Psy mogą mieć bardzo różne potrzeby żywieniowe. Różnią się one w zależności od wieku, stanu zdrowia, czy budowy anatomicznej. Świadomi opiekunowie coraz częściej decydują się na urozmaicenie diety suplementami. Dodają je nie tylko do diety BARF, ale także traktują jako dodatek do karm komercyjnych. Czy olej lniany dla psa będzie odpowiednim dodatkiem do posiłku? Jakie są jego największe zalety? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Oleje w diecie psa – dobre nie tylko na sierść

Udział tłuszczów w psiej diecie jest bardzo ważny. Pełnią one bardzo ważną funkcję we wchłanianiu niektórych witamin, dlatego ich obecność w diecie powinna być obowiązkowa. Nawet psy otyłe czy z nadwagą powinny otrzymywać w swoich posiłkach porcję dobrych tłuszczów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre karmy komercyjne mają w swoim składzie oleje zapewniające podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podawanie dodatkowego oleju dla psa może wtedy doprowadzić nie tylko do zwiększenia podaży kalorii, ale także do hiperwitaminozy.

Czy warto podawać psu olej lniany?

Na początku warto zaznaczyć, że o wartościach odżywczych oleju świadczy jego pochodzenie. Psom i kotom najczęściej poleca się wysokiej jakości tłuszcze z ryb morskich. Bardzo wartościowy jest olej z łososia, kryla czy wątroby dorsza. Są one źródłem bardzo ważnych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Mowa przede wszystkim o kwasach omega-3 (DHA, EPA) i omega-6.

Kwasy omega mają bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania psiego organizmu. Działają przeciwzapalnie, pomagają we wchłanianiu się wapnia i chronią przed problemami z układem kostnym oraz układem naczyniowym. Organizm psa nie jest w stanie sam ich wytworzyć, dlatego muszą być spożywane razem z pokarmem.

Olej lniany dla psa, podobnie jak oleje rybne, jest źródłem kwasy α-linolenowy (ALA). Ten następnie może skonwertować się do kwasów eikozapentaenowych (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Problem w tym, że w psim organizmie konwersja ta zachodzi w stosunkowo niewielkim stopniu. Właśnie dlatego olej lniany nie zapewnia psu cennych kwasów omega-3. Czy to oznacza, że olej lniany dla psa jest zupełnie zbędny w diecie? Wcale nie.

Olej lniany dla psa – jakie korzyści może przynieść?

Olej lniany tłoczony na zimno może pojawić się w diecie psa. Może bowiem wnieść do niej bardzo dużo wartościowych witamin i składników odżywczych. Może on zapewnić znaczną podać kwasów omega-6 oraz witaminy E i K. Ta pierwsza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Czasami olej lniany dla psa poleca się w przypadku zaparć. Jest to jednak tłuszcz, który wchłania się w jelitach, dlatego nie zapewni poślizgu dla kału. Może jednak w pewien sposób uregulować pracę układu pokarmowego. Podawany regularnie może także poprawić nieco kondycję sierści psiaka.

Olej lniany dla psa – dawkowanie

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, ile oleju lnianego trzeba suplementować w posiłkach. Każdy pies ma indywidualne potrzeby, które wynikają z jego wielkości, rasy, wieku, czy stanu zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie przypadku z dietetykiem weterynaryjnym. On przeanalizuje dietę psa i powie, czy suplementacja jest potrzebna oraz w jakich ilościach warto podawać olej.

Dietę każdego zwierzęcia trzeba bardzo dokładnie zbilansować. Suplementacja olejów jest zalecana w konkretnych przypadkach, szczególnie u psów, które są żywione dietą BARF. Jeżeli twój zwierzak spożywa na co dzień pełnoporcjowe karmy, które zapewniają mu komplet składników odżywczych, dodatkowa suplementacja może zrobić więcej złego niż dobrego. Oleje są wysokokaloryczne, a podawane bez dokładnego zbilansowania diety mogą doprowadzić nawet do hiperwitaminozy.

Jeżeli zdecydujesz się na suplementowanie, możesz dolewać olej do karmy. Zazwyczaj jest on dobrze akceptowany przez większość czworonogów.

Olej lniany dla psa – a co z kotami?

Oleje roślinne – lniany, rzepakowy, czy z wiesiołka często znajdują miejsce w diecie psów. Właściciele kotów powinni jednak bardzo dobrze przemyśleć ten rodzaj suplementacji. Organizm kota nie jest przystosowany do trawienia produktów roślinnych, w tym także olejów. Przyswajanie składników odżywczych z olejów roślinnych jest bardzo niskie. Kotom zdecydowanie lepiej podawać oleje z ryb – łososia, kryla, czy wątroby dorsza. Są one bardzo cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.

Olej lniany dla psa – podsumowanie

Olej lniany dla psa może być przydatnym suplementem. Zanim jednak zdecydujesz się na jego podawanie, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem. Wbrew pozorom ten tłuszcz roślinny nie jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Znajdują się w nim jednak kwasy omega-6 oraz liczne witaminy. Oleje można podawać razem z karmą, jednak warto zadbać o to, aby dieta zwierzęcia była bardzo dobrze zbilansowana. Suplementowanie czegokolwiek „na oko” może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.