Wbrew wielu mitom i przekonaniom koty nie są złośliwe. Zazwyczaj nie przepadają także za samotnością i izolacją. Przywiązują się do swoich ludzi i kochają ich nie mniej niż psy, chociaż okazują tę miłość zupełnie inaczej. Twoją rolą jako opiekuna jest zapewnienie zwierzakowi bezpieczeństwa i komfortu życia. Jak powinna wyglądać opieka nad kotem? W poniższym tekście znajdziesz porady na temat zaspokojenia podstawowych potrzeb kota.

Opieka nad kotem – odpowiednie żywienie

Zanim przyjmiesz do swojego życia kota, bardzo ważne jest to, abyś dowiedział się jak najwięcej na temat jego prawidłowego żywienia. Koty są ścisłymi mięsożercami, których organizm nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór bezzbożowej mokrej karmy z dodatkiem tauryny.

Unikaj suchej karmy, która jest bardziej przetworzona i ma bardzo niską wilgotność. Dietę kota można uzupełniać surowym mięsem (ze sprawdzonego źródła) i żółtkiem kurzego jajka.

Opieka nad kotem – regularne wizyty u weterynarza

Lekarz weterynarii jest twoim największym sprzymierzeńcem. Jeżeli do twojego domu ma trafić nowy kotek, sprawdź gabinety w okolicy i wybierz te, które cieszą się najlepszymi opiniami.

Na pierwszej wizycie kot zostanie odrobaczony, a lekarz założy mu książeczkę zdrowia. Umówicie się także na pierwsze szczepienia przeciwko kocim chorobom zakaźnym:

Bardzo ważnym elementem opieki nad kotem jest jego kastracja. Kastruje się zarówno samce, jak i samice, którym weterynarz chirurgicznie usuwa macicę i jajniki. Na pierwszej wizycie zapytaj swojego lekarza weterynarii, kiedy kot będzie mógł zostać poddany zabiegowi.

Jak zadbać o kocią toaletę?

Kotów zazwyczaj nie trzeba kąpać, ponieważ te zwierzęta świetnie same dbają o higienę swojego futra. Musisz jednak zapewnić swojemu mruczkowi miejsce do załatwiania swoich potrzeb, czyli kuwetę. Jeżeli masz taką możliwość, zdecyduj się na dwie, postawione w różnych częściach mieszkania.

Kliknij!
Jak wychować kota? Poznaj wskazówki, dzięki którym wychowanie kota będzie łatwiejsze!

Jaką kuwetę dla kota wybrać?

W kuwecie powinien znaleźć się żwirek. Wybieraj te naturalne – drewniane, kukurydziane, czy bentonitowe. Świetnie pochłaniają przykre zapachy, a na dodatek zbrylają się pod wpływem wilgoci, dlatego zachowanie porządku w kuwecie jest przy nich o wiele łatwiejsze. Niektóre koty wolą kuwety zadaszone, inne z kolei załatwiają się wyłącznie do tych odsłoniętych. Na początku warto zainwestować w zadaszony model. W większości z nich można w razie potrzeby zdjąć górną część. W ten sposób jeżeli kot nie zaakceptuje dachu nad swoją toaletą, nie będziesz musiał kupować nowej kuwety.

Wyposażenie kociego domu

Opieka nad kotem w domu wymaga dostosowania mieszkania do jego potrzeb. Jedną z najważniejszych jest drapanie. Niestety, to naturalna potrzeba, której nie da się wygasić ani zlikwidować. Właśnie dlatego bardzo ważnym elementem wyposażenia kociego domu jest drapak. Wybierz taki, na którym kot będzie mógł swobodnie rozprostować plecy. Warto także zainwestować w poziomy drapak, który może uratować życie twoich dywanów. Zapewnij zwierzakowi dostęp do różnych zabawek. Świetnie sprawdzą się wędki, pluszowe myszki, czy szeleszczące tasiemki.

Legowisko

Warto także zapewnić zwierzakowi dostęp do legowiska. Koty lubią spać na wysokościach, dlatego ciekawym rozwiązaniem może okazać się miejsce do spania na wysokim drapaku, parapecie, czy przybitej do ściany półce.

Opieka nad kotem, niezależnie od jego wieku i pochodzenia, wymaga od człowieka odpowiedniego przygotowania. Zadbaj o to, aby w nowym domu na twojego kota czekało wiele atrakcji, a przede wszystkim bezpieczeństwo i dobre żywienie. Aby opiekować się kotem, trzeba dbać o jego naturalne potrzeby i starać się je zrozumieć.