Kultowy film „Uwolnić orkę” zbudował w społeczeństwie bardzo konkretny obraz tego zwierzaka. W przeciwieństwie do krwiożerczych rekinów orka (miecznik to jej inna nazwa) miała być sympatyczna i przede wszystkim bardzo mądra. Inteligencji nie można temu zwierzęciu odmówić. Czy jednak orka oceaniczna to ssak przyjaźnie nastawiony do człowieka? To na pewno jedno z wielu pytań, które zadają sobie osoby chcące dowiedzieć się więcej o tym pływającym olbrzymie. Jeśli jesteś jedną z nich, przeczytaj i poznaj odpowiedzi!

Orka – ryba czy ssak?

orka oceaniczna

Czy orka jest ssakiem? Tak, to największe zwierzę z rodziny delfinowatych. Długość ciała największych samców dochodzi nawet do 8,5 metra. Doskonale rozwinięta płetwa grzbietowa może mieć nawet 2 metry. 

Orka oceaniczna jest niemal całkowicie czarna. Białe znaczenia znajdują się wyłącznie pod okiem, na brzuchu i z boku. W górnej i dolnej szczęce znajduje się po dwanaście bardzo ostrych, trójkątnych zębów. 

Gdzie żyją orki? 

Orki oceaniczne są bardzo rozpowszechnionym gatunkiem. Najbardziej lubią chłodne wody oceanów, więc nazwa, jaką nadano tym rybom, jest uzasadniona. Można spotkać je we wszystkich oceanach i większych morzach – zarówno Śródziemnym, jak i Północnym. 

Orka oceaniczna – tryb życia

Orki żyją w stadach, które liczą od kilku do kilkunastu osobników. Przewodzi im najstarsza i najbardziej doświadczona samica. Po jej śmierci grupa rozpada się a samce rozpoczynają podróż w celu znalezienia nowego stada. 

Jak porozumiewają się orki i współpracują ze sobą?

Więzi nie zostają jednak zerwane. Stada orek łączą się w klany, które komunikują się swoimi własnymi dialektami. Orki z dwóch różnych klanów będą miały problem z porozumieniem się. 

orka oceaniczna

Współpraca poszczególnych członków stada jest szczególnie istotna w trakcie polowania. Orki oceaniczne zawsze polują w grupie, dlatego są w stanie obezwładnić i zabić nawet bardzo duże wieloryby. 

Co jedzą orki? 

Czy orka jest drapieżnikiem? Odpowiedzią na to pytanie może być poprzedni fragment. Opisywany przez nas ssak świetnie poluje i planuje swoje działania z innymi osobnikami. Ofiarami tego zwierzęcia padają:

  • małe ryby ławicowe;
  • foki;
  • inne stworzenia morskie i lądowe, które akurat znajdują się w zasięgu. 

Orki nie gardzą zarówno delfinami, jak i rekinami, chociaż między nimi a tymi ostatnimi dochodzi niekiedy do zażartych walk. 

Orki i ludzie – ZOO

Orki oceaniczne są niezwykle inteligentnymi stworzeniami, które bardzo często można spotkać zarówno w parkach wodnych, jak i w delfinariach. Budzi to wiele kontrowersji, ponieważ niewielkie pomieszczenia i małe baseny nie spełniają potrzeb tak dużych zwierząt. 

Zaobserwowano wiele zjawisk, które wskazują na to, że te ssaki w takich miejscach nie czują się szczególnie dobrze. Niekiedy ich płetwa grzbietowa (pozbawiona kości) opada. Nierzadko zdarza się także, że orki uderzają swoimi płetwami o powierzchnię wody, co jest wyrazem frustracji i niezadowolenia. 

Czy orka jest niebezpieczna dla człowieka? 

Człowiek nie jest obiektem zainteresowania orki, a zwierzęta te w naturalnych warunkach nigdy nie atakowały ludzi. Nieliczne przypadki, gdy tak się działo, były wyłącznie pomyłką – nieszczęśnicy zostali przez zwierzę wzięci za foki lub morświny. 

Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w niewoli. Chociaż nurkowanie z orkami jest uznawane za rozrywkę a nawet element terapii dla chorych dzieci, to w oceanariach zdarzały się wypadki. Czasami ssaki atakowały swoich trenerów i według specjalistów robiły to z rozmysłem. 

Orka – ciekawostki 

  1. Orka oceaniczna jest jedynym waleniem, który może przetrwać dłuższy czas na brzegu. 
  2. Obecnie zakazuje się chwytania orek w ich naturalnych środowiskach. Zwierzęta, które można obserwować w oceanariach i delfinariach, urodziły się w niewoli. 
  3. Orki oceaniczne mają dwa sposoby polowania na stada delfinów. Gryzą te ssaki i czekają aż się wykrwawią lub zaganiają je w jedno miejsce i rzucają się się na nie całym ciężarem swojego ciała. 
orka oceaniczna

Orka oceaniczna to naprawdę fascynujące zwierzę, które prowadzi niezwykle bogate życie społeczne. Porozumiewa się z członkami swojego stada i klanu, razem z nimi poluje. Tę ostatnią aktywność wykonuje na wiele wyrafinowanych sposobów. 

Chociaż w społeczeństwie orka nie jest owiana złą sławą, trzeba pamiętać, że to niezwykle skuteczny i niebezpieczny drapieżnik. Mimo że ataki na ludzi są niezwykle rzadkie orka wcale nie jest mniej groźna niż rekiny. W oceanariach podczas pływania z tymi zwierzętami trzeba być więc ostrożnym.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.