Pierwotnie owczarek australijski typu amerykańskiego (nazywany również aussie) był hodowany z myślą o pomocy w gospodarstwach rolnych. Jednak dziś jest to czworonóg, który będzie dobrym przyjacielem dla domowników. Czy jego aktywna natura nadal daje o sobie znać? W jaki sposób trzeba dbać o tego zwierzaka? Dla kogo będzie najlepszym kompanem? Poznaj australijskiego owczarka bliżej!

Spis treści pokaż

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 46 do 53 cm, psy od 51 do 58 cm;
masa ciała: suki od 16 do 25 kg, psy od 25 do 32 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa; włos okrywowy średniej długości, twardy, prosty lub falisty; podszerstek gęsty; występują frędzle, portki i grzywa;
maść: czarna, czekoladowa, red merle, blue merle – mogą być z podpalaniem lub białymi znaczeniami
❤️ Długość życiaod 12 do 15 lat
🐶 Charakterinteligentny, wytrzymały, opanowany, łagodny, nieufny wobec obcych

Wygląd owczarka australijskiego

Owczarek australijski pies ziewa

Atletyczna budowa ciała owczarka australijskiego przywodzi na myśl typowego psa pasterskiego. W kłębie dorosłe czworonogi tej rasy mają od 51 do 58 cm w przypadku samców. Samice są nieco mniejsze – suszki mają w kłębie od 46 do 53 cm. Waga australijskiego owczarka wynosi około 22 kg, dlatego zaliczany jest do ras średnich. Oto jego wygląd:

 • proporcjonalna sylwetka;
 • lekko zaokrąglona lub spłaszczona głowa;
 • zgryz nożycowy;
 • trójkątne uszy, które są osadzone wysoko na głowie. 

Psy mają naturalnie występujący, szczątkowy ogon.

Oczy psa aussie

Na uwagę w przypadku australijskich owczarków zasługują ich niezwykłe oczy. Rasa ta znana jest z różnych wariantów barwnych tęczówek. Oczy aussie mogą być np. niebieskie, bursztynowe i brązowe. Dopuszczalne są przy tym różne połączenia kolorów czy występowanie plamek barwnych.

Umaszczenie owczarka australijskiego

Owczarek australijski strzyżenie psa

Futro australijskiego owczarka jest gęste, a podszerstek chroni go przed niepogodą. U psów grzywa i kryza są zwykle bardziej owłosione niż w przypadku suczek. Warto podkreślić bogactwo umaszczenia. Można wyróżnić cztery barwy podstawowe:

 • czarną;
 • wątrobianą;
 • blue merle – marmurkowa czerń z szarą barwą;
 • red merle – marmurkowa czerwień lub brąz z jasnoczerwoną lub beżową barwą podstawową.
Zobacz także:  Springer spaniel angielski

Kolorowy owczarek australijski blue merle może mieć białe znaczenia lub niebieski marmurek na całym futrze. Zdarza się, że pies ten ma podpalania – same lub z białymi znaczeniami.

Charakter owczarka australijskiego

Owczarki australijskie to psy rasowe, które są przyjazne, pracowite i inteligentne. Mają żywiołowe usposobienie i dużą wytrzymałość, dlatego są niezmordowane na spacerach. W ich charakter wpisana jest potrzeba wykonywania użytecznej pracy. Nawet domowy pupil nadal będzie przejawiał zachowania właściwe dla znakomitego stróża. Obdarzony wrodzoną inteligencją aussie będzie chętnie angażował się w stawiane przed nim zadania. Szkolenie takiego zwierzaka okaże się więc czystą przyjemnością.

Dlaczego nie możesz zaniedbać szkolenia psa aussie?

