Opieka nad psem nie powinna mieć przed tobą żadnych tajemnic, jeśli chcesz być jego właścicielem. Nie dla każdego jest to jednak temat oczywisty. Być może dopiero zastanawiasz się nad kupnem lub adopcją szczeniaka? W takim przypadku pewnie zadajesz sobie pytanie – jak zajmować się psem? Jest to temat bardzo rozległy i dość skomplikowany. Dziś przybliżymy ci jego podstawy. Przekonasz się, że codzienna opieka nad psem jest nie tylko obowiązkiem, lecz także przyjemnością!

Codzienna opieka nad psem

Choć może wydawać się to oczywistą informacją – nie dla każdego taką jest. Codzienna opieka nad psem to duży obowiązek, niemal porównywalny z opieką nad własnym dzieckiem. Bardzo ważna jest przy tym regularność i systematyczność, szczególnie jeśli chcesz czegoś nauczyć swojego psa. Opieka nad psem to nie tylko głaskanie i zabawa, lecz także zaspokojenie wszystkich jego potrzeb fizycznych i psychicznych.

Jak zajmować się psem? Jego najważniejsze potrzeby to:

  • codzienne spacery – minimum to 2-3 razy dziennie, choć wszystko zależy tu od wieku, rasy i stanu zdrowia twojego pupila. Spacer to nie tylko załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale też cenny ruch, nowe bodźce, świeże powietrze, zaspokojenie ciekawości, socjalizacja i redukcja stresu;
  • dieta – jest to bardzo obszerny temat, ale najważniejsze jest regularne karmienie dobrej jakości mięsem. To jednak nie wszystko; psia dieta musi zawierać też wszystkie niezbędne dla niego witaminy i minerały. Liczbę posiłków dobierzesz adekwatnie do potrzeb psa. Wybierz karmę i dopasuj sposób odżywiania do jego stanu zdrowia czy wieku;
  • wizyty kontrolne u weterynarza – odrobaczania, szczepienia i stały nadzór są absolutnie niezbędne do zachowania zdrowia psa;
  • poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i miłości – emocjonalne i psychiczne potrzeby zwierzaków są tak samo ważne, jak te fizyczne. Chodzi tu przede wszystkim o spędzanie z psem czasu i wprowadzenie jasnych, czytelnych i systematycznych zasad. Ważne jest też własne legowisko, które będzie znajdowało się z dala od zgiełku i zamieszania.

Są to oczywiście bardzo ogólne reguły. Opieka nad psem wymaga dużego zaangażowania – będzie wyglądać inaczej w przypadku każdego psiaka. Aby zapewnić pupilowi zdrowe, długie i szczęśliwe życie, musisz zrozumieć i spełnić wszystkie jego potrzeby wynikające z wieku, płci, rasy, stanu zdrowia i charakteru.

Opieka nad psem – ruch i przestrzeń

Są to jedne z najważniejszych potrzeb każdego psa. Większość czworonogów nie będzie dobrze czuła się w bloku, jeśli nie poświęcisz odpowiednio dużo czasu na spacery. Każdy pies potrzebuje ruchu, niezależnie od rasy. Prawidłowa opieka nad psem to zapewnienie mu takiej możliwości. W samym miejscu zamieszkania nie może być też zbyt ciasno. Pies musi czuć, że w twoim domu jest dla niego miejsce. Nie oznacza to jednak, że duży dom z ogrodem to brak konieczności wspólnych spacerów. Są one bardzo ważne!

Codzienny ruch na świeżym powietrzu sprawia, że pies jest szczęśliwszy i zdrowszy. Pobudza to rozwój mięśni i sprzyja prawidłowemu działaniu wszystkich organów wewnętrznych. Co więcej, jest to okazja do zaspokojenia psiej ciekawości i potrzeb społecznych.

Opieka nad szczeniaczkiem

Podobnie jak w przypadku człowieka, pierwsze miesiące i lata życia psa są najważniejsze w kształtowaniu jego charakteru i usposobienia. Właśnie dlatego prawidłowa opieka nad szczeniaczkiem jest tak ważna, a przy okazji – bardziej wymagająca. Wymaga od ciebie dużo czasu, zaangażowania i systematyczności. Młode psy muszą jeść częściej, ale mniejsze porcje – co najmniej 3 razy dziennie – a także więcej wychodzić na zewnątrz. Wszystkie procesy zachodzą w tym małym ciałku znacznie szybciej niż u dorosłych psów.

Opieka nad szczeniaczkiem – wychowanie

Jeśli już o tym mowa, na wczesnym etapie rozwoju psa bardzo ważna jest nauka czystości. Obserwuj swojego psa, aby zauważyć jego potrzebę załatwienia się. Mogą to być nerwowe ruchy, węszenie. Od razu wyprowadź szczeniaka na zewnątrz i nagradzaj, gdy załatwi swoje potrzeby poza domem. Niepożądane zachowanie ignoruj – nie karć! W przeciwnym razie przyczynisz się do niepotrzebnego stresu i znacznie wydłużysz naukę czystości.

Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać. Opieka nad szczeniaczkiem nie przysporzy ci tak dużo problemów, jeśli będziesz do niej odpowiednio przygotowany. Zabezpiecz swój dom – schowaj kable, środki chemiczne, zablokuj wejścia do niebezpiecznych miejsc. Młode pieski są bardzo ciekawskie, a żucie i gryzienie są dla nich naturalne. W twoim domu nie może więc zabraknąć specjalnych gryzaków, zabawek i innych atrakcji przeznaczonych dla szczeniaków.

Jak zajmować się psem dorosłym?

Wraz z dorastaniem zmienia się także opieka nad psem. Dorosłe zwierzaki nie muszą już tak często jeść i wychodzić; powinny też znać podstawowe komendy i odróżniać pożądane zachowania od tych nietolerowanych. Dorosłego psa powinieneś karmić dwa razy dziennie, o ile nie ma innych zaleceń weterynaryjnych. Dieta musi składać się z wysokiej jakości składników, które sprzyjają zdrowiu psa – ale też mu smakują. W przypadku dorosłych psów, wystarczą trzy spacery dziennie, z czego przynajmniej jeden dłuższy.

Opieka nad psem to też tresura

Pamiętaj jednak, że opieka nad psem to nie tylko zaspokajanie jego potrzeb fizjologicznych. Ważna jest też ilość i jakość czasu poświęcanego psu przez ciebie i wszystkich domowników. Wspólna zabawa i nauka są niezwykle ważne. Uczenie się nowych rzeczy stymuluje psi umysł i daje mu mnóstwo satysfakcji. Jeśli podejdziesz do tego lekko i bezstresowo, twój pies będzie chętnie uczestniczył w takich zajęciach.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest nagradzanie, a nie karanie. Odpowiednia opieka nad psem to zapewnienie mu komfortu psychicznego, a więc wolności od stresu i agresji. Nagradzaj dużo i często za przejawianie każdego pożądanego przez ciebie zachowania. Bardzo ważne, aby wszyscy domownicy byli w tym systematyczni. W przeciwnym razie pies będzie zdezorientowany, a w efekcie – zestresowany. Musicie więc jasno ustalić listę zachowań do wzmacniania i do oduczania.

Postaraj się nie karcić psa – może to wzmagać u niego stres i agresję oraz prowadzić do innych niepożądanych zachowań. Nieodpowiednie czynności powinny kojarzyć mu się nieprzyjemnie, lecz nie stresująco. Warto pamiętać, że dla psa często nagradzanego również brak nagrody jest karą. Co więcej, zanim zabronisz psu np. gryźć przedmiot, upewnij się, że ma jakąś alternatywę w postaci zabawki. Zdaj się na swoją kreatywność lub porady behawiorysty na temat tego, jak oduczyć psa złych zachowań.

Opieka dla psa podczas Twojej nieobecności – jakie są opcje?

Co w przypadku wyjazdu – i to takiego, na który nie możesz zabrać ze sobą psa? Absolutnie nie wolno zostawiać psa samego w domu na dłuższy czas. Na szczęście dostępna jest zastępcza opieka dla psa. Najlepiej oczywiście byłoby powierzyć swojego pupila rodzinie lub znajomym – osobom, które pies zna i lubi. Nie w każdej sytuacji jest to jednak możliwe. Profesjonalna opieka dla psa w hotelu dla zwierząt lub u petsittera nie jest jednak taka zła.

Ważny jest tu przede wszystkim wybór odpowiedniego miejsca. Powierz psiaka hotelowi dla psów, który ma duże doświadczenie i jest prowadzony przez specjalistów. Rozłąka z właścicielem najczęściej jest dla psa bardzo stresująca. Dlatego warto zadbać o maksymalny komfort psiaka. Koniecznie zapoznaj się z opiniami klientów o danym miejscu. Da ci to pewność, że zostawiasz swojego pupila w dobrych rękach.
Opieka nad psem to praca na pełen etat. Wiąże się z tym wiele obowiązków, które mogą być porównywalne do opieki nad własnym dzieckiem. Ważne jest przy tym zaspokojenie nie tylko potrzeb fizycznych, lecz także emocjonalnych. Z drugiej strony, opieka nad psem może być niezwykle satysfakcjonująca i przyjemna. Pamiętaj, że pies to pełnoprawny członek twojej rodziny. Szczęśliwy psiak z pewnością odwdzięczy ci się dozgonną miłością. Jeśli zrozumiesz jego potrzeby, czeka was wiele radości.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)