Czy znasz te glony? Okrzemki mają o brunatną barwę i często osadzają się na ścianach akwarium, a walka z nimi staje się sporym wyzwaniem. Doświadczeni hodowcy ryb mają swoje sprawdzone metody na pozbywanie się okrzemek. Akwarium może być jednak trudno z nich oczyścić osobom zaczynającym przygodę z akwarystyką. Na całe szczęście, nie brakuje sposobów, aby poradzić sobie z problemem. Jak walczyć z tymi nieestetycznymi i dość groźnymi glonami? Przekonaj się i zwalcz okrzemki w akwarium po lekturze naszego artykułu!

Czym są okrzemki?

Zanim dowiesz się, jak skutecznie walczyć z glonami osadzającymi się na ścianach zbiornika, zapoznaj się z podstawowymi wiadomościami na ich temat. Okrzemki w akwarium są jednokomórkowymi glonami. Mogą żyć zarówno w pojedynkę, jak w koloniach. Występują w niemal każdej części świata. Osadzają się zarówno w morzach i oceanach, jak i w mniejszych zbiornikach słodkowodnych. W naturze nie są niebezpieczne, jednak w akwarium mogą stać się przyczyną poważnych problemów.

okrzemki w akwarium

Jak zadbać o czystość akwarium? 

Czyste akwarium to nie tylko lepszy wygląd zbiornika z rybami, lecz także większa szansa na zapewnienie dobrych warunków jego mieszkańcom. Ciemne glony, o których jest nasz tekst, są niezbyt estetyczne, a przy okazji dość niebezpieczne. Aby się ich pozbyć, zadbaj o czystość zbiornika.

Krzemiany w akwarium 

Zanim wyjaśnimy, jak zlikwidować okrzemki w akwarium, poświęcimy nieco uwagi krzemianom. Musisz pamiętać, że praktycznie w każdej wodzie znajduje się krzemionka. Nie stanowi ona zagrożenia dla człowieka, wręcz przeciwnie. Krzem ma istotny wpływ na kondycję włosów i paznokci, a jego niedobory mogą stać się przyczyną problemów z pracą trzustki lub wątroby. Jednak o ile dla ciebie krzem będzie cennym wsparciem w walce o zdrowie, o tyle dla mieszkańców akwarium jego obecność nie będzie już tak dobrym zjawiskiem. 

Czym jest krzemionka? 

Krzemionka to po prostu jeden z wielu składników wód podziemnych. Może występować w różnych formach. Uwodniona krzemionka zwykle traktowana jest jako odmiana kwasu krzemowego. Często można ją znaleźć też w wodach kwaśnych, jednak jej najwyższe stężenie występuje w wodach zasadowych. 

Jak usuwać krzemionkę z akwarium?

Jeśli chcesz możliwie jak najlepiej zadbać o swoje akwarium, musisz wiedzieć, jak usuwać z niego krzemionkę. Dlaczego jest to tak ważne? W wodzie, w której występuje wysokie stężenie krzemianów, pojawiają się dobre warunki do rozwoju okrzemek w akwarium. Co więcej – to właśnie krzemionka jest głównym budulcem ścian komórkowych tych glonów. 

Jak chronić się przed krzemionkami? Częsta zmiana wody w akwarium niewiele da, jeśli zbiornik nie będzie wyposażony w specjalny filtr. Działa on na zasadzie wymiany jonowej, dzięki czemu w wodzie jest mniej krzemionki. Ogranicza problem, choć go nie likwiduje.

Uciążliwe okrzemki w akwarium – dlaczego trzeba się ich pozbyć ze zbiornika? 

Okrzemki w akwarium są uciążliwym problemem, musisz wiedzieć, w jaki sposób z nimi walczyć. Co możesz zrobić? Tu opisujemy te sposoby, które cieszą się największą popularnością.

Okrzemki w akwarium – skąd się biorą?

Wiele czynników sprzyja okrzemkom i ich rozwojowi w domowym akwarium.Najczęściej glony te pojawiają się w nowych zbiornikach, w których nie ma jeszcze stabilnych warunków i ukształtowanego ekosystemu. Brak takiej stabilizacji sprzyja ciemnym glonom, które chętnie osadzają się zarówno na szybach akwarium, jak i na umieszczonych w nim roślinach. 

okrzemki w akwarium

Dlaczego musisz usuwać okrzemki z akwarium? 

