Owczarek australijski kelpie ma wspólną cechę z border collie – potrafi wywierać presję wzrokiem. Chociaż w kontakcie z człowiekiem jest niezwykle przyjazny i radosny, swoimi oczami potrafi wywierać niesamowity wpływ na zachowanie zwierząt gospodarczych. Skąd ta rasa wzięła się w Australii?

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 43 do 48 cm, psy od 46 do 51 cm;
masa ciała: do 20 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa; prosty, twardy włos okrywowy, miejscami dłuższy (np. portki), o długości 2–3 cm; miękki podszerstek;
maść: jednolita czarna, czerwona, płowa, czekoladowa, błękitna; czerwona lub czarna podpalana
Długość życia12–14 lat
Charakterinteligentny, bystry, opanowany, łatwy do ułożenia, oddany, z pasją do pasienia

Owczarek australijski kelpie – wygląd i opis rasy

To średni duży pies z wysokimi łapami i wąską, lecz muskularną budową tułowia. Psy i suki są do siebie bardzo podobne pod względem wielkości. Przedział maksymalnej wysokości w kłębie zazwyczaj sięga 48–51 centymetrów. Waga poszczególnych osobników nie przekracza 20 kg. Owczarek australijski kelpie jest psem o dwuwarstwowej sierści – ma gęsty i krótki podszerstek, a także twardy i nieco szorstki włos wierzchni. Szata utrzymana jest w umaszczeniu ciemnym, od czarnego przez szary błękitny do rozjaśnionego czekoladowego. Spotyka się również barwy rude. Znaczenia w kolorach jasnych są raczej rzadko spotykane.

Jaki charakter ma owczarek australijski kelpie?

To niezwykle aktywny, wszędobylski i wręcz wesoły pies. Kocha aktywność i można go nazwać „wiercipiętą”. Najlepiej czuje się na sporych przestrzeniach, gdzie może do woli bawić się z właścicielem. Owczarek australijski kelpie praktycznie w ogóle się nie męczy mimo bardzo aktywnego trybu życia. Jak przystało na psa pasterskiego, lubi szczekać i robi to intensywnie. Sprawdzi się więc w roli stróża. Jest nauczony podejmowania indywidualnych decyzji, jednak wobec właściciela okazuje przywiązanie i ufność. Nie jest samowolny i potrafi dobrze wykonywać jego polecenia.

owczarek australijski kelpie stoi na trawie

Zdrowie i choroby owczarka kelpie

Jest to pies obdarzony bardzo dobrym zdrowiem, wytrzymały i silny. Zwykle dożywa 12–14 lat. Zdarza mu się jednak zapadać na pewne choroby, a niektóre z nich mają podłoże genetyczne. Chodzi przede wszystkim o abiotrofię móżdżkową, w wyniku której pies może tracić zdolność płynnego wykonywania ruchów. Owczarek australijski kelpie czasami cierpi na zanik siatkówki i kłopoty ze stawami. Są to jednak marginalne przypadki występujące w niewielkim procencie wszystkich kelpie australijskich. W gruncie rzeczy rasa ta uznawana jest za bardzo zdrową. Przyzwyczajony do klimatu australijskiego, dobrze znosi upał i kapryśną deszczową pogodę.

Pielęgnacja owczarka australijskiego kelpie

Dla potencjalnego właściciela ważne jest to, że pies ten nie wymaga szczególnego traktowania. Jego szczotkowanie może odbywać się raz w tygodniu. To pozwoli na zachowanie sierści w bardzo dobrej kondycji. Poza tym owczarek australijski kelpie nie musi być kąpany. Jest jednak wymagający pod kątem żywienia, ponieważ nie połasi się na niskiej jakości karmę. Trzeba ją dostosować do linii psa – osobniki wystawowe będą wymagały innego typu pożywienia niż pracujące czworonogi. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.

Jak ułożyć owczarka australijskiego kelpie?

Dobra wiadomość jest taka, że kelpie australijski jest łatwy w ułożeniu. To oznacza, że nawet osoby nieposiadające zbyt dużego doświadczenia w pracy z psami mogą skutecznie wyszkolić takiego czworonoga. Co więcej, owczarek australijski kelpie lubi jeść. To bardzo dobry trop dla osób, które chcą go nauczyć, zmotywować lub przekonać do określonego działania. Wykorzystanie smakołyków będzie świetnym sposobem na tresurę.

