, obfity włos okrywowy tworzący kitę, grzywę, gryzę i portki, o długości min. 10 cm; gęsty podszerstek;
maść: żelazisto szara przechodząca w jasnoszarą lub piaskową; z ciemną maską
Długość życiaok. 12 lat
Charakterczujny, odważny, oddany opiekunowi, nieufny wobec obcych, karny, indywidualista

Owczarek kraski – wygląd i umaszczenie

Owczarek z Krasu to pies średniej wielkości, o harmonijnej, krzepkiej budowie. Jest dobrze umięśniony, ale ukrywa to obfita, długa szata. Ten pochodzący z Bałkanów czworonóg ma dobrze rozbudowany tułów z prostą linią grzbietu. Ogon jest szeroki u nasady, mocno osadzony na tułowiu i wiszący mniej więcej do wysokości stawu skokowego. Kończyny przednie i tylne są proporcjonalne i proste, przy czym przy zadzie występuje umiarkowanie głębokie kątowanie. Dość duża głowa z lekko zaznaczonym stopem jest osadzona na mocnej, dobrze umięśnionej szyi bez wyraźnego podgardla. Uszy owczarka kraskiego są płasko wiszące i przyjmują kształt litery „V”.

Szata i umaszczenie

Na głowie i szyi owczarka kraskiego występują kryza i grzywa. Długa sierść na brzuch jest bardziej miękka. Krótki włos jest dopuszczalny wyłącznie na froncie przednich łap, a także na głowie i uszach. Ogon ma formę kity, ale bez pióropusza. Dłuższa okrywa w formie tak zwanych portek występuje na tylnych łapach.

Owczarek kraski ma dwuwarstwową szatę:

  • włos okrywowy jest długi na przynajmniej 10 cm, przylegający;
  • podszerstek jest gęsty i świetnie chroni przed chłodem.

Umaszczenie, zwłaszcza na tułowiu, jest szare w żelazistym, ciemnym odcieniu. Może przechodzić w jaśniejszą, np. piaskową albo jasnoszarą, przede wszystkim na brzuchu oraz łapach. Konieczna jest ciemna maska na kufie oraz w przedniej części czaszki.

Rozmiary owczarka kraskiego

Psy mierzą od 57 do 63 cm w kłębie i ważą 30–42 kg. Suki są mniejsze – preferowana wysokość w kłębie mieści się u nich w przedziale od 54 do 60 cm. Waga w ich przypadku wynosi od 25 do 37 kg.

Owczarek z Krasu – charakter psa pasterskiego

Owczarek kraski służył przede wszystkim jako pies pasterski do pilnowania stad zwierząt gospodarskich. Z czasem był użytkowany również jako stróż oraz pies w służbach munmdurowych, a to dzięki cechom jego charakteru. Choć pies ten ma zrównoważony temperament, to jednak pozostaje nieufny wobec obcych i dość ostry. Jest karny, ale jednocześnie pozostaje indywidualistą, dlatego wymaga doświadczonego opiekuna. Pożądane jest u niego zachowanie czujne i odważne, ale bez wyrażanej na starcie agresji. Owczarek kraski potrzebuje przestrzeni i jest w stanie bardzo szybko się uczyć, o ile ma ku temu sprzyjające warunki.

Zdrowie i długość życia owczarka kraskiego

Pies tej rasy żyje średnio ok. 12 lat. Owczarek kraski to przedstawiciel rasy naturalnej. Nie istnieją choroby genetyczne, które dotykają go częściej. Na pewno jednak, jak każdy przedstawiciel ras dużych, jest narażony na dysplazję stawów oraz skręt żołądka.

Owczarek kraski – czy linieje? Pielęgnacja psa

Z uwagi na rodzaj sierści, która miejscami tworzy obfite pióra i jest dłuższa na udach, owczarek kraski wymaga regularnej pielęgnacji. W przypadku tego psa podstawą jest regularne szczotkowanie, zwłaszcza w okresie linienia. Wtedy żelazisto wybarwiona sierść może intensywnie wypadać. Warto też regularnie kontrolować stan uszu, jako że z uwagi na kształt są one narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.

Czym żywić owczarka kraskiego?

Odpowiednia karma dla owczarka kraskiego powinna zawierać taką liczbę kalorii, aby zaspokoić zapotrzebowanie psa na energię. Rasa ta nie ma skłonności do nadwagi. Zwierzę potrzebuje jednak kilku posiłków dziennie, podawanych w odstępach od aktywności. To znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Bardzo ważne jest, aby w okresie wzrostu prawidłowo karmić owczarka kraskiego. Szczeniak potrzebuje wielu składników diety, aby rosnąć w zdrowiu.

Owczarek kraski – hodowla i cena szczeniaków

W Polsce znalezienie hodowli owczarka kraskiego jest praktycznie niemożliwe. Rasa ta rzadko występuje poza krajem, z którego pochodzi. Można ją czasem spotkać na wystawach psów. To świetna okazja do nawiązania kontaktu z hodowcami z całego świata. W związku z tym zakup owczarka kraskiego wiąże się zwykle z koniecznością sprowadzenia szczenięcia do Polski. W takim przypadku, prócz ceny psa, która wynosi średnio 4000 zł, musisz do kosztów doliczyć również cenę transportu, załatwienia formalności czy opłacenia dokumentów.

Owczarek kraski w klasyfikacji FCI

Według nomenklatury międzynarodowej organizacji kynologicznej owczarek kraski zaliczany jest do drugiej grupy FCI w sekcji 2.2. Oznacza to, że uznano go za molosa typu górskiego.

Historia rasy

Owczarek kraski występował na terenie dzisiejszej Słowenii od wielu wieków. Jego przodkowie prawdopodobnie wędrowali z plemionami Ilirów. Aż do 1968 roku owczarek kraski rozwijał się jako owczarek iliryjski z jednym wzorcem rasy wspólnym dla niego oraz owczarka z Szar Płaniny. Potem Związek Kynologiczny Jugosławii stworzył dwa osobne wzorce i uznał, że są to dwie różne rasy. Od tej pory kraški ovčar hodowany jest osobno.

Bibliografia

FCI-Standard N° 278/ 22. 08. 2001, https://www.zkwp.pl/wzorce/278.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.06.2000.

Fot. ilustracyjne: Pleple2000 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.