Wśród wielu różnych chorób, na które chorują psy, można wymienić osteochondrozę. Jest ona jednym z rzadszych schorzeń pojawiających się u czworonogów. Jej wczesne rozpoznanie i reakcja ze strony weterynarza pozwalają na szybkie wyleczenie pupila. Czym jest osteochondroza? Sprawdź jej charakterystyczne objawy i dowiedz się, jak się ją leczy.

Czym jest osteochondroza u psa?

Osteochondroza jest zaliczana do grupy chorób dotykających narząd ruchu. Inaczej nazywana jest martwicą chrzęstno-kostną lub, z łaciny, osteochondrosis dissecans – w skrócie OCD. Dotyka głównie szczeniąt i młodych zwierząt w okresie wzrostu. Dlatego najczęściej jej objawy są identyfikowane w czasie, kiedy pies szybko rośnie.

W przypadku osteochondrozy u psa mowa o chorobie zwyrodnieniowej stawów. W jej przebiegu dochodzi do nieprawidłowego kostnienia chrząstki w fazie gwałtownego wzrostu młodego czworonoga. W wyniku tego chrząstka robi się zgrubiała i nienaturalna, przez co przebudowuje się. Na dalszym etapie osteochondroza powoduje utrudnienie przepływu krwi, co może doprowadzić nawet do niedokrwienia i śmierci komórek tkanki chrzęstnej, fachowo nazywanych chondrocytami. Pojawiają się odłamki chrząstki, które przemieszczają się w obrębie tego samego stawu. Określane są one jako mysz stawowa – może stać się ona przyczyną zapalenia stawu.

Istnieje też teoria o tym, że formowanie się i rozwój wszystkich kości u szczeniąt odbywa się wieloetapowo, a jeśli dojdzie do zaburzeń, prowadzić to może do zgrubienia chrząstki, co utrudnia jej odżywianie. Niedożywiona chrząstka nie może się prawidłowo rozwijać, dlatego może dojść do powstania martwicy.

Osteochondroza – grupy ryzyka

W grupie ryzyka psów, które najbardziej zagrożone są osteochondrozą, znajdują się przede wszystkim samce. Ta choroba jest u nich diagnozowana nawet trzykrotnie częściej niż u samic. Zazwyczaj na osteochondrozę chorują przedstawiciele dużych ras psów, których waga docelowa to ponad 25 kg, i ras olbrzymich, o wadze dorosłego psa przekraczającej 40 kg. Wśród nich wymienić należy reprezentantów takich ras jak:

  • mastify;
  • owczarki niemieckie;
  • owczarki podhalańskie;
  • szwajcarskie psy pasterskie;
  • rottweilery;
  • labrador retrievery;
  • golden retrievery;
  • berneński psy pasterskie.

Przyczyny osteochondrozy

Istnieją dwie teorie mówiące o tym, dlaczego niektóre psy cierpią na osteochondrozę. Pierwsza z nich dotyczy dziedziczenia i genetycznych predyspozycji do tego schorzenia. Druga zaś mówi o tym, że osteochondroza u psa rozwija się w wyniku błędów w żywieniu zwierzęcia. Mogą one dotyczyć:

  • hiperwitaminozy;
  • zbyt wysokiej kaloryczności karmy;
  • dopuszczenia do nadwagi u psa.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia osteochondrozy u psa, są z kolei:

  • zaburzenia hormonalne;
  • urazy kończyn;
  • niedokrwienność;
  • nadmierny wysiłek fizyczny, prowadzący do zbyt dużego obciążania stawów zwierzęcia.

Ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia, by zniwelować jego skutki oraz zadbać lepiej o stawy.

Objawy osteochondrozy u psa

W pierwszej fazie rozwoju osteochondrozy u psa, która najczęściej zbiega się z jego 5-7 miesiącem życia, można zauważyć wstępne objawy schorzenia. Zwierzę może mieć problemy z poruszaniem się – zaczyna kuleć na jedną łapę, choć z reguły osteochondroza rozwija się w obu równoległych stawach. Może ona dotyczyć zmian w chrząstce stawu:

  • łokciowego;
  • ramiennego;
  • kolanowego;
  • skokowego.

