Ten niezwykle miły i sympatyczny pies zagrożony jest niestety wyginięciem. Wiele lat temu, gdy wydry uznawane były za szkodniki w zbiornikach rybnych, był tresowany do ich tępienia. Obecnie pełni rolę psa do towarzystwa, szczególnie w sporych rodzinach z dziećmi. Jaki naprawdę jest otterhound?

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 61 cm, psy ok. 69 cm;
masa ciała: od 30 do 55 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa, o nieporządnym wyglądzie, lekko natłuszczona; włos okrywowy twardy, nieprzemakalny, widoczny podszerstek;
maść: każda typowa dla psów gończych; niedopuszczalna wątrobiana z białym, dominująco biała z czarnymi i płowymi łatami
❤️ Długość życiaok. 11 lat
🐶 Charaktermiły, zrównoważony, łagodny, nieagresywny

Jak wygląda brytyjski pies otterhound?

brytyjski pies otterhound na spacerze

Pod względem budowy jest to typowy pies gończy. Zaliczany do dużych ras, osiąga w kłębie niemal 70 cm. Przedział wagowy jest dosyć duży i mieści się w granicach 30–55 kg. Otterhound ma również charakterystyczną sierść, składającą się z niemal wełnianego podszerstka i twardą oraz szorstką szatą zewnętrzną. Na nogach jest nieco pokryta tłuszczem, co sprzyja nieprzemakalności podczas pływania. W pokonywaniu zbiorników wodnych pomagają mu też błony pławne między palcami. Pies ten odznacza się sporą głową i dużymi opadającymi uszami.

Charakter i usposobienie psa rasy otterhound

Ten gończy pies brytyjski cechuje się delikatną dozą samowoli połączonej z umiejętnością odnalezienia się w licznej rodzinie. Jest niezwykle aktywny i lubi zabawę, szczególnie taką, która pobudza jego węch. Otterhound jest przecież tropicielem, który kiedyś doskonale wyczuwał pozostawiony przez wydry trop, nawet w wodzie. W kontaktach z ludźmi jest nieco zachowawczy, ale zarazem przyjazny i nieagresywny. Nie nadaje się na psa stróżującego, ponieważ nie wykazuje nieufności do obcych. Można go do tej roli zaangażować głównie jako odstraszacza – gabaryty mogą robić wrażenie na nieznajomych.

Zobacz także:  Terier walijski

Otterhound bardzo dobrze sprawdzi się w roli kolejnego domowego czworonoga. Nie ma żadnych problemów z asymilacją z innymi zwierzętami, a nawet małymi dziećmi. Musisz jednak pamiętać, by nauczyć dziecko szanowania przestrzeni psa i odpowiedniego obchodzenia się z nim. Długa sierść może zachęcać najmłodszych do szarpania czy ciągnięcia, co z pewnością nie spodoba się temu pupilowi. Jeśli jednak twoje pociechy nauczą się życia z otterhoundem, z pewnością wszystko będzie w należytym porządku.

Zdrowie i choroby otterhounda

Zdrowie i choroby otterhounda

Rasa ta jest uznawana za wytrzymałą i pozbawioną skłonności do częstych zachorowań. Długość życia zdrowego psa oscyluje w granicy 11 lat, jednak podczas ich upływu może się zdarzyć, że otterhound zachoruje. Zwykle zdarza się małopłytkowość oraz dysplazja stawów – łokciowego i biodrowego. Poza tymi schorzeniami pies ten raczej nie cierpi z powodu innych jednostek chorobowych.

Jak pielęgnować otterhounda w odpowiedni sposób?

Co ciekawe, nawet w przypadku pokazów i wystaw sierść tego psa nie podlega strzyżeniu. Z jednej strony zmniejsza to częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych związanych z kontrolowaniem długości sierści. Z drugiej natomiast wymaga niemal codziennego rozczesywania. Otterhound uwielbia aktywność w wodzie, a co za tym idzie, do jego szorstkich i długich włosów mogą często czepiać się rośliny. Nierozczesane kołtuny mogą być uciążliwe zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna. Z tego powodu czesanie i szczotkowanie pupila  to codzienny i niezbędny zabieg. Pod kątem diety warto rozbijać posiłki na dwa razy w ciągu dnia.

Hodowla i cena psa rasy otterhound

Oficjalnie w Polsce nie ma ani jednego otterhounda. Jeśli więc marzysz o włączeniu go do swojej rodziny, pozostają ci jedynie zagraniczne hodowle. Jeśli uda ci się zlokalizować wybranego szczeniaka, jego kwota powinna oscylować w granicach 2500–3000 zł. O ile jest to raczej średni przedział cenowy wśród psów z renomowanych hodowli, to jego utrzymanie może być nieco bardziej kosztowne i przekraczać niekiedy 200 zł miesięcznie.

Zobacz także:  Maltańczyk

Historia rasy otterhound – skąd pochodzi?

Oficjalne źródła wskazujące na powstanie rasy nie deklarują dokładnego momentu w historii. Przyjmuje się, że otterhound pochodzi ze skrzyżowania francuskich psów gończych z angielskimi. Wśród prawdopodobnych przodków wymienia się bloodhunda, angielskiego spaniela wodnego, griffona vendeena czy harriera.

Dla kogo jest pies rasy otterhound?

To rasa zdecydowanie zarezerwowana dla wąskiego grona osób. Nie chodzi jedynie o to, że nie sprawdzi się w miejskim mieszkaniu. Otterhound uwielbia być aktywny i może polować cały dzień, a szczególnie kocha zbiorniki wodne. Dlatego najlepiej, jeśli masz na swoim terenie oczko wodne lub inne miejsce wypełnione wodą, w którym pies ten mógłby oddawać się przyjemnościom. Alternatywą może być wspólne uprawianie jakiegoś sportu, np. bieganie lub jazda na rowerze.

Czy otterhound jest odpowiednim wyborem dla rodzin z dziećmi i posiadających inne zwierzęta? Zdecydowanie tak. Rasa ta przyzwyczajona jest do polowań w sforze, więc inny pies, a nawet kot nie będą przeszkodą w spokojnym współżyciu. Podobnie jest z dziećmi, nawet tymi małymi. Muszą one jednak szanować przestrzeń psa i jego upodobania. Starsze osoby nie powinny decydować się na otterhounda. Jego nieograniczone pokłady energii sprawiają, że to seniorzy szybciej zmęczą się zabawami i ich wymyślaniem niż sam pies. Poza tym trzeba mieć wystarczająco energii i siły, żeby zadbać o jego wymagającą sierść.

Ciekawostki na temat psa rasy otterhound

To prawda, że sporo ras psów lubi pływać, jednak otterhound ma ku temu niezwykłe predyspozycje. Jego łapy są długie, a sierść oleista, co sprawia, że nawet zimna woda nie jest mu straszna. Jest w stanie płynąć za zwierzyną pod prąd i skutecznie ją wytropić. Kilkugodzinne pływanie nie robi na nim wrażenia. Obecne w jego łapach błony pławne zapewniają mu wspaniałe osiągi podczas pływania.

Zobacz także:  Alpejski gończy krótkonożny

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 294 /27.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/294.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)