W poradniku opowiemy o historii oraz użytkowości owczarka greckiego. Przedstawimy także wzorzec rasy i charakter jej przedstawicieli. Znajdziesz tu także informacje dotyczące zdrowia i żywienia psów. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 68 cm, psy od 66 do 75 cm;
masa ciała: suki od 32 do 40 kg, psy od 40 do 55 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa, gęsta, chroniąca przed zmianami pogody;
maść: dowolna, w niektórych regionach świata preferowana biała
Długość życia10–12 lat
Charakterodważny, czujny, nieufny wobec obcych, samodzielny

Historia i pochodzenie rasy owczarek grecki

Wiele źródeł wskazuje na to, że przedstawiciele Hellenikos Poimenikos żyli na terenie Grecji już w starożytności. Owczarki greckie były szczególnie doceniane przez rolników, ponieważ świetnie sprawdzały się w roli psów pasterskich. Odważne czworonogi zajmowały się obroną stad zwierząt gospodarskich (zwykle owiec i kóz) nawet przed wilkami i niedźwiedziami. Dzięki silnemu instynktowi stróżowania skutecznie chroniły również domostwa swojego właściciela lub dobytku.

Historia i pochodzenie rasy owczarek grecki

Niestety w latach 50. ubiegłego wieku liczba psów tej rasy zaczęła drastycznie spadać, ponieważ ich opiekunowie zaczęli krzyżować je z innymi odmianami. W odpowiedzi na te działania powstała organizacja Arkturos oraz Grupa Przyjaciół Owczarka Greckiego (OFEP), których zadaniem było sukcesywne zwiększanie populacji owczarków greckich. W centrach hodowlanych należących do fundacji wciąż rodzą się szczenięta tej rasy, które są szczepione, odrobaczone i zaczipowane, a następnie przekazywane nieodpłatnie lokalnym pasterzom. W Grecji żyje obecnie ok. tysiąca owczarków.

Wzorzec rasy – jak powinien wyglądać owczarek grecki?

Chociaż rasa nie została uznana przez FCI, grecki związek kynologiczny ustalił jej wzorzec i wciąż zabiega o jej akceptację przez międzynarodową organizację. Owczarki greckie to duże psy, które osiągają nawet 75 centymetrów wysokości w kłębie, samce ważą od 38 do 50 kilogramów, a suki od 32 do 42 kilogramów. Mają szczupłą, ale muskularną sylwetkę i długie, symetryczne kończyny. Zwykle poruszają się kłusem, głowę trzymają nisko, przy okazji sprawiając wrażenie rozluźnionych. Ogon może być zarówno bardzo długi, jak i krótki, jednak zawsze jest gruby u nasady.

Wzorzec rasy – jak powinien wyglądać owczarek grecki?

Sierść składa się z gęstego podszerstka, który doskonale chroni zwierzaki przed zimnem oraz włosa okrywowego. Do dopuszczalnych typów umaszczenia zaliczane jest: czarne, białe, szarobrązowe, często towarzyszą im podpalenia oraz białe znaczenia. Wygląd szaty nie jest najważniejszą cechą owczarka greckiego, ponieważ celem hodowców było uzyskanie wytrzymałego psa pracującego o silnym szkielecie i mocnych mięśniach.

Charakter i temperament

Chociaż owczarki greckie są określane psami jednego pana, z dumą staną w obronie swojej rodziny czy stada. Zrównoważone, samodzielne i dość niezależne czworonogi doskonale sprawdzą się w roli opiekuna owiec czy kóz. Na ogół są podejrzliwe i nieufne wobec obcych, ale nie przejawiają wobec nich agresji, choć zachowują dystans.

Owczarek grecki jest pewny siebie, ale nie działa w sposób nieprzemyślany. Gdy pilnuje i patroluje granice, nie atakuje od razu gdy dostrzeże obcego. Psy tej rasy starają się odstraszyć go szczekaniem, a kiedy to nie przyniesie oczekiwanego skutku, przechodzą do wykonywania pozorowanych szarż.

To psy niezwykle opiekuńcze zarówno wobec zwierząt, jak i ludzi. Świetnie sprawdzą się w roli zwierzaka rodzinnego, jednak trzeba pamiętać, że osobniki tej rasy wymagają intensywnej socjalizacji oraz szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Opiekun musi być stanowczy i konsekwentny, ale tresura w żadnym wypadku nie powinna opierać się na brutalnym traktowaniu. Owczarki greckie są asertywne, w związku z czym osoby bez doświadczenia w pracy z psami mogą nie poradzić sobie z ich temperamentem.

Charakter i temperament

Decydując się na zakup lub adopcję psa tej rasy, trzeba wziąć pod uwagę jej duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Owczarki greckie zostały stworzone przede wszystkim do pracy i mogą być w ruchu nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Nie zaleca się trzymania ich w mieszkaniu, ponieważ podczas spacerów w mieście nie sposób zapewnić im odpowiedniej dawki aktywności. Kiedy są znudzone, mogą same znaleźć sobie zajęcia, co z pewnością nie zachwyci ich opiekunów.

Zdrowie i wymagania żywieniowe

Podczas tworzenia rasy celem hodowców było uzyskanie wytrzymałych silnych psów, którym niestraszna będzie praca w różnych warunkach. Z perspektywy czasu można uznać, że zdecydowanie im się to udało. Owczarek grecki nie jest obarczony wadami genetycznymi i nie cierpi z powodu specyficznych dla rasy chorób. Podobnie jak w przypadku innych molosów, psom tej rasy mogą zdarzyć im się problemy ze stawami, jednak z ich powodu cierpią głównie starsze osobniki.

Owczarki greckie nie mają specjalnych wymagań żywieniowych, ale jeśli chcesz, by twój pupil był zdrowy, powinieneś zainwestować w dobrej jakości karmę z dużą zawartością mięsa, bez dodatku zbóż.

Owczarek grecki – rasa psów dla doświadczonych opiekunów

Owczarek grecki to lojalny, wierny i zrównoważony pies, który jest zarówno świetnym stróżem, jak i przyjacielem rodziny. Jednak, by cieszyć się głęboką oraz zdrową relacją ze swoim czworonożnym pupilem, trzeba poświęcić dużo czasu na jego socjalizowanie i szkolenie.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.