Bardzo rzadko dochodzi do martwicy komórek tkanki chrzęstnej w nadgarstku psa.

Zanim jednak takie objawy będą widoczne gołym okiem, osteochondroza rozwija się niepostrzeżenie, ponieważ pies instynktownie odciąża łapę, która zaczyna go boleć i jest dotknięta schorzeniem. Kulawizna, tak charakterystyczna dla osteochondrozy u psa, nasila się wraz z upływem czasu i zaawansowaniem choroby. Po intensywnym ruchu, np. kilkugodzinnym spacerze i aktywnościach fizycznych, może dać o sobie znać najmocniej i wówczas można zauważyć, że coś dolega zwierzęciu.

Kolejnym charakterystycznym symptomem osteochondrozy u psa będzie utrudnione poruszanie się, na przykład chodzenie na sztywnych łapach, po okresie odpoczynku – w nocy lub po drzemce. Kiedy choroba jest już mocno rozwinięta, zaatakowany staw staje się pogrubiony i tkliwy. Każde dotknięcie go powoduje u psa dyskomfort i dolegliwości bólowe. Zwierzak, który odczuwa ból w wyniku osteochondrozy, będzie unikał wysiłku fizycznego, niechętnie chodził na spacery i nie będzie miał ochoty na zabawę. Objawy osteochondrozy mogą cyklicznie pojawiać się i zanikać, przez co właścicielowi może wydawać się, że pies już wydobrzał. To złudne wrażenie.

Po kilku tygodniach od wystąpienia pierwszych oznak mogących wskazywać na osteochondrozę u psa, czworonóg może kompletnie przestać opierać się na chorej łapie. Jeśli w tym momencie nie podejmiesz zdecydowanych kroków i nie zabierzesz zwierzęcia do weterynarza, może dojść u niego nawet do dysplazji chorego stawu.

Diagnoza osteochondrozy u psa

Jeśli podejrzewasz u swojego psa problemy ze stawami, umów się na wizytę do weterynarza. Lekarz po zbadaniu czworonożnego pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu, może dla pewności zlecić badanie obrazowe – RTG. W niektórych przypadkach zdarza się, że podejmuje decyzję o wykonaniu artroskopii lub otwarciu stawu w trakcie zabiegu chirurgicznego, dla lepszej i pełniejszej diagnostyki. Najczęściej jednak zdjęcie rentgenowskie rozstrzyga, czy doszło do zmian, ubytków i martwicy w stawie. To pozwala potwierdzić, czy rzeczywiście masz do czynienia z osteochondrozą u swojego pupila.

Leczenie osteochondrozy

Istnieją dwa sposoby leczenia osteochondrozy u psa. To weterynarz decyduje, czy w danym przypadku wystarczy zastosowanie leczenia zachowawczego, czy niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie zostanie postawiona trafna diagnoza. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ u młodego szczeniaka można z sukcesem zastosować leczenie zachowawcze i wspomagające. Polega ono na:

  • podawaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych;
  • stosowaniu doraźnie leków przeciwbólowych;
  • zmniejszeniu aktywności fizycznej psa na jakiś czas;
  • wprowadzeniu niskokalorycznej karmy;
  • kontrolowaniu wagi psa.

Jeśli takie leczenie okazuje się nieskuteczne, pies chorujący na osteochondrozę powinien mieć wykonany zabieg chirurgiczny. Polega on na operacyjnym usunięciu uszkodzonej części chrząstki w stawie. W obu przypadkach weterynarz zaleci rehabilitację, by zwierzak wrócił on do pełnej sprawności.

Podsumowanie

Znajomość podstawowych objawów i specyfiki osteochondrozy u psa pozwoli na trafne rozpoznanie schorzenia i zgłoszenie się do weterynarza. Dzięki temu możesz szybko zareagować i zapewnić swojemu czworonogowi komfort poruszania się. Osteochondroza może być leczona zapobiegawczo i chirurgicznie.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)