Kłaczki u kota to kwestia, która budzi raczej ogólne rozbawienie. Wszyscy przecież pamiętamy kultowego kota z filmu „Shrek”, który w przeuroczy sposób pozbywał się nadmiaru włosów z układu pokarmowego. W wielu przypadkach jednak zakłaczenie może dla zwierzaka skończyć się tragicznie, dlatego warto wiedzieć, kiedy reagować. Jakie sposoby na odkłaczanie kota możesz wypróbować, zanim udasz się z nim do weterynarza? Przedstawiamy kilka metod, które mogą pomóc zwierzakowi!

Zakłaczenie u kota – objawy

Koty spędzają dużą część dnia na dokładnej pielęgnacji sierści. Mycie futerka zawsze łączy się z połykaniem sporej ilości martwych włosów. W większości przypadków są one wydalane wraz z kałem lub w ostateczności zwracane w formie wymiotów. 

Czasami jednak zakłaczenie jest tak duże, że doprowadza do pojawienia się tak zwanych pilobezoarów. Są to kule ze zbitej sierści, które pozostają w żołądku lub w dalszych częściach układu pokarmowego. Zaburzają jego pracę lub nawet powodują niedrożność jelit. 

Najczęstsze objawy zakłaczenia

Objawy zakłaczenia to między innymi:

  • wymioty;
  • zaparcia;
  • odruch wymiotny;
  • pogorszenie apetytu;
  • obniżenie nastroju;
  • spadek masy ciała.

Nawet najbardziej niepozorne symptomy zakłaczenia powinny być potraktowane jako ostrzeżenie. Na szczęście, masz do dyspozycji kilka sposobów na odkłaczenie kota. 

Domowe sposoby na odkłaczanie kota

W przypadku bardzo zaawansowanego zakłaczenia, kiedy to pilobezoary doprowadzają do niedrożności jelit, konieczna jest interwencja weterynarza. Jednak zazwyczaj możesz zadziałać szeroko dostępnymi domowymi sposobami. Przedstawiamy kilka z nich.

Odkłaczanie kota – smalec gęsi

Smalec gęsi jest popularnym i stosunkowo zdrowym tłuszczem, który zazwyczaj dobrze radzi sobie z niewielkim zakłaczeniem. Raz w tygodniu możesz podać kotu jedną łyżeczkę do karmy lub bezpośrednio do pyszczka. 

Odkłaczanie kota – trawa

Bardzo skutecznym i naturalnym sposobem na odkłaczanie kota jest trawa. Koty dzikie i wychodzące podgryzają trawę, żeby wywołać wymioty. Pomaga to skutecznie pozbyć się niewielkich ilości włosów z układu pokarmowego. 

W sklepach zoologicznych można dostać gotowe mieszanki ziaren do wysiania. Zazwyczaj jest to owies lub żyto. Delikatne młode źdźbła są chętnie jedzone przez koty w momencie, kiedy zwierzaki tego potrzebują. 

Karma na odkłaczanie kota

Producenci karm często oferują karmy produkowane specjalnie w celu odkłaczania kotów. Zazwyczaj są one dostosowane do kotów długowłosych. Przed podaniem warto jednak dokładnie przeanalizować skład takich produktów. 

Często zawierają przede wszystkim składniki roślinne z niewielką produktów pochodzenia zwierzęcego. Będą być może skuteczne na odkłaczanie kota, jednak na dłuższą metę mogą przyczynić się do powstawania innych poważnych problemów zdrowotnych. 

Pasta na odkłaczanie kota

Pasty na odkłaczanie kota to jeden z najpopularniejszych produktów do walki z kłaczkami. Tworzą one warstwę umożliwiającą szybsze usuwanie włosów z żołądka i jelit. 

Skład takich past najczęściej oparty jest na słodzie i olejach roślinnych. Właśnie z tego powodu nie są to produkty zalecane do częstej profilaktyki. Warto jednak je mieć, gdyby konieczne było szybkie działanie doraźne. 

Proszek na odkłaczanie kota

Na rynku produktów weterynaryjnych coraz częściej można spotkać proszki na odkłaczanie kota. W przeciwieństwie do past nie zawierają w sobie szkodliwych dla zwierzaka olejów roślinnych. Znajdziesz w nich z kolei takie składniki, jak:

  • inulina, która jest naturalnym probiotykiem;
  • błonnik owsiany;
  • błonnik z babki płesznik;
  • pożyteczne dodatki – taurynę i kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. 

Proszki na odkłaczanie kota wspomagają pasaż jelitowy, zapobiegają powstawaniu kamieni kałowych i pomagają wydalać połknięte włosy.

Zakłaczenie kota – kiedy udać się do weterynarza?

Niestety, w przypadku poważnego zakłaczenia domowe sposoby mogą nie zadziałać. Jeżeli kot ma poważne problemy jelitowe, traci apetyt, chudnie i wyraźnie czuje się źle, koniecznie trzeba odwiedzić weterynarza. Na podstawie badań diagnostycznych (USG i RTG) zostanie ustalony plan odpowiedniego leczenia. 

Odkłaczanie kota – podsumowanie

Istnieje wiele skutecznych sposobów na odkłaczanie kota domowymi metodami. Zamiast używać popularnych past lepiej zdecydować się na proszek z dobrym składem. W domu warto także mieć na podorędziu smalec gęsi. Pamiętaj jednak, że jest on bardzo kaloryczny i nie nadaje się dla kotów, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Dobrym pomysłem będzie także wysianie trawy w miejscu, do którego twój pupil ma dostęp. 

Zakłaczenie może być bardzo niebezpieczne, dlatego lepiej mu jak najwcześniej zapobiegać. Pamiętaj o regularnym wyczesywaniu zwierzaka. Koty krótkowłose także wymagają regularnego usuwania podszerstka, który jest odpowiedzialny za wiele przypadków poważnego zakłaczenia. Jeśli zadbasz o odpowiednią pielęgnację, odkłaczanie kota będzie ostatecznością.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.