Okrzemki w akwarium morskim pojawiają się często, ale ich obecność nikogo nie cieszy. Dlaczego? Te niewielkie glony, gromadzące się licznie na ścianach zbiornika sprawiają, że traci on swój estetyczny wygląd. Okrzemki w akwarium mogą stać się też wielkim zagrożeniem dla jego mieszkańców. Ich obecność może się przyczynić do obumierania wodnych roślin. Nadmiar okrzemek może mieć też negatywny wpływ na znajdujące się w nim ryby, gdyż glony te pochłaniają sporo tlenu. Nie chcesz, by twoi podopieczni chorowali? Zadbaj o czystość zbiornika i w porę uwolnij go od okrzemek. 

Jak pozbyć się okrzemek z akwarium?

Panujący w akwariach ekosystem jest dość przyjazny dla okrzemek. Brak naturalnych wrogów dla tych glonów sprawia, że przy ich usuwaniu niezbędna staje się ingerencja człowieka. Co możesz zrobić, aby przywrócić porządek i zapewnić swoim rybom możliwie jak najlepsze warunki?

Równowaga biologiczna w akwarium – jak ją osiągnąć?

Pierwszym krokiem w walce z okrzemkami jest troska o równowagę biologiczną w akwarium. Oto kilka porad, jak ją osiągnąć.

  1. Pomogą ci w tym preparaty zawierające bakterie nitryfikacyjne lub przyspieszające ich rozwój w akwarium. 
  2. Zwróć też uwagę na to, ile ryb znajduje się w twoim akwarium. Czasem lepiej zdecydować się na dwa zbiorniki, by rybki miały więcej swobody.
  3. Konieczna jest odpowiednia filtracja. Filtr to ważny element wyposażenia zbiornika, na którym nie możesz oszczędzać. 

Środki do czyszczenia akwarium z okrzemek 

W usuwaniu okrzemek z akwarium mogą ci również pomóc liczne środki do czyszczenia zbiorników z rybkami. Jaki preparat na okrzemki możesz wybrać? Wybór jest szeroki, a wiele produktów pozwala usuwać i okrzemki, i sinice. Staraj się wybierać te środki, w których pojawia się możliwie jak najmniej chemii. Pamiętaj, że okrzemki bardzo szybko uodparniają się na chemiczne dodatki, a nadmiar chemikaliów może zaszkodzić mieszkańcom zbiornika.

okrzemki w akwarium

Jak pozbyć się okrzemek z roślin? 

Okrzemki gromadzą się nie tylko na ścianach akwarium, lecz także na żyjących w nim roślinach. Chcesz się ich pozbyć? Możesz:

  • zwiększyć moc oświetlenia w akwarium, np. wymieniając żarówki na mocniejsze; 
  • zmienić filtr wody na bardziej wydajny; 
  • usuwać okrzemki mechanicznie. 

Naturalne sposoby na okrzemki w akwarium

Jeśli chcesz się pozbyć okrzemek w akwarium w nieco bardziej naturalny sposób, możesz skorzystać z pomocy tych zwierząt, które żywią się glonami. Kto może zamieszkać w zbiorniku? 

Mile widziane są:

  • krewetki Amano, które znane są ze swojej żarłoczności i zamiłowania do glonów; 
  • otoski, czyli małe i bardzo pracowite rybki, które żywią się przede wszystkim rosnącymi w akwarium glonami;
  • glonojady – charakterystyczne ryby akwariowe (np. zbrojnik pospolity i glonojad syjamski; 
  • ślimaki Helmet – popularne ślimaki akwariowe, dzięki którym utrzymanie czystości w zbiorniku z rybkami stanie się łatwiejsze.

Okrzemki w akwarium to i problem, który dla początkujących hodowców ryb bywa wielkim wyzwaniem, ale da się mu zaradzić. Jeśli jednak zaczniesz regularnie czyścić zbiornik i wypróbujesz sprawdzone sposoby, na pewno w dużej mierze ograniczysz obecność tych glonów. Estetyka akwarium, jak i równowaga biologiczna to coś, o co możesz zadbać, nawet jeśli nie masz większego doświadczenia.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mirosława Jankowiak