Z drugiej strony potrzebna jest też pewna konsekwencja. Słomiany zapał i brak zdecydowania nie będą przemawiały na twoją korzyść. Jeśli więc już bierzesz pod opiekę australijskiego kelpie, bardzo solidnie podejdź do regularnego szkolenia już od szczeniaka.

owczarek australijski kelpie zagania stado

Owczarek australijski kelpie – cena i hodowla

Dawniej wykorzystywany był do zaganiania bydła w Australii, obecnie jest najbardziej popularny w swojej ojczyźnie i w USA. Nie trzeba jednak sprowadzać takiego psa z zagranicy – w Polsce występują jego mioty, chociaż są niezwykle rzadkie. Jak kształtuje się cena owczarka australijskiego kelpie? Trzeba liczyć się z kwotą rzędu 3500–4000 zł. Utrzymanie pupila nie jest jednak zbyt kosztowne i nieznacznie przekracza 100 zł miesięcznie.

Historia rasy owczarka australijskiego kelpie

Potomkami kelpie są szkockie psy pasterskie collie. Stamtąd właśnie przywędrowały do Australii, gdzie od XIX wieku odgrywały istotną rolę w życiu hodowców bydła. Powstanie rasy datuje się na 1870 rok. Niespełna po 20 latach była ona już bardzo popularna w swojej ojczyźnie. Niektóre źródła podają, że owczarek australijski kelpie swego czasu był również krzyżowany z najbardziej popularnym na tamtym kontynencie psem – dingo.

owczarek australijski kelpie leży na trawie

Dla kogo jest owczarek australijski kelpie?

Zdecydowanie najchętniej pies ten kupowany jest przez osoby aktywne fizycznie. Poza linią pracującą, kelpie jest również psem wystawowym. Może być towarzyszem rodziny mieszkającej w osiedlowym mieszkaniu, ale warunkiem są częste i intensywne spacery. Owczarek australijski kelpie najlepiej czuje się w otwartej przestrzeni, gdzie może spożytkować swój zapał do aktywności fizycznej. Bardzo dobrze też radzi sobie z małymi dziećmi, które będą uwielbiały jego ochotę do zabawy. Starsze osoby nie powinny decydować się na tę rasę, chyba że zapewnią mu sporo ruchu.

Gdzie owczarek australijski kelpie się nie sprawdzi?

Jak przystało na psa pracującego i niezwykle aktywnego, kelpie australijski nie będzie czuł się dobrze w samotności. To pies towarzyski i nawet jeśli jego właścicielem jest starsza osoba mieszkająca w mieście, będzie potrzebował ruchu i bliskości z człowiekiem. Owczarek australijski kelpie nie należy do domatorów. Jeden spacer dziennie to zbyt mało dla tego rozbrykanego i niezwykle przyjaznego czworonoga.

Jeśli jednak zbagatelizujesz jego potrzeby i pozostawisz w domu samotnie, z czasem może wykazywać skłonności destrukcyjne.

Owczarek australijski kelpie a inne zwierzęta

owczarek australijski kelpie z kotem na trawie

Tutaj kelpie australijski ma dwa oblicza. Jedno z nich uwidacznia się w kontakcie z kotami przebywającymi w domu. Jeśli nie przeprowadzi się asymilacji odpowiednio wcześniej, kot może stać się dla niego obiektem pościgów. Najlepszą sytuacją jest jednoczesne dorastanie od młodego wieku obu gatunków, ale w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Owczarek australijski kelpie będzie żył w zgodzie z kotem, gdy będzie z nim współżył od szczeniaka.

Warto też poruszyć kwestię kontaktu kelpie australijskiego z innymi psami. Chociaż to bardzo ruchliwy i w zasadzie wszędobylski zwierzak, nigdy pierwszy nie zaczepia innych przedstawicieli gatunku. Jest wycofany również podczas ewentualnych początków konfliktów. Jeśli drugi pies okaże brak akceptacji lub jawną wrogość, owczarek kelpie usunie mu się z drogi. Jest więc niekonfliktowy w życiu z innymi psami i nie musisz ograniczać się do jednego czworonoga, jeśli tylko masz ochotę i warunki do posiadania ich większej liczby.

Owczarek australijski kelpie – zdjęcia

Ciekawostki o owczarku australijskim kelpie

Nazwa rasy pochodzi od pierwszej suki wyhodowanej w Australii, która miała na imię właśnie „Kelpie”. Nazwa ta pierwotnie była zarezerwowana dla niej, jednak z czasem zaczęto ją stosować powszechnie. Interesujące jest to, że w Australii i Szwecji kelpie przeznaczone do pracy nie są prezentowane na pokazach. Jedynie w niektórych europejskich krajach zacierają się wyraźne granice między tymi dwiema liniami.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 293, 11.12.2012/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/293.pdf, rewizja i uzupełnienie polskiej wersji wzorca lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 08.10.2012.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)