Pies aussie ma bardzo dobrze wykształcony zmysł obserwacji. To jednak może okazać się dla właściciela niezbyt korzystną sytuacją przy niekonsekwentnym wychowywaniu owczarka australijskiego. Szczeniak łatwo nabywa złych nawyków, jeśli pan mu na to pozwoli. Wie, jak dalece może się posunąć i gdzie są granice cierpliwości człowieka. Czasami zwierzak może pokazywać swoją niezależność i przestanie cię słuchać. Jego wychowanie będzie wymagało sporych pokładów cierpliwości i empatii, ale też utrzymywania pewnej dyscypliny.

Choroby psów aussie

Czas na słowo o zdrowiu przedstawicieli rasy owczarków australijskich. Hodowle należące do ZKwP nie zgłaszają wielu przypadków poważnych chorób. Jednak nie wszystkie psy, które znajdują się w polskich domach, pochodzą z takich hodowli. Pseudohodowcy, którzy nie znają się na hodowaniu psów tej rasy przyczyniają się do rosnącej liczby zachorowań.

 Jakie są choroby typowe dla aussie? Zaliczają się do nich:

 • dysplazja stawu biodrowego;
 • dysplazja stawu łokciowego;
 • choroby oczu (w tym zaćma i zanik siatkówki);
 • wady zgryzu;
 • epilepsja.

Jeśli sparowane zostaną ze sobą psy o umaszczeniu merle, wówczas niewykluczone, że szczenięta urodzą się głuche lub ślepe.

Pielęgnacja i dieta aussie

Owczarek australijski kąpiel psa

Jak dbać o zwierzaka? Pamiętaj o codziennym szczotkowaniu jego sierści, aby skutecznie usunąć luźne włosy, kołtuny i ewentualny brud. Raz w tygodniu zaplanuj kontrolę stanu uszu, zębów i pazurów swojego zwierzęcia.

Owczarka australijskiego powinny zadowolić karmy z przewagą mięsa. Owoców, warzyw czy ziół powinno być w granicach 20-30%. Psy tej rasy w swojej diecie nie potrzebują w ogóle zbóż. Nie mogą też spożywać produktów zawierających cukier.

Hodowla owczarków australijskich a organizacje kynologiczne

Owczarek australijski szczeniak

Początkowo owczarek australijski był psem pracującym, pasterskim. Z czasem zaczęto go wykorzystywać do pokazywania różnych sztuczek, jako że jest to rasa bardzo inteligentna.

Ważnym momentem dla rasy tej był rok 1957. W Arizonie powstał wówczas Australian Shepherd Club of America (ASCA). W 1966 roku założono z kolei International Australian Shepherd Association (IASA). Od lat 70. XX wieku organizacje te prowadzą rejestr psów rasy owczarek australijski. Hodowle należały do klubów rasy, jak również do American Kennel Club (AKC), gdy ta organizacja uznała owczarka aussie.

Owczarek australijski jako uznana rasa

W 1993 roku AKC za sprawą stowarzyszenia United States Australian Shepherd Association (USASA) uznała rasę owczarka australijskiego – aussie. Pies ten został też zaakceptowany w 1996 roku wstępnie przez FCI – Międzynarodową Federację Kynologiczną. W 2007 roku rasa zyskała prawo do interchampionatu.

Zobacz także:  Otterhound

Owczarek australijski – cena

Ile zapłacisz za owczarka australijskiego? Ceny są zróżnicowane, ale za psa z rodowodem trzeba zapłacić w okolicach 3-4 tys. zł.

Historia rasy aussie

Wbrew nazwie owczarki australijskie wcale nie pochodzą z Australii. Najprawdopodobniej po raz pierwszy rasa ta została wyhodowana na terenie Ameryki Północnej. Jest to jednak tylko jedna z popularnych teorii. Niewykluczone, że przodkiem owczarka australijskiego jest owczarek baskijski. Owczarek australijski typ amerykański to rasa, która ukształtowała się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

owczarek australijski na śniegu

Aussie, czyli pies w sam raz dla Ameryki Północnej

W XVII wieku do Ameryki zaczęli napływać pierwsi osadnicy wraz ze stadami swoich owiec, a to rodziło zapotrzebowanie na psy pasterskie. Lukę uzupełnił owczarek australijski. Hodowla tego czworonoga rozwijała się w XVIII i XIX wieku. Ten typ psa pasterskiego był znakomicie dostosowany do panujących w USA zróżnicowanych warunków atmosferycznych.

