Czy znasz te glony? Okrzemki mają o brunatną barwę i często osadzają się na ścianach akwarium, a walka z nimi staje się sporym wyzwaniem. Doświadczeni hodowcy ryb mają swoje sprawdzone metody na pozbywanie się okrzemek. Akwarium może być jednak trudno z nich oczyścić osobom zaczynającym przygodę z akwarystyką. Na całe szczęście, nie brakuje sposobów, aby poradzić sobie z problemem. Jak walczyć z tymi nieestetycznymi i dość groźnymi glonami? Przekonaj się i zwalcz okrzemki w akwarium po lekturze naszego artykułu!

Okrzemki – glony znane ze zbiorników wodnych

Zaniem dowiesz się, jak skutecznie walczyć z glonami osadzającymi się na ścianach zbiornika, zapoznaj się z podstawowymi wiadomościami na ich temat. Okrzemki w akwarium są jednokomórkowymi glonami. Mogą żyć zarówno w pojedynkę, jak w koloniach. Występują w niemal każdej części świata. Osadzają się zarówno w morzach i oceanach, jak i w mniejszych zbiornikach słodkowodnych. W naturze nie są niebezpieczne, jednak w akwarium mogą stać się przyczyną poważnych problemów.

Jak zadbać o czystość akwarium? 

Czyste akwarium to nie tylko lepszy wygląd zbiornika z rybami, lecz także większa szansa na zapewnienie dobrych warunków jego mieszkańcom. Ciemne glony, o których jest nasz tekst, są niezbyt estetyczne, a przy okazji dość niebezpieczne. Aby się ich pozbyć, zadbaj o czystość zbiornika.

Kliknij!
Napowietrzacz do akwarium – czym jest i jak działa?

Krzemiany w akwarium 

Zanim wyjaśnimy, jak zlikwidować okrzemki w akwarium, poświęcimy nieco uwagi krzemianom. Musisz pamiętać, że praktycznie w każdej wodzie znajduje się krzemionka. Nie stanowi ona zagrożenia dla człowieka, wręcz przeciwnie. Krzem ma istotny wpływ na kondycję włosów i paznokci, a jego niedobory mogą stać się przyczyną problemów z pracą trzustki lub wątroby. Jednak o ile dla ciebie krzem będzie cennym wsparciem w walce o zdrowie, o tyle dla mieszkańców akwarium jego obecność nie będzie już tak dobrym zjawiskiem. 

Czym jest krzemionka? 

Krzemionka to po prostu jeden z wielu składników wód podziemnych. Może występować w różnych formach. Uwodniona krzemionka zwykle traktowana jest jako odmiana kwasu krzemowego. Często można ją znaleźć też w wodach kwaśnych, jednak jej najwyższe stężenie występuje w wodach zasadowych. 

Jak usuwać krzemionkę z akwarium?

Jeśli chcesz możliwie jak najlepiej zadbać o swoje akwarium, musisz wiedzieć, jak usuwać z niego krzemionkę. Dlaczego jest to tak ważne? W wodzie, w której występuje wysokie stężenie krzemianów, pojawiają się dobre warunki do rozwoju okrzemek w akwarium. Co więcej – to właśnie krzemionka jest głównym budulcem ścian komórkowych tych glonów. 

Jak chronić się przed krzemionkami? Częsta zmiana wody w akwarium niewiele da, jeśli zbiornik nie będzie wyposażony w specjalny filtr. Działa on na zasadzie wymiany jonowej, dzięki czemu w wodzie jest mniej krzemionki. Ogranicza problem, choć go nie likwiduje.

Uciążliwe okrzemki w akwarium – dlaczego trzeba się ich pozbyć? 

Okrzemki w akwarium są uciążliwym problemem, musisz wiedzieć, w jaki sposób z nimi walczyć. Co możesz zrobić? Tu opisujemy te sposoby, które cieszą się największą popularnością.

Okrzemki w akwarium – skąd się biorą?

Wiele czynników sprzyja okrzemkom i ich rozwojowi w domowym akwarium. Najczęściej glony te pojawiają się w nowych zbiornikach, w których nie ma jeszcze stabilnych warunków i ukształtowanego ekosystemu. Brak takiej stabilizacji sprzyja ciemnym glonom, które chętnie osadzają się zarówno na szybach akwarium, jak i na umieszczonych w nim roślinach. 