Na przełomie XIX i XX wieku ugruntowała się nazwa australijskiego owczarka, co zbiegło się w czasie ze sprowadzaniem do Stanów Zjednoczonych stad merynosów. Owcom i pasterzom towarzyszyły wówczas psy zagrodowe.

Aussie i historia rasy w XX wieku

Po II wojnie światowej wzrosła popularność australijskich owczarków. Aussie brały wówczas udział w pokazach rodeo. Warto wspomnieć o Jayu Sislerze, czyli treserze psów, który w latach 50. i 60. XX wieku występował na rodeo z owczarkami australijskimi. Hodowle tych inteligentnych zwierząt w USA cały czas się rozwijały.

W jakich warunkach aussie będzie czuł się komfortowo?

Czy psa pasterskiego, jakim w istocie jest aussie, możesz trzymać mieszkaniu lub domu? Jak najbardziej! Zwierzak szybko przekonuje się do człowieka i łatwo adaptuje się w nowym miejscu. Wobec dzieci wykazuje się dużą cierpliwością, więc powinny polubić owczarka australijskiego. Szczeniak jednak urośnie – trzeba mieć tego świadomość. Jeśli więc masz niewielkie mieszkanie w bloku, wybierz lepiej miniaturowego owczarka australijskiego.

O czym musisz pamiętać, zanim owczarek australijski trafi pod twój dach?

Licz się z tym, że aussie ma instynkt łowczy i pasterski. Może pomknąć za ciekawym obiektem, dlatego właściciel musi go początkowo trzymać krótko, by nie uciekł. Podstawa to dobre wychowanie i szkolenie. Jasno ustanowione granice i zapewnienie psu zadań do wykonania sprawią, że ta żywiołowa rasa będzie odpowiednia do hodowli domowej.

Owczarek australijski – zdjęcia

Ciekawostki o owczarkach australijskich

 • Dwa psy rasy owczarek australijski – Shorty i Stub – które wyhodował wspomniany Jay Sisler, wystąpiły w produkcjach Disneya: „Stub, the Best Cowdog in the West” oraz „Run, Appaloosa, Run”.
 • Pierwsza suczka rasy aussie przybyła do Polski w 1995 roku. Pierwszą przedstawicielkę rasy owczarek australijski Związek Kynologiczny w Polsce zarejestrował zaś w 1999 roku. 

Owczarek australijski to rasa o pasterskim rodowodzie, która jednak może sprawdzić się także w domu. Pamiętaj przy tym, aby psa aussie odpowiednio szkolić, ponieważ bez tego może stać się krnąbrny i nieposłuszny. Jeśli jednak będziesz trzymać dyscyplinę, okaże się świetnym kompanem dla twojej rodziny.

Popularne imiona dla psa rasy owczarek australijski

Popularne imiona dla psa rasy owczarek australijski to:

 • Luna;
 • Lola;
 • Maks;
 • Bruno;
 • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies owczarek australijski?

Szczenię owczarka australijskiego kosztuje od 4000 zł do nawet 7500 zł.

Zobacz także:  Gończy szwajcarski

Czy owczarek australijski może mieszkać w bloku?

Jak najbardziej. Musisz zapewnić psu jednak aktywność psychiczną i fizyczną.

Jak wychować owczarka australijskiego?

Aussie chętnie współpracuje z człowiekiem, jednak wymaga zajęcia. Podstawą w jego przypadku jest podejście łagodne, a jednocześnie konsekwentne. Pies świetnie sprawdzi się w sportach.

Czy owczarek australijski jest dla dzieci?

Pies tej rasy dobrze dogaduje się z dziećmi. Pamiętaj jednak, że kontakty psa z maluchami wymagają nadzoru dorosłej osoby.

Czy owczarek australijski może mieszkać na dworze?

Jeśli chodzi o rodzaj sierści, owczarek australijski raczej poradzi sobie na dworze, wyłączając dni, w które mróz jest bardzo duży. Pamiętaj jednak, że jest to pies, który ceni sobie obecność człowieka i kontakt z opiekunem. Nie może być pozostawiony samemu sobie. Nie będzie też dobrze sprawdzał się jako stróż.

Czy warto kupić owczarka australijskiego?

Jeśli szukasz łagodnego, aktywnego psa i planujesz uprawiać rozmaite sporty, owczarek australijski będzie świetnym wyborem. Jeżeli jednak nie masz czasu i chęci, aby zapewnić pupilowi aktywność fizyczną i zajęcie, postaw na inną rasę.

Czym czesać owczarka australijskiego?

Najlepiej sprawdzi się tak zwana pudlówka, a także szczotka z miękkim włosiem.

Gdzie można kupić owczarka australijskiego?

Najlepszym wyborem jest hodowla owczarków australijskich zarejestrowana w ZKwP. Taki owczarek australijski posiada metrykę, na podstawie której można wyrobić rodowód, uznawany również we wszystkich krajach członkowskich FCI. Dodatkowo psy z ZKwP zwykle są badane pod kątem najważniejszych chorób genetycznych rasy i podlegają kontrolom.

Jak dbać o owczarka australijskiego?

Bardzo ważna jest regularna pielęgnacja sierści. Okrywę można wyczesywać raz w tygodniu, aby nie dopuścić do pojawiania się kołtunów i usuwać martwy podszerstek. Prócz tego pies ten nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy owczarek australijski ma włosy?

Owczarek australijski jak każdy pies, ma sierść. Składa się na nią włos okrywowy, który jest półdługi, i gęsty, miękki podszerstek. Oznacza to, że rasa ta może intensywnie linieć.

Czy owczarek australijski jest inteligentny?

Tak, jest to jedna z bardziej inteligentnych ras, dodatkowo nastawionych na współpracę z człowiekiem.

Czemu owczarki australijskie nie mają ogona?

Wiele osób uważa, że jest to kwestia zabiegu kopiowania. Tymczasem za brak ogona albo ogon szczątkowy u owczarka australijskiego odpowiada gen NBT. Jest on dominujący, dlatego u większości psów tej rasy ogon jest silnie skrócony. Psy bez tego genu miewają długi ogon.

Jak często kąpać owczarka australijskiego?

Tylko, gdy jest taka potrzeba. Rasa ta nie wymaga regularnych kąpieli sama z siebie.

Czym się różni owczarek australijski od border collie?

Owczarek australijski jest nieco większy od border collie, a także ma masywniejsze ciało. Ich okrywa jest zwykle bujniejsza. Populacja sportowych aussie jest w Polsce mała, dlatego do sportu więcej osób decyduje się na border collie. Te jednak, z uwagi na popularność rasy, może być trudniej wybrać.

Czego nie mogą jeść owczarki australijskie?

Niektóre owczarki australijskie mogą mieć niepohamowany apetyt. W związku z tym bywa, że jedzą rzeczy niejadalne, na co trzeba uważać. Nie można podawać im też tych produktów, które są szkodliwe dla psów ogółem, np. czekolady czy rodzynek. Poza tym nie mają specjalnych potrzeb żywieniowych.

Ile lat żyją owczarki australijskie?

Psy tej rasy żyją zwykle od 13 do 15 lat.

Jak wygląda pies owczarek australijski?

To średniej wielkości pies o muskularnej sylwetce. Ma zwykle naturalnie krótki ogon i obfitą okrywę włosową, choć psy w typie sportowym z zasady mają mniej sierści. Przedstawiciele rasy często występują w umaszczeniu merle.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 342/05.06.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/342.pdf, data opublikowania obecnej wersji wzorca: 26.03.2009.

Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)