Kliknij!
Krab tęczowy – nietypowy pupil w domowym akwarium. Poznaj go bliżej!

Dlaczego musisz usuwać okrzemki z akwarium? 

Okrzemki w akwarium morskim pojawiają się często, ale ich obecność nikogo nie cieszy. Dlaczego? Te niewielkie glony, gromadzące się licznie na ścianach zbiornika sprawiają, że traci on swój estetyczny wygląd. Okrzemki w akwarium mogą stać się też wielkim zagrożeniem dla jego mieszkańców. Ich obecność może się przyczynić do obumierania wodnych roślin. Nadmiar okrzemek może mieć też negatywny wpływ na znajdujące się w nim ryby, gdyż glony te pochłaniają sporo tlenu. Nie chcesz, by twoi podopieczni chorowali? Zadbaj o czystość zbiornika i w porę uwolnij go od okrzemek. 

Jak walczyć z okrzemkami w akwarium?

Panujący w akwariach ekosystem jest dość przyjazny dla okrzemek. Brak naturalnych wrogów dla tych glonów sprawia, że przy ich usuwaniu niezbędna staje się ingerencja człowieka. Co możesz zrobić, aby przywrócić porządek i zapewnić swoim rybom możliwie jak najlepsze warunki?

Równowaga biologiczna w akwarium – jak ją osiągnąć?

Pierwszym krokiem w walce z okrzemkami jest troska o równowagę biologiczną w akwarium. Oto kilka porad, jak ją osiągnąć.

  1. Pomogą ci w tym preparaty zawierające bakterie nitryfikacyjne lub przyspieszające ich rozwój w akwarium. 
  2. Zwróć też uwagę na to, ile ryb znajduje się w twoim akwarium. Czasem lepiej zdecydować się na dwa zbiorniki, by rybki miały więcej swobody.
  3. W akwarium musi się oczywiście pojawić wydajny filtr – ważny element wyposażenia zbiornika, na którym nie możesz oszczędzać. 

Środki do czyszczenia akwarium z okrzemek 

W usuwaniu okrzemek z akwarium mogą ci również pomóc liczne środki do czyszczenia zbiorników z rybkami. Jaki preparat na okrzemki możesz wybrać? Wybór jest szeroki, a wiele produktów pozwala usuwać i okrzemki, i sinice. Staraj się wybierać te środki, w których pojawia się możliwie jak najmniej chemii. Pamiętaj, że okrzemki bardzo szybko uodparniają się na chemiczne dodatki, a nadmiar chemikaliów może zaszkodzić mieszkańcom zbiornika.

Kliknij!
Glony w akwarium – jak wygrać tę nierówną walkę?

Jak pozbyć się okrzemek z roślin? 

Okrzemki gromadzą się nie tylko na ścianach akwarium, lecz także na żyjących w nim roślinach. Chcesz się ich pozbyć? Możesz:

  • zwiększyć moc oświetlenia w akwarium, np. wymieniając żarówki na mocniejsze; 
  • zmienić filtr wody na bardziej wydajny; 
  • usuwać okrzemki mechanicznie. 

Naturalne sposoby na okrzemki w akwarium

Jeśli chcesz się pozbyć okrzemek w akwarium w nieco bardziej naturalny sposób, możesz skorzystać z pomocy tych zwierząt, które żywią się glonami. Kto może zamieszkać w zbiorniku? 

Mile widziane są:

  • krewetki Amano, które znane są ze swojej żarłoczności i zamiłowania do glonów; 
  • otoski, czyli małe i bardzo pracowite rybki, które żywią się przede wszystkim rosnącymi w akwarium glonami;
  • glonojady – charakterystyczne ryby akwariowe (np. zbrojnik pospolity i glonojad syjamski; 
  • ślimaki Helmet – popularne ślimaki akwariowe, dzięki którym utrzymanie czystości w zbiorniku z rybkami stanie się łatwiejsze.

Okrzemki w akwarium to i problem, który dla początkujących hodowców ryb bywa wielkim wyzwaniem, ale da się mu zaradzić. Jeśli jednak zaczniesz regularnie czyścić zbiornik i wypróbujesz sprawdzone sposoby, na pewno w dużej mierze ograniczysz obecność tych glonów. Estetyka akwarium, jak i równowaga biologiczna to coś, o co możesz zadbać, nawet jeśli nie masz większego doświadczenia.